Jump to content
  • 0

Ebonitowe Izolatory Radiostacja?


vojtaz2

Question

9 answers to this question

Recommended Posts

Od jakich znowu lamp elektronowych? Pokaż mi jakiekolwiek urządzenie lampowe, w którym występują takie izolatory i po co?
Są to jakieś izolatory, które mogły mieć zastosowanie w teletechnice lub może w energetyce (NN). Raczej na pewno na słupach. Być może w miejscu znalezienia przebiegała jakaś linia napowietrzna i jacyś monterzy (wszystko jedno - wojskowi lub cywilni) postradali te rzeczy. Wcale też niewykluczone, że te graty" trafiły do dołów zaraz po wojnie z jakichś magazynów poniemieckich.
Nie wiem czy połączenia dla telefonów polowych (np. FF33) robiono z użyciem izolatorów - wydaje mi się, że raczej pary przewodów wieszano na gałęziach i maskowano w krzakach. Tutaj musiałby wypowiedzieć się ktoś, kto ten temat zgłębiał.
Link to comment
Share on other sites

Linie polowe też w miarę możliwości wieszano na podporach i izolatorach. Ówczesne kabel polowe w bawełnianym oplocie, mimo że impregnowanym niezbyt długo opierały się wilgoci. Izolacja kabla powieszonego tylko na drzewie dość szubko ulegała przetarciu. Oprócz typowych izolatorów używano też drucianych wieszaków do kabla. Nie wiem jak wyglądały izolatory niemieckie ale w polskim zestawie telefonicznym były izolatory drewniane.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information