Jump to content
  • 0

Hełm


Poszukiwacz bunkrów

Question

12 answers to this question

Recommended Posts

Według J. Kijaka produkcja nie wyszła poza partię próbną w ilości 500 sztuk...

Dziwi mnie brak grzebienia- czy na górze dzwonu są jakieś po nim ślady?

Hełm wz. 28 testowany był w 21 i 56 pułku piechoty oraz w CSS w Toruniu. Zdarzają się też zdjęcia żołnierzy z jednostek reprezentacyjnych noszących hełmy tego typu.

Na podstawie powyższych przesłanek mniemam że wyprodukowano ich więcej niż 500 sztuk. Nie zmienia to faktu że jest to bardzo rzadki hełm...
Link to comment
Share on other sites

Hm w takim razie co to jest?
http://myvimu.com/exhibit/14093717-helm-polski-wz-28
A to?
http://helmy.pl/2013/02/23/polski-helm-wz-28-totalny-unikat/
Jest też coś takiego ale chyba inne wykończenie rantu, no i w końcu z grzebieniem.
http://odkrywca.pl/helm-wz-28-opl-strazacka-przerobka-,694732.html
Link to comment
Share on other sites

Bardziej pasuje do wz. 35 pozbawionego grzebienia. Poszukaj pozostałości po spawach (spawane były punktowo, więc może został usunięty) i ewentualnych otworów wentylacyjnych. Wz. 28 miał chyba inne proporcje, a w wersji OPL inny kształt nakarczku.
Link to comment
Share on other sites

Jest to raczej hełm wz.35 pozbawiony grzebienia, przemawia za tym zawalcowany rant tego hełmu (tyle widać na tym zdjęciu przydały by się inne fotki)oraz krótki nakarczek.
Co do wypowiedzi kolegów to trzeba by trochę uporzadkować, więc tak:
1. Bojowy hełm wz.28 posiadał długi charakterystyczny nakarczek oraz grzebień typu francuskiego (jak w Adrianie wz.15) wyposażenie wewnętrzne było zaś francuskie lub niemieckie. Wątpię aby ktokolwiek posiadał ten hełm.
2. Właściwie wszystkie hełmy określane dzisiaj na różnych forach i portalach jako wz.28 to są hełmy zwane umownie wz.28 OPL typ I i typ II, nie maja grzebienia i posiadają niezawalcowane ranty wyposażenie wewnętrzne jest zaś takie samo jak w wz.31 z dodatkowym skórzanym paskiem w poprzek czerepu.
3. Ostatni typ hełmu często mylony z wz.28 to hełm wz.35 straży pożarnej i OPL posiada on trójkątny grzebień, krótki nakarczek oraz zawalcowane ranty, wyposażenie wewnętrzne jak wyżej.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information