Skocz do zawartości

Było, nie minęło" - powrót


MilKam88

Rekomendowane odpowiedzi

Premierowy odcinek nowego sezonu będzie wyemitowany 28 lutego na kanale TVP Historia ok godziny 21.20, a powtórka premierowego odcinka w niedzielę na TVP Regionalna ok godziny 17.00.

Taka informacja pojawiła się na facebooku fundacji Było... nie minęło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 95
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Może by Bursztynowej Komnaty poszukali...

Szukają tego czego nie ma a jak coś wartościowego znajdą to nagle ginie to w niejasnych okolicznościach, czytaj: idzie w prywatne ręce.

Nie chcę w TV programów, które ocierają się o bezprawie.

Przypominam, że w tym roku minie 5 lat jak zaginęła aktówka i jej zawartość należąca do n/n oficera 5 pp Leg. zakopana po kapitulacji SGO Polesie we wsi Wróblina Stara.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytuł premierowego odcinka nowej serii „Było… nie minęło”

„ Cztery armaty, 5500 karabinów…” – miejsce akcji Puszcza Białowieska

Nasza opowieść zaczyna się pod koniec lipca 1831 roku. Bitwa o wzgórza Ponarskie u bram Wilna przynosi powstańcom listopadowym klęskę. Generał Antoni Giełgud wódz naczelny polskiego zgrupowania, które miało pobudzić powstanie na Litwie i wprowadzić zamieszanie na głębokim zapleczu Rosjan, rusza ku granicy pruskiej zamierzając złożyć broń. Ale większość podkomendnych nie chce o tym słyszeć. Pod wodzą generała Henryka Dembińskiego ruszają przez bagna i puszcze z powrotem do Warszawy. Rosjanie zamykają kordonami kompleksy leśne, na mostach i głównych traktach organizują zasadzki. Duże tabory pełne zapasowej broni ogromnie spowolniają marsz polskiego zgrupowania i zapewne wtedy zapada decyzja o zakopaniu zapasowego uzbrojenia.Za sprawą zdrajcy Teofila Pietraszewskiego ta informacja trafia do rosyjskiego ambasadora w Londynie który natychmiast podnosi alarm. Powstaje szereg dokumentów które zachowały się w archiwum w Grodnie . A oto najważniejszy z nich:

Petersburg, 22 grudnia 1837 r. Nr. 1195

Urząd Wileńskiego Gubernatora Wojskowego
Generał Gubernatora Grodzieńskiego, Białostockiego i Mińskiego

Do Pana Gubernatora Cywilnego w Grodnie.

Hrabia Pozzo di Borgo /ambasador rosyjski w Londynie/ przesłał panu Wiceministrowi Spraw Zagranicznych hrabiemu Nesselrode, otrzymany od naszego konsula Generalnego w Londynie Beninghausena raport uchodźcy za granicę, urodzonego w Grodnie Teofila Pietraszewskiego syna Józefa, tyczący się broni ukrytej w Guberni Grodzieńskiej przez buntowników po odejściu Dembińskiego w lipcu 1831 roku.
Pietraszewski ujawnił Panu Benighausenowi, że on sam z 19 żołnierzami, zgodnie z rozkazem Dembińskiego, złożył w wyrytej na głębokość 8 do 10 stóp jamie u podnóża Babiej Góry, w odległości….”

Dalsze szczegóły w programie . oglądajcie 28 lutego godzina 21.25 na kanale TVP Historia i TVP Regionalna w niedzielę 2 marca o godzinie 17.00

Stałe pory premierowych emisji TVP Historia piątki 21.25
TVP Regionalna niedziela godz. 17.00

Inofrmacja z facebooka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie