Skocz do zawartości
  • 0

Kamienny grot


bogdan76

Pytanie

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
april_86 (282 / 90) 2014-04-16 22:28:46

Piaskowiec wbrew pozorom nie jest taki miękki. To jedna z najtwardszych skał osadowych (i to właśnie jest wadą). Piaskowiec jest mało odporny na ścieranie i na ściskanie, natomiast twardość wg skali Mohsa może mieć (w górnej granicy) podobną do bazaltu lub granitu.
Co ciekawe, brązy mają mniejszą twardość ;)

Jednak zgadzam się, że to nie wygląda na narzędzie - nie widać śladu po wgłębieniu do mocowania.
Napisano
nie wszystko co ma kształt stożka i jest z jakiejkolwiek skały jest szkieletem wewnętrznym belemnita, nie wiem skąd w ogóle takie przekonanie, jak coś ma kształt grotu", i odrobinę podobne to musi być belemnit. Jeśli to piaskowiec to na pewno nie belemnit. Bardziej prawdopodobny byłby liliowiec, albo jakiś ślad żerowania, albo ośródka wewnętrzna ślimaka, ale ponieważ jest to kamyk znaleziony w szczerym polu, to może być wytworzony albo przez człowieka, jakiekolwiek miał zastosowanie, albo co mniej prawdopodobne przypadkowy kształt nabyty np w czasie transportu a wynikający z ilości spoiwa akurat w takiej bryłce, możliwości jest tak wiele ile osób to zobaczy, ale ważny jest też kontekst tego znaleziska. jedno jest pewne, nie wszystek jest belemnitem co stożkowe. pozdrawiam zwolenników belemnityzacji wszelkich stożkowych przedmiotów:) i życzę wszystkim wesołych świąt, bo już tuż tuż:) wielu znalezisk ciekawszych niż belemnity.
Napisano
Kolega Chrepek racje ma. Rostrum belemita to na pewno nie jest. Generalnie rostra belemintów sa klacytowe i sa bardzo charakterystyczne. Moze rzeczywiscie jakas ośródka czy ślad żerowania.
Z twardoscia piaskowców jest różnie.. wszystko zależy od od substancji wypełniajacej - tzw. matrix (czyli to co miedzy ziarnami jest)i spoiwa ziarn.. czasami spoiwo jest krzemionkowe (chyba na kieleczczyznie sa takie piaskowce) i twarde i megaspoiste to jest nieprzeciętnie. Ale wiekszosc piaskowców jest jedna mało zwiezłych, twardych i odpornych na wietrzenie dlatego tez z tego co wiem nikt narzedzi z tego nie wytwarzał.
Napisano
Czyli dowiedziałem się, że nie wiadomo co to jest :)
Chciałem wstawić to w sali ale co powiedzieć, jeśli nadgorliwy uczeń będzie chciał się dowiedzieć co to jest? Coś muszę wymyśleć.
Pozdrawiam
Bogdan

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie