Skocz do zawartości

jak zabezpieczyc te drewno


Pawełek11

Rekomendowane odpowiedzi

Ja okładki w bagnecie zabezpieczałem właśnie olejem lnianym. Myślę, że wystarczająco zakonserwuje. Musisz się liczyć tylko z tym, że drewno mocne ściemnieje, ale to chyba nie problem. Mi nawet takie ciemniejsze bardziej się podoba.

Jeśli zdecydujesz się na olej lniany to przed nakładaniem możesz go podgrzać na gazie. Lepiej spenetruje drewno i konserwacja będzie skuteczniejsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO NIE JEST OLEJ JADALNY! Dostępny w sklepach dla plastyków, normalnie stosowany jako rozpuszczalnik do farb olejnych. Jak w papierniczym będą takie farby to pewnie i olej do nich. Olej do farb zwykle jest oczyszczony i rozjaśniony, taki ma być do konserwacji drewna.
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić i elektrolizę dla przykładu,ale po co ? W tym przypadku wystarczy szczotka na wiertarce,poświęć trochę czasu i wyjdzie idealnie.

Jeśli jednak się uprzesz, wpisz w wyszukiwarkę elektroliza,autoliza i co Ci się jeszcze zażyczy , jest wiele informacji .

Pozdrawiam
Smok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można także zabezpieczyć dżemem;)

Środek nazywa się Polietylen Glikolu, w skrócie PEG. Drewno wyjęte z wody czy innego środowiska, które sprzyjało jego zachowaniu nie może zostać przesuszone. To po pierwsze i najważniejsze.
Pierwsze pytanko- skąd to drewienko pochodzi? Jeśli walało się na strychu to umyj je tylko i schluss. Jeśli wydobyłeś je ze środowiska znacznie bardziej mokrego to wymaga natychmiastowej konserwacji w PEG. Komórki drewna, które długo przebywały w wodzie wypełnione są ową wodą. Kiedy wydobędziemy przedmiot z tego środowiska i umieścimy w środowisku zancznie suchszym, to automatycznie drewno odda wilgoć a komórki się zapadną- drewno popęka, odkształci się a w skrajnych warunkach obróci w pył.Tego procesu się już nie odwróci. Co zatem robić? Wyprzeć wodę i zastąpić ją inna substancją o podobnych własnościach, lecz tak łatwo nie odparwującą. Aż do czasu wprowadzenia PEG używano często np. cukru (nie polecam). Jak aplikuje się PEG? Ciepła woda, roztwór PEG im bliższy nasyceniu tym lepiej, leżakowanie przedmiotu w owym roztowrze- co najmniej tydzień. Technicznie robimy to tak, że kupujemy grzałkę do akwarium, i topimy ją w naczyniu stosownych rozmiarów, do wody dodając od serca" PEG. Potem kontrolujemy proces dosypując PEG co kilka dni. Po dwóch tygodniach możemy uznać że misja została wykonana a skórcz przedmiotu wyniesie zaledwie parę procent (piszę tu o przedmiotach metryki fragmentu łoża od Mausera). Niebawem przedstawię na tym forum sprawozdanei z konserwacji polskiego bagnetu, który ostatnio wykopałem, miał zachowane drewniane okładki i skórzane żabki więc w sumie dokonałem konserwacji skóry, metalu i drewna. Przynajmniej ja jestem zadowolony z efektu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja te drewno znalazłem w lesie wydaje mi sie ze ten las jest bardziej suchy niż bagna . znajomy mi jakoś te drewno podsuszył i chciał lakierem pomalować ja chciałem sie upewnić i jednak nie malowaliśmy tego ... jeśli chodzi o osadzenie bagnetu to w środku metal jest skorodowany a moja szczotka na wiertarce tam nie siega nie mam czym środka wyczyścić i mysiałem nad autolizą bo kiedyś stosowałem tę metodę i dla mnie może ona być
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz kol. Vis np. wg. mnie ratowanie każdego historycznego ochłapu ma jakiś sens (jeżeli wiadomo od czego on jest).
Ja bym to konserwował, tym bardzie, że olej nie jest drogi (250ml 5zł) i razem z osadą bagnetu dobrze, ładnie wyeksponowane może dać fajny efekt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

las był suchszy od bagna"- ale bardziej mokry od Twojego domu, prawda? Przyznaj się że za bardzo nie chce się Tobie używać jakiś PEG, które nawet nie wiesz gdzie kupić. Wolałbyś zanurzyć to w oleju kujawskim i uspokoić sumienie, że zrobiłes wszystko co w Twojej mocy. Zgadzam się z visem, że skakanie nad tym kawałkiem łoża to trochę strata czasu- lecz to tylko moje subiektywne (i visa) odczucie. Jeśli zależy Tobie na tym drewienku zrób jak radzę. Jeśli tylko chcesz uspokoić swoje sumienie natrzyj wodą po korniszonach, czy jakimś innym badziewiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o osadzenie bagnetu to w środku metal jest skorodowany a moja szczotka na wiertarce tam nie siega"
Zdradzę Ci tajemnice magicznych szczotek sięgających wszędzie - http://www.jula.pl/zestaw-szczotek-drucianych-3-czesci-129044

PS
http://www.focus.pl/newsy/zobacz/publikacje/szympansy-doskonala-narzedzia/nc/1/glos/4/ - Zobacz,netu nie mają,a jakoś dają rade w podobnych przypadkach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w takich przypadkach stosuję własnoręcznie wykonaną szczotkę" - na stary złamany gwintownik albo frez nawijam gęsto pasma wełny stalowej, a żeby się to wszystko trzymało kupy, związuję ciasno cienkim drutem miedzianym lub żyłką wędkarską. Nie ma to wrpawdzie aż takich właściwości jak prezentowana wyżej przez visa szczotka (których posiadam też kilka kompletów), ale adrabia" obrotami, jak się założy w uchwyt wierarski. Sa też okrągłe szczotki do wyciorów do rur CO, im bardziej zużyte, tym w ciaśniejsze miejsca się mieszczą. Jak widać, dla chcącego nic trudnego, ale trzeba ruszyć głową :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R51 masz racje nie bardzo wiem co to jest te PEG ja znalazełem i chce to zakonserwowac zeby to bylo jeszcze w mojich zbiorach moze dla ciebiej jak zbierasz miliatria byś nawet na to nie spojrzał tylko byś w lesie zostawil ja nie chcesz pomagać tylko sie naśmiewać to prosze bardzo ale na moim wątku już nie pisz !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie naśmiewam się z Ciebie złotko, naprawdę chcę pomóc. I jak widzę po wpisach jestem jedną z niewielu osób, która stara się Tobie doradzić a nie filzować. Skoro jednak reagujesz tak nerwowo już więcej nic Tobie nie poradzę. Przepraszam za wszystko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie