Skocz do zawartości
  • 0

teodolit , busola artyleryjska , niwelator ?


Landszaft

Pytanie

Mam pytanie co to może być ? Niwelator , Teodolit , busola lub kątomierz artyleryjski albo podstawa pod jąkąś lornetę nożycową , wykonane całe z miedzi , bo jest wszystko dość miękkie jak na miedź przystało" widać mocowanie do statywu od dołu, oraz resztki wykopkowego urządzenia , na obwodzie najniżej pierścień z podziałką od 1 do 64 , potem widać musiała być jakaś obudowa z pokrętłem bo widać zębatkę na całym obwodzie i następnie jest element z detalami ruchomymi na samej górze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Muslim widać że to nie było rzadkie urządzenie skoro razem znaleźliśmy te same . oba bez górnej obudowy. Co do teodolitu byłbym ostrożny lub niwelatora bo one nie posiadają rozkładanej linijki centymetrowej , po za tym kto zgubiłby w lesie teodolit ?! a w walkach raczej teodolitów wojsko nie używało , co najwyżej w trakcie budowy umocnień i w pracach inżynieryjnych, tylko to się nie robi pod ostrzałem i w walce a wtedy teodolity razem z wojskiem inżynieryjnym są na dalekim zapleczu . Więc zostaje mi niwelator lub jakaś odmiana busoli artyleryjskiej . Uwaga z okazji że urządzenie jest całe z miedzi lub mosiądzu co w II wojnie już praktycznie nie występowało - w tym czasie wszelakie busole artyleryjskie , miarki kątowe, celowniki czy podstawy kątowe do lornet nożycowych były robione z materiałów mieszanych - czyli stal, aluminium, cynk, czasami detale z mosiądzu , ale nie całe mosiężne czy miedziane . Wydaje się że to wyrób z okresu z przed pierwszej wojny lub I Wojny Światowej. Na pewno brak obudowy z góry mechanizmów bo zostały resztki po śrubkach mocujących. Druga sprawa zębatka widoczna na obwodzie nie była zabudowana niczym, element z zębatką i pokrętłem był ustawiony pionowo i mocowany do obudowy której brak. Szkoda że nie ma stronki z różnymi urządzeniami pomiarowymi terenowymi wojskowymi. Jeżeli urządzenie było wojskowe wykorzystywane w trakcie I wojny Światowej to prawdopodobnie kilka takich urządzeń w okresie międzywojennym musiało wykorzystywać nasze Wojsko, które praktycznie na początku wyposażało się we wszystko co zdobyło po zaborcach i to niezależnie z której strony (Rosja, Niemcy, Austria) lub z dostaw z zachodu. W każdym razie nadal zagadka i to w dodatku już dwie osoby to posiadają wykopane w naszym kraju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co to może być ? Niwelator , Teodolit , busola lub kątomierz artyleryjski albo podstawa pod jąkąś lornetę nożycową , wykonane całe z miedzi , bo jest wszystko dość miękkie jak na miedź przystało" widać mocowanie do statywu od dołu, oraz resztki wykopkowego urządzenia , na obwodzie najniżej pierścień z podziałką od 1 do 64 , potem widać musiała być jakaś obudowa z pokrętłem bo widać zębatkę na całym obwodzie i następnie jest element z detalami ruchomymi na samej górze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu widzimy urządzenie z góry widać rozkładaną linijkę 10 cm , oraz jakiś jeden dinks" z prawej strony którym coś się przesuwa w prawo , po lewej stronie musiał być taki sam ale go brak , dinksy" które są przesuwane mają wewnątrz sprężynki miedziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu widać urządzenie z drugiej strony . jedyne sygnaturki to numery wybite na elementach i pojedyncze gdzie nie gdzie literki . i tak widać np na górze na tym zdjęciu cyfry 702 , 7 literkę K oraz poniżej cyfrę 324 i na jednej z łapek cyfrę 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu widzimy urządzenie od dołu. Okazuje się że ta jedna z ocalałych łapek powoduje że jak się przesunie to odblokowuje obrót urządzenia wokół osi . oczywiście aby ją obrócić muszą być obie łapki bo są dwie blokady. Pytanie co to może być , kto to produkował lub użytkował , cywil czy wojskowy ?, Jaki okres używania - z początku XX wieku , czy XIX czy lata 30-50 . czy ktoś się z czyś takim spotkał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się z czym takim spotkał?
Tak - sam taki kiedyś trafiłem ;]
9 lat temu:
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=20842#20843
fotki słabe, bo i czasy były inne
ten mój bardziej kompletny, nie dowiedziałem się co to i do czego - być może po latach ktoś rozwikła tą tajemnicę.
Być może jakbym robił przedświąteczne porządki to bym go znalazł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie