Skocz do zawartości

Rekonstrukcja Żmigród 2013- Francja 1940 r


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 208
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Link do francuskich wzorów granatów z I i II wojny
(ogólnie genialna strona)

http://www.visualcollector.com/VisualCollectorLinks/VisualCollectorLinks.htm

http://visualcollector.com/VisualCollectorLinks/GrenadesFrance.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GRH Siedemnasty chętnie weźmie udział w planowanej inscenizacji francuskiej". Chciałoby się powiedzieć areszcie" ;) bo temat 1940 był dotąd swoistym tabu. Trzymam kciuki za realizację projektu i zaczynam odkurzać powoli czekający na tę chwilę, skompletowany sprzęt - umundurowanie i ekwipunek typowy dla Polaków z typowych jednostek pieszych.

Francuskie wyposażenie, podobnie jak polskie przedwojenne, miało swoją reformę w latach trzydziestych, w 1940 roku możemy więc spotkać elementy umundurowania i ekwipunku starego" i owego" typu. Póki co, nasze umundurowanie jest jeszcze mieszanką obu systemów, tak więc na razie mamy stare chlebaki mle 1892 przy nowym tornistrze sac superieur mle 35 i torbie na maskę ANP, stare ładownice itd. Inna rzecz, że jest w tym o tyle wyrachowanie, iż stare" przydaje się nam niekiedy, jak wiadomo, na nasz 1920.

Polecam to forum, bardzo przyjemni ludzie:
http://militaria1940.forumactif.com/

Pozdrawiam, trzymam kciuki za projekt, Marcin M. (melescul)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie lekitnych" mundurow. Warto zwrocic uwage na mundur w gornym rzedzie.

Skad rycina nie wiem.
Sciagnalem z 5-6 lat temu troche materialow dot jednostek zmotoryzowanych, dla osoby ktora miala Gnome-Rhone.
Warto poszukac czy jest takowy motocykl na chodzie i zaprosic do uczestnictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to miło :) Postaramy się przydać.

Z pozyskiwaniem francuszczyzny" jest rzeczywiście nieco pod górę. W zasadzie nastawiam się na zdobywanie oryginałów na wzór i wykonywanie repliki. Tak jest z chlebakami, tornistrem, torbą na maskę. Wykonanie replik utrudniają specyficzne okucia, nie ma analogicznych współcześnie, ani w demobilu WP. Ale w zasadzie mam to już rozwiązane, aktualnie robię lniany chlebak nowszego wzoru (słynną torbę Johnnego Deppa z 9 wrót", jak ten chlebak reklamują w Schipperfabrik. Nota bene, chlebaków i tornistrów nowszego wzoru z Schipperfabrik nie polecam - za tę ceną mogliby zastosować właściwy materiał, len, a nie bawełnę.

Utensylia żywnościowe (manierka, menażka, kubek) - tu trzeba polować na oryginały na Allegro, bywają, choć średnio często. Do tej pory miałem raczej swobodę w łowach, podejrzewam, że to się teraz zmieni ;) Czasem można spotkać nawet menażki produkcji powojennej, identycznego wzoru, co gamelle mle 35, są często nieużywane, no i nie szkoda ich tak, jak tych z przeszłością wojenną. Do manierek musiałem dorabiać pokrowce. Hełm, szelki, pas - wszystko demobil powojenny, tylko w przypadku skóry należy dopilnować, żeby sprzedawca nie zaserwował egzemplarza z paskudnym żółtawym lakierem.

Relatywnie najprościej jest kupić sam mundur - szykowałem się już do szycia na podstawie trupowatego oryginału - ostatecznie kupiłem replikę Hero Collection z filmu Pokuta"; guziki do wymiany, brak haków nośnych, poza tym mundur znakomity (może mógłby być ciut bardziej brązowy) Uszyłem sobie jeszcze do niego furażerkę.

Trudno o dobrą replikę butów, ja mam czeskie powojenne trzewiki, chyba cywilne, o nieco zbliżonym kroju. Co ciekawe, lwia część rekonstruktorów we Francji używa ichnich powojennych opinaczy" na gumowej podeszwie, o tyle może dobrych, że zrobionych mizdrą na wierzch. Ale ta guma...

Ciekawostka: łopatka LWP jest idealna jako francuska, co prawda po wymianie trzonka.

Nie mogłem się powstrzymać i zamieszczam kilka swoich kabotyńskich zdjęć we francuskim sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie