Jump to content

Honor generała, honor Polski


pustertal

Recommended Posts

Honor generała, honor Polski

Jan Maria Jackowski, Nasz Dziennik" 12.05.12

W środę, 9 maja, Senat RP przyjął uchwałę w sprawie uczczenia 120. rocznicy urodzin gen. Stanisława Sosabowskiego (1892-1967). W uchwale Senat RP oddał hołd wybitnemu Polakowi oraz ustanowił wrzesień 2012 r. miesiącem jego pamięci. Generał był twórcą i dowódcą legendarnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która jako pierwsza miała wrócić z Wielkiej Brytanii do Polski, by wesprzeć Armię Krajową w wyzwalaniu kraju. Miała, ale nie wróciła, bo w wyniku zakulisowych ustaleń jałtańskich Polska została oddana przez USA i Wielką Brytanię jako łup Sowietom.
Ustanowienie września miesiącem pamięci Stanisława Sosabowskiego jest jak najbardziej zasadne. Już w kampanii wrześniowej w pełni wykazał bowiem talent wojskowy jako dowódca 21. Pułku Piechoty Dzieci Warszawy". To ta formacja pod jego komendą odegrała wybitną rolę podczas obrony Warszawy. Po ucieczce z niewoli generał zaangażował się w walkę konspiracyjną, przedostał do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie sformował i szkolił w słynnym ośrodku Largo House, zwanym małpim gajem", swych znakomitych spadochroniarzy. We wrześniu 1944 r. brał udział w największej w historii operacji powietrznodesantowej Market Garden w Holandii. Naraziwszy się - czytamy w uchwale - przełożonym brytyjskim słuszną krytyką planów tej operacji, pod ich naciskiem został usunięty ze stanowiska".
Dla generała i jego żołnierzy okres powojenny to czas gorzkiego chleba tułaczego. Bez możliwości powrotu do Polski, pozbawiony obywatelstwa, upokarzany przez Anglików i obwiniany niesprawiedliwie za fiasko źle zaplanowanej przez marszałka Montgomery´ego operacji z hartem ducha znosił swój los, pracując jako robotnik magazynowy bez prawa do emerytury w fabryce silników elektrycznych. W PRL był wyklęty, dopiero w końcu lat 70. dzięki słynnemu filmowi O jeden most za daleko" w reżyserii Richarda Attenborough, wyświetlanemu również z ogromnym powodzeniem w Polsce - w którym znakomicie w postać generała wcielił się Gene Hackman - nie dało się dłużej przemilczeć pamięci bohatera. Dziś w Warszawie jest ulica gen. Sosabowskiego i ulica 21. Pułku Piechoty Dzieci Warszawy". W 2007 r. powstał w szczecińskim ośrodku Telewizji Polskiej świetny film dokumentalny o Stanisławie Sosabowskim Honor Generała" w reżyserii Joanny Pieciukiewicz. Dobrze się stało, że debacie nad senacką uchwałą przysłuchiwał się ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce. Z Wiejskiej został bowiem skierowany apel do władz angielskich o rehabilitację generała. Tak się złożyło, że 8 maja w 2 Programie TVP został wyemitowany świetny film o Dywizjonie 303, zrealizowany przez brytyjski Chanel 4 i ze względów cenzuralnych dotąd nieemitowany na wyspach. Ten film, znakomicie ukazujący kluczową rolę Polaków w Bitwie o Anglię 1940 r., kończy wymowna scena. 8 czerwca 1946 r. - Londyńska Parada Zwycięstwa: zostali z niej ze względu na koniunkturę polityczną wykluczeni żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, choć byli jedną z najliczniejszych i najwaleczniejszych formacji walczących po stronie alianckiej w II wojnie światowej. Zaproszono jedynie pilotów z Dywizjonu 303, którzy jednak odmówili zaszczytu" udziału w paradzie, ponieważ inne polskie oddziały nie zostały na nią zaproszone. Czy sygnał z polskiego parlamentu dotrze do Londynu i wreszcie po latach zostanie oficjalnie w Wielkiej Brytanii przywrócony honor generałowi i honor Polsce?

Link to comment
Share on other sites

Zgadza się Yeti jedni zapominają drudzy nie chcą pamiętać a później zaczynają się układy i układziki w których prawda i oddane zasługi nie mają żadnego znaczenia.
Patton12 - uważasz ze to tylko Polacy przelali morze krwi w obronie Anglii i odegrali aż tak istotne znaczenie w walkach o Egipt?
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Wiecie co koledzy,to jest smutne.,,Nasz Dziennik,,znowu kłamie a Pan Jan Maria jest ciemny jak,, tabaka w rogu,,
albo rżnie tzw ,,głupa,,/to są określenia z epoki.
Koledzy gdyby Pan Jan Maria był w wojsku to by wiedział co to jest etatyzacja wojska.Gdyby Pan Jan Maria poczytał o demobilizacji PSZ na zachodzie,to by musiał napisać że Pan Generał Sosabowski musiał dokonać wyboru takiego samego jakiego dokonywali jego przełożeni i podwładni.
Ten wybór jest podobny do dzisiejszego wyboru wielu młodych ludzi i mojego też,machnięcie ręką na to co uzyskało się w Kraju /Dyplom,pozycja zawodowa,często majątek osobisty/
i rozpoczęcie nowego życia za granicą od podstaw.Od pracy w magazynie.Ja też rozpocząłem moją pracę od pracy w magazynie i
wcale nie uważam jej za degradującą.
Koledzy po zakończeniu wojny nastąpiła masowa demobilizacja. Wielu generałów Amerykańskich,Brytyjskich Francuskich i Radzieckich straciło pracę bo nie było dla nich wojska.
Jeśli porówmacie stany etatowe Armii państw Alianckich w 1945 i 47 to widać.
Dla przykładu 8 Armia Powietrzna USA w maju miała prawie 8000 samolotów to na jesieni 400.
Przestańcie obwiniać Brytów o to że nie zadbali o niego bo oni musieli zadbać o swoich dowódców.
Czy Wy sobie wyobrażacie że wyj...swojego generała by dać etat naszemu?
Inna sprawa, jak sobie wyobrażacie że Wielka Brytania zacznie wojnę z ZSRR by w Polsce zapanowała Demokracja
Koledzy Wasze poglądy są naiwne,natomiast ta cała szopka którą robi Senat wokół osoby Pana Generała to czysta polityka.
Koledzy Pan Gen Sosabowski jest legendą II WŚ.Tak na zachodzie nazywa się osoby rozpoznawalne z imienia i nazwiska.Jego postać została uwieczniona w fantastycznej książce Cornelyusa Ryana,i znakomitym filmie wyprodukowanym na podstawie tej książki.
Ma On także swój pomnik-ale o tym pomniku w następnym poście
Link to comment
Share on other sites

Oto pomnik Pana Generała Sosabowskiego.
Nie taki jak budują politycy w formie uchwał a potem ptaki Go brudzą i nikt nie wie kto to jest.To jest pomnik który kupuje się za własną kasę i trzyma się Go w gablotce razem z Jego żołnierzami.
Pan Gen.Sosabowski uzyskał nieśmiertelność w odróżnieniu od wielu polityków którzy dziś chcą się podpiąć pod Jego osobę.
Tyle mojego w tym temacie figurka została wyprodukowana przez
King and Country z serii,,Operation Market Garden,,jej symbol to MG23.
A figurka jest moja.

Link to comment
Share on other sites

Jacek, znowu trollujesz!

Przestańcie obwiniać Brytów o to że nie zadbali o niego bo oni musieli zadbać o swoich dowódców.
Czy Wy sobie wyobrażacie że wyj...swojego generała by dać etat naszemu?"

Najpierw przeczytaj ze zrozumieniem artykuł, potem pomyśl,
wreszcie napisz coś z sensem!
Link to comment
Share on other sites

pustertal-zanim komusz sprawdzisz czystość kołnierzyka sprawdż sobie czystość swoich mankietów.
Pisz chłopak merytorycznie, jeśli uważasz że piszę nieprawdę to napisz gdzie,a ja się wtedy odniosę.
Naród nas oceni.
Za mojej młodości takich ideowców jak Ty ,,kształcono,,w
WUML-czyli Wieczorowy Uniwerytet Marksizmu-Leninizmu.
Tam ich uczono paru chwytów na flet,czyli parę haseł i sloganów.I do dziś ci ,,fachowcy,,robią za ekspertów dla takich jak Ty.I są tfórcami Historii Bogo- Ojczyżnianej.
Czyli takiej,,Słoń a sprawa Polska,,
pusteral -historia to nie supermarket gdzie z półek wybierasz sobie towar który Ci pasi.Historę się bierze taką jaka jest i to dobre i to mniej dobre.
Na koniec koledzy-przenosicie do Działu ,,Wojny Światowe,,
tematy które powinny być w ,,Zakrętach,,
Ja już pisałe dostałem oficjalnego Bana od Yetiego na wchodzenie w ,,zakręty,,.
I nie wchodzę,jeśli Ban zostanie zdjęty to powrócę tam i Ciebie Kolego po prostu wyśmieję bo piszesz bzdury ideologiczne,z faktami nic nie mające wspólnego.
A teraz wracam do czołgów ,modeli i lotnictwa.Bo na to mam pozwolenie władzy Forum.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Mentorsko trollujący Jacku,

napisałeś :
...jeśli uważasz że piszę nieprawdę to napisz gdzie,a ja się wtedy odniosę.
Naród nas oceni."

Nie zrozumiałeś poniższych tez, zawartych w artykule, nie odniosłeś się do nich, ale po swojemu potrollowałeś :

...upokarzany przez Anglików i obwiniany niesprawiedliwie za fiasko źle zaplanowanej przez marszałka Montgomery´ego operacji..";

W środę, 9 maja, Senat RP przyjął uchwałę w sprawie uczczenia 120. rocznicy urodzin gen. Stanisława Sosabowskiego (1892-1967). W uchwale Senat RP oddał hołd wybitnemu Polakowi oraz ustanowił wrzesień 2012 r. miesiącem jego pamięci. Generał był twórcą i dowódcą legendarnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która jako pierwsza miała wrócić z Wielkiej Brytanii do Polski, by wesprzeć Armię Krajową w wyzwalaniu kraju. Miała, ale nie wróciła, bo w wyniku zakulisowych ustaleń jałtańskich Polska została oddana przez USA i Wielką Brytanię jako łup Sowietom."

Czy sygnał z polskiego parlamentu dotrze do Londynu i wreszcie po latach zostanie oficjalnie w Wielkiej Brytanii przywrócony honor generałowi i honor Polsce?"

Tyle Nasz Dziennik".

Co ma do tego etatyzacja wojska, na której tak się znasz, nie pisząc o inwektywach :

...Nasz Dziennik,,znowu kłamie..."

...Jan Maria jest ciemny jak, tabaka w rogu..."

Koledzy Wasze poglądy są naiwne,natomiast ta cała szopka którą robi Senat wokół osoby Pana Generała to czysta polityka."

...takich ideowców jak Ty ,,kształcono,,w
WUML-czyli Wieczorowy Uniwerytet Marksizmu-Leninizmu."


Jacku,
dzwoni mi czystość Twojego kołnierzyka i moich mankietów.

Za to wkurza mnie Twoje antypolskie, a prosowieckie czy prorosyjskie trollowanie. Wkurza mnie Twoja konsekwencja w przykładaniu
Link to comment
Share on other sites

Coś się pogniotło przy zapisywaniu.

Dopisuję:

Za to wkurza mnie Twoje antypolskie, a prosowieckie czy prorosyjskie trollowanie. Wkurza mnie Twoja konsekwencja w przykładaniu się do likwidacji ciekawych wątków i zniechęcanie lub prowokowanie do zachowań prowadzących do zbanowania, userów mających wiedzę oraz interesujące poglądy.

Ale bardziej mnie wkurza anielska cierpliwość Moderatorów na Twoje prostackie prowokacje, mimo że cierpliwość jest z natury cnotą.

Na koniec, dlaczego sprawy związane z Market Garden miały by lądować w Zakrętach..."?

Pozostań w spokoju wśród swoich czołgów ,modeli i lotnictwa!

Pozdrawiam
p-l
Link to comment
Share on other sites

Pusteral , jestes tak zadufany i egoistyczny ze nie starasz sie polemizowac z Jackiem , Ty uwazasz iz to co Ty napiszesz jest prawda najprawdziwsza i jedynie sluszna, reszta to idioci.
Zdrowia zycze.
Link to comment
Share on other sites

Ostatnia bitwa Sosabowskiego

Marcin Austyn
Nasz Dziennik" 25.05.2012

Od ponad roku resort spraw zagranicznych, przy wsparciu eksperckim ministerstwa obrony, usiłuje doprowadzić do rehabilitacji gen. Stanisława Sosabowskiego. Rozmowy z Brytyjczykami idą jednak jak po grudzie. Nieprzychylne stanowisko władz brytyjskich w sprawie powrotu do kwestii ponownej oceny roli gen. Stanisława Sosabowskiego jest prezentowane konsekwentnie i nie ma sygnałów, aby w najbliższym czasie mogło się zmienić. Starania o rehabilitację dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej Polska rozpoczęła w lutym 2011 roku. Przywrócenie należnych generałowi honorów w roku obchodów jego 120. urodzin miałoby symboliczny wymiar.

Gorzkie ordery
Według zapewnień Ministerstwa Spraw Zagranicznych kwestia symbolicznego zadośćuczynienia i uznania przez stronę brytyjską zasług gen. Stanisława Sosabowskiego oraz żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji Market Garden od lutego 2011 r. jest regularnie poruszana w rozmowach ze stroną brytyjską. Należy przypomnieć, że Wielka Brytania nadała Kawalerię Orderu Imperium Brytyjskiego gen. Sosabowskiemu oraz odznaczenia państwowe grupie żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, co nieodmiennie rzutuje na brytyjskie stanowisko w sprawie ewentualnego dalszego ich uhonorowania - wskazuje MSZ. Londyn z pewnością odnotował też decyzję Senatu RP dotyczącą uhonorowania polskich żołnierzy, a tegoroczne obchody 120. rocznicy urodzin gen. Sosabowskiego mają być doskonałą okazją do przybliżenia Brytyjczykom postaci generała oraz rozpowszechnienia wiedzy na temat polsko-brytyjskiej współpracy podczas wojny. W tym celu polskie i brytyjskie instytucje mają zorganizować m.in. konferencje naukowe. Liczymy, że działania MSZ oraz polskich placówek dyplomatycznych w Wielkiej Brytanii doprowadzą do sprawiedliwej oceny postaci generała oraz przyczynią się do odpowiedniego uhonorowania jego zasług - wskazują polscy dyplomaci.
W proces rehabilitacji gen. Sosabowskiego zaangażowane jest też Ministerstwo Obrony Narodowej, które podkreśla, że zasługi generała są bezsprzeczne. Określenie ehabilitacja" należy traktować umownie, gdyż pod względem prawnym gen. bryg. Stanisław Sosabowski jej nie wymaga. Strona polska dąży jednak do tego, by poprzez szczególne uhonorowanie generała i przypomnienie jego zasług władze brytyjskie uznały wcześniejsze traktowanie Stanisława Sosabowskiego i jego żołnierzy (niesprawiedliwe opinie formułowane przez brytyjskich dowódców pod adresem generała i jego podkomendnych, naciski na polskie władze, by usunięły go ze stanowiska dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, pomijanie lub umniejszanie ich zasług zarówno przez oficjalne władze, jak i historyków oraz publicystów) za niesłuszne - tłumaczy resort obrony. Warto zaznaczyć, że poświęcenie polskich żołnierzy zostało docenione już przez Holandię. Stało się to w 2006 roku, po opublikowaniu dokumentów historycznych, według których przyczyną porażki były błędy taktyczno-organizacyjne brytyjskiego dowództwa.

Fiasko zespołu
Na rehabilitację gen. Sosabowskiego przez Brytyjczyków liczono we wrześniu ubiegłego roku, przed którymi jesienią 2010 roku resorty spraw zagranicznych i obrony narodowej wystąpiły do swych brytyjskich odpowiedników w sprawie możliwości symbolicznego zadośćuczynienia i uznania zasług przez stronę brytyjską gen. Sosabowskiego i żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji Market Garden". Liczono, że niezależny zespół z udziałem historyków polskich i brytyjskich na podstawie dokumentów doceni rolę Polaków w walkach, a wspólne stanowisko zostanie odczytane weteranom podczas uroczystości w Driel i oficjalnie znajdzie ono swoje miejsce w brytyjskich opracowaniach historycznych. Tak się nie stało. Jak informuje MON, w odpowiedzi na list (z marca 2011 r.) szefów resortów spraw zagranicznych i obrony narodowej do ich odpowiedników w Anglii, zawierający konkretne propozycje wspólnego wystąpienia podczas obchodów rocznicy bitwy pod Arnhem we wrześniu 2011 roku, brytyjscy ministrowie desygnowali do prowadzenia rozmów w tej sprawie ówczesnego ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce Ricka Todda.- Rozmowy podejmowane przez Departament Polityki Europejskiej MSZ (przy wsparciu eksperckim MON) z ambasadorem nie przyniosły oczekiwanych efektów. Nieprzychylne stanowisko władz brytyjskich w sprawie powrotu do kwestii ponownej oceny roli gen. Sosabowskiego jest prezentowane konsekwentnie i nie ma sygnałów, aby w najbliższym czasie mogło się zmienić - tłumaczy MON.
Resort zapewnia jednak, że czyni starania - także na arenie międzynarodowej - by przypominać zasługi żołnierzy gen. Sosabowskiego. To m.in. obchody święta 6. Brygady Powietrznodesantowej noszącej imię generała, udział spadochroniarzy i polskich władz w obchodach rocznicy bitwy w Holandii, przygotowywanie wystaw i publikacji, informatora dla żołnierzy sił ISAF w polskiej i angielskiej wersji językowej. Planowane jest też wydanie biografii gen. Sosabowskiego (w dwóch wersjach językowych). MON wsparło też merytorycznie przygotowanie uchwały Senatu RP w sprawie uczczenia 120. rocznicy urodzin gen. Stanisława Franciszka Sosabowskiego i ustanowienia września 2012 roku miesiącem jego pamięci. Jak jednak wskazuje MON, z uwagi na międzynarodowy charakter sprawę właściwego uhonorowania gen. Sosabowskiego prowadzi MSZ, a resort obrony wspiera te działania. W tym roku przypadła 120. rocznica urodzin gen. Sosabowskiego. Z tej okazji Senat RP przyjął uchwałę oddającą hołd pamięci dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego oraz ustanawiającą wrzesień 2012 roku miesiącem jego pamięci. Jak podkreślono, postać gen. Stanisława Sosabowskiego jest symbolem niezłomnego patrioty, walczącego o wolność Ojczyzny i dobrego dowódcy dbającego o swoich podwładnych. Jest też uosobieniem odwagi i uporu w realizacji celów. Generał Sosabowski jest w Polsce uważany za patrona spadochroniarstwa wojskowego".
Stanisław Franciszek Sosabowski urodził się 8 maja 1892 r. w Stanisławowie. Służył w armii austro-węgierskiej, potem w Wojsku Polskim. W 1939 roku dowodził warszawskim 21. pułkiem piechoty Dzieci Warszawy". Wstąpił do Służby Zwycięstwu Polski i przedarł się z informacją o sytuacji w kraju do siedziby rządu na uchodźstwie w Paryżu. Tam został dowódcą 4. Dywizji Piechoty, a po ewakuacji do Anglii dowódcą formującej się 4. Kadrowej Brygady Strzelców, którą przekształcił w pierwszą polską jednostkę spadochronową. Po wybuchu Powstania Warszawskiego jednostka wzięła udział w największej w II wojnie operacji powietrzno-desantowej aliantów Market-Garden". Jej celem było opanowanie mostów na Renie w pobliżu holenderskiego Arnhem. Operacja zakończyła się porażką, a za współwinnego uznano Sosabowskiego, zarzucając mu niedopuszczalną krytykę brytyjskiego dowództwa. Na żądanie Anglików w grudniu 1944 r. odebrano mu dowództwo, a następnie zdemobilizowano. Pozostał w Wielkiej Brytanii. Pracował jako magazynier, utrzymując żonę i ociemniałego w Powstaniu Warszawskim syna. Zmarł w 1967 r. w Londynie. Dwa lata później jego prochy spoczęły na warszawskich Powązkach Wojskowych.
Link to comment
Share on other sites

Koledzy polemika z tekstami ,,Naszego Dziennika,,to prosta strata czasu.To są teksty czysto polityczne,mające na celu pokazanie że władza coś robi.Nie ma chleba,więc Narodowi trzeba dać igrzyska.
Teraz sprawa pierwsza Kto lubi tą Operację.
Jeśli Koledzy weżniecie do ręki książkę Corneliusa Ryana ,,O jeden most za daleko,,otwiera go cytat Króla Holandii który powiedział/cytat z pamięci/,,Mojego kraju nie stać na więcej takich zwycięstw Montgomerego,,
To już było ,i to pisałem.Operacja klęską nie była,Amerykanie swoje cele osiągnęli.Przypominam że była to operacja lądowo-powietrzna.
Takich operacji które nie zakończyły się sukcesem wcześniej i póżniej było znacznie więcej.
Więc po co te krzyki.
Pan Gen.Sosabowski stracił dowództwo bo był krnąbrnym oficerem ,to że miał rację to dowiedzieliśmy się dopiero po
porażce.
Ta niesubordynacja dała mu sławe i miejsce w podręcznikach.
Gdyby jednak ta operacja skończyła się sukcesem,to jak by było.
Nie myli się tylko ten co nic nie robi.
Teraz do dzisiaj-dzisiaj obchody tej operacji to zabawa wojskowych a nie uczczenie rocznicy.
Bo po co skakają z naszymi spadochroniarzami Szkopy z Bundeswery?
I tak trzeba podchodzić do tej Operacji,jako czynnika budującego jedność a nie rodzącego konflikty.
Koledzy 99% Brytów wojsko i wojna nie interesuje.
Możecie pisać w różnych językach i wyrzucać pieniądze w błoto.
Ten jeden procent /może mniej/to my miłośnicy militariów,
dla których wydawnictwa wydają książki,firmy modele i inne gadżety i organizowane są różnego rodzaju imprezy ,,rekonstrukcyjne,,
Dla nas te materiały są śmieszne bo my wiemy jaka była rola
Pana Generała.
A to że brytyjska firma King & Country wypuściła na rynek miłośników militariów jego figurkę to znaczy że ta osoba anonimowa nie jest.I ta firma chce na tym zarobić bo oto chodzi w naszym Hobby.
Generał musi mieć wojsko -ta figurka z boku to spadochroniarz strzelający ze zdobycznego pistoletu maszynowego,Jeep jest to wersja dla wojsk powietrznodesantowych.
I to jest ważne

Link to comment
Share on other sites

Widok z przodu w środku koła ,,Pegaz,,symbol brytyjskich wojsk pow-des,których nasza Brygada była częścią.
Koledzy ani Honor Generała,ani Honor Naszego Kraju w niczym nie ucierpiał,wprost przeciwnie to brytyjczycy wykreowali zarówno legendę Pana Generała jak i naszych żołnierzy.
Co widać na załączonych zdjęciach.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information