Skocz do zawartości

Pociągi Pancerne cz.7


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 391
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 weeks later...

Znalazłem zdjęcie z takim opisem: Импровизированный бронепоезд, Восточный фронт. Судя по бронированному паровозу, он используется в зоне досягаемости вражеской артиллерии

Nie chce mi się tłumaczyć, chodzi o pociąg improwizowany na wschodnim froncie. Czy ten pociąg ma coś wspólnego z nami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej lokomotywy pięć postów wyżej z 2016-06-22 02:00:47 nie znam, ale zaryzykowałbym stwierdzenie, że to coś austriackiego z częściowym opancerzeniem mogącym wskazywać na polskie pochodzenie. Myślę o serii 53 kkstb, ale są pewne rozbieżności..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napomniany przez Kolegę Krzysztof115: Jednak generalnie jest to wątek: Pociągi pancerne II RP 1918-1939!", dokonałem samokrytyki i samonaprawy :)

W jej ramach zamieszczam obrazek naszego pierwszego pociągu pancernego wiązek Broni". Oryginalny opis obrazka: Первый польский бронепоезд «Zwiazek Broni».

Obrazek oraz wiele innych zdjęć i informacji o pociągach pancernych (także polskich) znalazłem na stronie: http://coollib.com/b/248517/read

Artykuł zatytułowany został: Крепости на колесах: История бронепоездов", czyli wierdze na kołach: historia pociągów pancernych".

Kolegom pancernym kolejarzom życzę miłej lektury i ściągania obrazków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam materiałów na temat polskich pociągów sanitarnych, a znajduję to: Польский бронепоезд «Smialy» на станции города Львов, ноябрь, 1918 год" - polski pociąg pancerny Śmiały na stacji we Lwowie w listopadzie 1918 roku.

Na tej stronie; http://smolbattle.ru/threads/%D0%91%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D0%B5%D0%B7%D0%B4%D0%B0.27006/page-2 można znaleźć wspaniałe zdjęcia i sporo informacji.

Tam też znalazłem informację, że pociąg opisany przez Kolegę Krzysztof115 jako zdjęcie pierwszego, austro-węgierskiego improwizowanego pociągu pancernego kapitana Schobera, jest zdjęciem: Венгерский бронепоезд, построенный компанией MAVAG в начале 1919 года", czyli pociągu węgierskiego zbudowanego przez firmę Mavag na początku 1919 roku.

Przepraszam Kolegę Krzysztof115 za wrzucanie" do tematu materiałów wyszukanych przeze mnie, ale wiedząc jak trudne jest zbieranie materiałów, chcę po prostu pomóc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę nie wierzyć wszystkim podpisom pod zdjęciami a szczególnie na stronach rosyjskich, bo są błędne!
1.Zdjęcie -P.P.2 Śmiały na dworcu w Tarnowie a nie we Lwowie! Dla porównania zamieszczam zdjęcie dworca w Tarnowie. Tak wyglądał dworzec w Tarnowie w 1939 roku.
2.co do pierwszego austro-węgierskiego pociągu pancernego Schobera- powstał początkach pierwszej wojny światowej i został zbudowany w Tarnopolu! Natomiast rosyjski podpis sugeruje, że w 1919 roku w zakładach MAVAG i że była to jednostka Węgierskiej Republiki Rad (Węgierska Republika Rad (węg. Magyarországi Tanácsköztársaság) – państwo istniejące na Węgrzech od 21 marca 1919 do 6 sierpnia 1919 (133 dni). W związku z tym rosyjski podpis zawiera dwa poważne błędy merytoryczne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest mieć opinię fachowca w zasięgu ręki. Wiedziałem, że na stronach rosyjskich jest sporo propagandy".

Na okraszenie bieżącego postu zamieszczam obrazek z ucieszonym Adolfikiem, że nieźle arozrabiał" w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie