Jump to content

Pod Monte Cassino będą objaśniać rolę Polaków


Recommended Posts

Zarząd miasta Cassino we Włoszech wydał ostateczną formalną zgodę na budowę małego centrum informacyjnego przy polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino. Taką wiadomość przekazała PAP ambasada RP w Rzymie.

Polska ambasada wspiera zabiegi o stworzenie centrum - Izby Pamięci II Korpusu, które przed kilkoma laty podjął Związek Polaków we Włoszech. Po kolei zdobywano wszystkie wymagane zgody na realizację tego projektu. Prowadzona jest wciąż zbiórka pieniędzy na ten cel.

Centrum ma upamiętniać rolę polskich żołnierzy w walkach o Monte Cassino i w całej kampanii wyzwolenia Włoch w czasie II wojny światowej.Wyjaśniać innym historię Monte Cassino

Pomysłodawcy ośrodka informacyjnego, wyjaśniając swe intencje, przypomnieli, że cmentarz polski na Monte Cassino odwiedzany jest nie tylko przez Polaków, ale także przez liczne grupy turystów z Włoch i innych krajów, przybywających do opactwa benedyktynów na wzgórzu.

Jednak, jak się zauważa, większość obcokrajowców nie wie, dlaczego znajduje się tam cmentarz polskich żołnierzy. Dlatego w pobliżu nekropolii postanowiono postawić pawilon, w którym będzie można poznać wkład Polaków w walkę o wyzwolenie Włoch.

Autorem projektu centrum informacyjnego jest Pietro Rogacień, syn żołnierza II Korpusu i uczestnika bitwy o Monte Cassino. Ma tam znajdować się stała wystawa fotograficzna na temat dziejów II Korpusu, obejmująca historię deportacji Polaków na Syberię, proces formowania armii generała Andersa, przejście przez Bliski Wschód do Włoch.

Koszt realizacji szacuje się na 200 tysięcy euro. Do tej pory udało się zgromadzić około połowy tej sumy.

Strona polska wcześniej informowała, że planuje zakończenie budowy pawilonu na jesieni tego roku.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/pod-monte-cassino-beda-objasniac-role-polakow,299354.html
Link to comment
Share on other sites

Czyli rozumiem, że nie ma 100 tysięcy euro na ten cel, ale 8 miliardów dla strefy euro zawsze się znajdzie. Nóż w kieszeni się otwiera. Przecież 200 tysięcy euro to dla rządu jak pierdnąć. Ale jak można skoro prezydent wyraźnie powiedział, że Polacy to naród sprawców, a polskość to nienormalność, i ludzie honoru byli w polsce" po wojnie u władzy?

Że ambasada wspiera to pięknie, ale poza honorowym patronatem i tak nic nie zdziała.

A ile dajemy na promowanie Polski a la Pokłosie?
Link to comment
Share on other sites

Jeśli fotoradary zarobią więcej niż 1,5 mld zł to może rząd odpali te drobne 100 000 euro ? Ale to już zależy od nas , kierowców. Obywatelu , jeśli uważasz że budowa Centrum Informacji jest potrzebna nie zawiedź min Rostowskiego. Daj się sfocic , wspieraj ITD.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Pawilon będzie czynny od 30 czerwca 2014. Stoi już gotowy do zwiedzania ale trzeba czekać na załatwienie zgody an oddanie do użytkowania.

Pawilon moim zdaniem nie był aż tak konieczny, wystarczyłyby tablice informacyjne na cmentarzu i parkingu. Bardziej nie rozumiem dlaczego jest zamknięte wejście z parkingu na ścieżkę do pomników 3dsk na wzgórzu 593, 5kdp na wzg. 575, 4ppanc w gardzieli i domku doktora. Po takim spacerze od razu inaczej odczuwa się miejsce bitwy.

W rogu parkingu jest dziura w siatce, przez którą wchodzą odważni chętni na spacer do pozostałych pomników. I to jest lipa, bo większość ludzi nie wejdzie, skoro brama zamknięta to widocznie nie wolno.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information