Skocz do zawartości

Samolot nierdzewny...


DES

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Czy w czasie 2 WŚ latały nad Polskim wybrzeżem samoloty posiadające blachy poszycia wykonane z... nierdzewki? Albo części poszycia...
Wiem, że to dosyć dziwne pytanie, ale spacerując plażą znalazłem blachę nierdzewną o zdecydowanie lotniczym pochodzeniu. Dodatkowo dodam, że jest ona bardzo trudna do rozprostowania- strasznie sprężysta. Uciśnięta prasą wyskoczyła na kilka metrów i bardzo się cieszę, że nie w kierunku mojej nogi. Na razie tylko takie pytanie, później wstawię fotki.
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotki.To niekoniecznie musi być z 2 wojny.
Jesteś pewien że to stal nierdzewna a nie aluminium ?
Oba materiały są niemagnetyczne.
Różnią się ciężarem właściwym.
Kolor też może Cię zmylić.
Aluminium i jego stopy stosowane w lotnictwie przewyższają właściwościami stal.Może trafiłeś na kawałek np.Mig-a 25 ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że była w użyciu w samolotach stal nierdzewna. ostatnio rok temu ;o)" znalazłem resztki zbiornika na tlen który był stosowany w amerykańskich B 24 i B 17 . Zbiorników takich w tych samolotach było kilkanaście ,wykonane były z blachy nierdzewnej grubości 2-3 mm . Na zdjęciu zbiornik w całości , ja znalazłem jego rozerwane detale , oczywiście były i inne elementy wykonywane z blachy nierdzewnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
To nie jest detal- to element poszycia. Niebawem wrzucę fotki. Jednak wręgi" czy jak to się nazywa nie są nitowane, ale zgrzewane punktowo- chyba takiej technologii nie mieli. Krawędź jest jednak albo rozerwana wybuchem albo od uderzenia z dużą szybkością.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polskim samolocie Łoś ale nie tylko stosowano zgrzewanie np.anteny radiowej,elementów poszycia...Z artykułu ,który pamiętam-zgrzewarkę zbudowali nasi inżynierowie,a samo urządzenie po 1939 roku wywieziono ponoć do zakładów Junkersa....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak popatrzycie się na ten zbiornik co go pokazałem wcześniej to zauważycie że CAŁY jest zrobiony metodą zgrzewania. To nie ewenement polskich konstruktorów . w USA stosowany zdecydowanie wcześniej bo już w latach 30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
@ Landszaft 2013-04-25 23:50:48

Zbiorników takich w tych samolotach było kilkanaście...
_____


Jeśli to, co pokazałeś, jest butlą G-1 wówczas:

- B-17 miał ich 18 w czterech instalacjach pokładowych
- B-24 miał ich 22 w ośmiu instalacjach pokładowych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie