Skocz do zawartości
  • 0

Siekiera - bardzo nietypowa


DOMILUD PL

Pytanie

  • Odpowiedzi 77
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Nie że bym się czepiał, ale w lesie ja i znajomi zawsze znajdowaliśmy stalowe kliny, z innych metali się nie trafiało.
Oczywiście o niczym to nie przesądza, ale w/g mnie stalowe kliny przy wycince były jak najbardziej popularne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, co do klina z siekiery to tylko teoria, ale upieram się przy tym, że dość realna, trzeba sięgnąć w wstecz jak żyło się w tamtych czasach, bez względu na to czy siekiera ma 80 czy 50 lat, (co do wżerów to byłbym ostrożny w szacowaniu wieku). W latach 60-tych chłopcy grający w klubach piłki nożnej grali na boso no może nie wszyscy, ale niektórych rodziców stać nie było żeby dziecku kupić buty do gry w piłkę. Należałoby również wspomnieć, że prawie w każdej rodzinie była 6 lub więcej dzieci, więc mało prawdopodobne jest by ktoś pracujący w lesie wyrzucił starą zniszczoną siekierę mogącą z powodzeniem zastąpić klin i poszedł do kowala zakupić nowy. ( To nie teoria to są fakty) Nie ma tu specjalnego znaczenia gdzie siekiera została znaleziona, Europa była przed, w trakcie lub po wojnie, sytuacja mniej więcej była podobna.
Teorią natomiast jest pochodzenie oraz wiek siekiery, teorią nie do zaakceptowania jest również specjalne przeznaczenie siekiery. Gołym okiem widać uszkodzenia. Według mnie to tej siekierze brakuje gładzi klina.
Obawiam się, że zdjęć podobnej do twojej siekiery będzie dość trudno znaleźć, ale mogę wrzucić kilka fotek pokazujących klin siekier, którymi dysponuję.
Pozdrawiam Liwiusz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,11 nie ma nic wspólnego z tą o której pisze,takie charakterystyczne łączenie ostrza z obuchem występowało od dawna w siekierach i jest stosowane do dnia dzisiejszego(siekiery do łupania drewna),ta z postu kol.DOMILUD PL jest delikatnie mówiąc lekko zużyta ale widziałem identyczne z krótkim trzonkiem a jak wiadomo krótki trzonek(stylisko)topór,długi siekiera no i ten rozklepany obuch narzędzie ciesielsko stolarskie jak nic.Co do nr 15 i 16 to raczej nie do łupania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociągnijmy w takim razie ten wątek i poszerzmy naszą wiedzę w temacie klinów i siekier wykorzystując obecność fachowców-leśników na naszym forum. Wrzucę trochę fotek ok. połowy przytarganych przeze mnie z lasu w/w. Można z nich wyróżnić charakterystyczne kształty, które czemuś służą. Większość przedmiotów pochodzi co najmniej z okresu wojny. Świadczą o tym i kształty i stany zachowania i miejsca, w których zostały znalezione (ziemianki i okopy). Proszę speców o wyjaśnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie