Skocz do zawartości

Rekonstrukcja Żmigród 2013- Francja 1940 r


Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcia z albumu są w tym przypadku pokazaniem munduru najbardziej typowego, ja natomiast swoje przekonanie czerpię z obejrzanych zdjęc, dlatego jeżeli kolega dysponuje fotami polskich oficerów we Francji w mundurach wz. 36, to proszę się nimi podzielic, jak już napisałem chętnie nauczę się czegoś nowego. Fakt, że otrzymali prawo, zapewne nielicznym udało się wjechac do Francji w mundurach, szczególnie tym z wszelkiego rodzaju misji, czy oficjalnych kanałów, nie znaczy, że to było regułą. Większośc oficerów i żołnierzy, znalazła się we Francji drogą mało legalną - po cywilnemu, więc skąd wrześniowe mundury?
A tak na marginesie fotki są, nie z jakiegoś albumu, tylko podałem jego tytuł i autorów (obaj Panowie to uznani w kraju znawcy zagadnienia)i Ciebie także poprosiłem o podanie źródeł, z których czerpiesz wiedzę. Tak sobie wyobrażam rzeczową dyskusję, nieprawdaż?


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Dunczyk 14:43 11-07-2012
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 208
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
poprzeglądajcie zdjęcia z archiwum NAC

http://www.audiovis.nac.gov.pl/search/

Troche juz ich obejrzałem i nie zauważyłem oficera w mundurze wz. 36, zdecydowanie regułą są mundury francuskie i tego powinniście się trzymać. Jak robić coś to porządnie i zgodnie z tamtymi realiami, a nie szukać na siłę gotowych zamienników i wyjjatków od reguły, które pozwolą wytłumaczyć braki w odpowiednim umundurowaniu. Temat jest wymagajacy dlatego warto sie przyłożyć do przejrzenia źródeł i to głównie fotograficznych właśnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne istniał przepis dopuszczający noszenie mundurów wz. 36, częśc oficerów, zapewne sztabowych, takowe posiadała bo znaleźli się we Francji z delegacją oficjalną, misją wojskową etc. ale na zdjęciach oficerów frontowych, z jednostek dowodów na to nie ma i zgadzam się z kolegą lew_1988, że jedyna możliwośc to mundury wzoru francuskiego. Przypuszczenie, czy logiczny wywód - był przepis to pewnie nosili, to za mało by prawdzie historycznej stało się zadośc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zdjecia: http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/124112/aa06ebe4cc6fbf4d47c55ae8749a99f9/

mam watpliwosc co do opisu. Raczej nie jest to Francja a Polska, poza adrianami wz 15 nie widze tam nic z Francji.
Plecaki typu norweskiego, bagnet 98/05, ladownice mauser.
Czy mundry to drelich.

Na jednym ze zdjec NAC jeden z zolnierzy ma bardzo jasne spodnie, moga byc blekitne.

Fotka oficerow tez ciekawa, kazdy ma inny zestaw: trzewiki+owijacze, wysokie buty, trzewiki+sztylpy. Sztylpy u Francuzow byly szczegolnie popularne (oficerowie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednym ze zdjęć gdzie stoi grupa oficerów widać kurtkę z wysokim kołnierzem, być może wz.36. Zdjęcie z mauserami to zdjęcie z Polski. Widać ładownice 3 komorowe.
Co do swetrów- były one wydawane niektórym oddziałom zamiast bluz mundurowych. Noszone były na koszule, a na to wyposażenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie gdzie żołnierze sa w kepi może być z przełomu 1939/40 mogą to być błękitne mundury biorąc pod uwagę, że występują razem z innym nakryciem głowy, ale niekoniecznie. tak jak wcześniej wspomniano w przytoczonym wcześniej fragmencie książki H.Wieleckiego starsze mundury docelowo wymieniano wiosna 1940r. w większości raczej na nowe. Dużo zdjęć z NAC pochodzi z początkowego okresu formowania wojsk we Francji ( jest sporo zdjęć żołnierzy jeszcze w drodze do Francji a także już na jej terenie jeszcze w cywilnych ubraniach, sporo jest zdjęć z okresu tuż po sformowaniu jednostek, z manewrów defilad itp, nieco mniej z działań bojowych). Na początku Francuzi powątpiewali w zdolność bojową polskiego wojska po kampanii wrześniowej stąd nie od razu dostaliśmy lepszą broń i nowe wyposażenie, potem było lepiej. Najbardziej miarodajne sa zdjęcia z wiosny 1940r. zdjecia w NAC są w większości opatrzone dokładnymi datami i opisami i na to trzeba tez uwagę zwrócić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/123870/3849939355ae1ef7d024c11ae0ba60a0/

Tutaj jest kurtka wz. 36 ponadto ładny przekrój obuwia oficerów. To zdjęcie pokazuje jak to się miało do realiów. Jest to kurs dowódców batalionów. Wg tego zdjęcia proporcja mundurów francuskich do polskich ma się jak 15:1, czyli są to raczej odosobnione wypadki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj tez mamy jedna wz 36: http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/48691/ba468ddd7b0232ba5be9f2cbd7671c68/

To ciekawe, bowiem orzelek wyglada na nalozony na helm, nie zas malowany: http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/48683/ba468ddd7b0232ba5be9f2cbd7671c68/

Co wlasciwie z tymi FT17 sie stalo w 1940 roku:
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/48957/ba468ddd7b0232ba5be9f2cbd7671c68/ ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co to wszystko zdjęcia z okresu szkolenia i formowania jednostek, ani jednego frontowego z kurtką wz. 36, a o ile się nie mylę, to w Żmigrodzie mamy pokazac wojska w walce? Jak już napisałem wcześniej nie neguję występowania pojedynczych egzemplarzy u pewnej grupy oficerów, takie forsowanie idei tej kurtki, pachnie mi pójściem na łatwiznę, a wystarczy poczytac o mundurach francuskich - o różnorodności odcieni khaki (zieleni), materiałów (bryczesy od kompletu z prezentowanego przeze mnie zdjęcia, są uszyte ze sztruksu!), a okaże się, że popełnienie repliki munduru to pikuś, może nawet pan pikuś ;)A będzie zdecydowanie koszerniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orzełki na hełmach były malowane, ale były i specjalnie tłoczone, na modłę francuską, na okrągłym blaszanym szyldzie.

Osobiście nie czuję się na siłach spekulować, ile munduru wrześniowego mogło dotrzeć na front w Lotaryngii i Bretanii. Pozostaje mi próba rekonstrukcji wyposażenia francuskiego, to chyba opcja najbezpieczniejsza.

Powoli przybiera kształty tornister - sac superieur mle 35. Na zdjęciu u dołu oryginał (ciekawostka, ze stemplem organizacji Todt), na górze replika, jeszcze bez szelek i okuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie