Jump to content

dark75

Forum members
 • Content Count

  149
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Kilka słów o filmie Podwójnie Wyklęty" z udziałem Pani E. Szakalickiej i Panów K. Krajewskiego i M. Ostapiuka. http://www.youtube.com/watch?v=8AgakcR19Ds
 2. Koledzy zajmuje się tym tematem . Bitwy w Bodakach dnia 17.05.45r. por. Z.A. Zaleski ps. „Drzymała”, „Orłowski” tam rzeczywiście zginą . Chodzi mi o to czy te papiery i ten order sprzedany na ebay-u jest prawdziwy ,czy sobie ktoś zrobił warsztat dochodowy. Nikt nic nie może pomóc ?
 3. Witam. Co sądzicie o tym orderze NKWD i załączonych do sprzedaży dokumentach. Czy jest to oryginał? Dzięki. http://www.ebay.ca/itm/NKVD-officer-Order-of-Red-Star-fighting-against-Polish-anti-communist-partisans-/302509322027?rmvSB=true
 4. A i jeszcze jedno, Jak myślisz dlaczego Janka zastąpił Zachariasz jako dowódcę powiatu?
 5. Horsemen widzę ze temat Podziemia na Podlasiu nie jest ci obcy. Piszesz ze oddział Burego nie mógł spacyfikować wiosek prawosławnych mieszkańców Białostoczyzny. OK. również zakładałem kiedyś taką opcje, ale jest pewna niewyjaśniona sprawa z tym oddziałem przebywającym w Puchałach pod koniec stycznia i na początku lutego 1946r. Piszesz również że twoja rodzina znała Jana E. ps. Gryf ,Gromlik w związku z tym mam do ciebie pytanko; napisz mi jaka jest kara za opuszczenie (ucieczka)z pola bitwy oddziału? możesz na priv. bo wypadało by się skontaktować. pozdrawiam.
 6. Horseman to gratuluję odkrycia, powinieneś to zgłosić do IPN-u. ;-)może będą zainteresowani porozmawiać z tą osobą? A tak przy okazji możesz mi napisać czy ktokolwiek ,ze Spieszyna lub Puchał obojętnie których Nowych czy Starych był w 3 BW NZW, lub w NSZ ?
 7. Rychu jakie nazewnictwo , jakie dyskusje i w jakim celu ? jak i tak nas zaczną nazywać niepoprawnymi. - po pierwsze jesteś osobą, która ma większy dostęp do dokumentów niż ja w IPN-ie i innych archiwach. - po drugie wy jesteście wielkimi historykami i moje mało liczące się uwagi nie są brane pod uwagę, a jednak temu tematowi poświęciłem prawie 10 lat poszukiwań , rozmów i dokumentów.(naprawdę uwierzcie mi to jest bardzo trudny temat ,czasami nikt nie chce z tobą zamienić żadnego słowa w tym temacie) - po trzecie temat podziemia niepodległościowego na Podlasiu jest bardzo trudny do zrozumienia musimy go podzielić na pewne etapy , które będą miały swój rozwój w przyszłości (Rycho powinien o tym wiedzieć) - po czwarte zrozumienie rodzin ,które straciły swoich rodziców , dziadków ,babcie ,(swoją młodość bo byli zmuszeni do ukrywania się jako tzw. wrogowie Polski Ludowej) - po piąte chciałbym uwierzyć, że ta ogromna pomyłka (zbrodnia )popełniona przez podkomendnych „Burego” i „Rekina” będzie kiedyś do końca wyjaśniona ?(potrzebny jest dostęp do akt na Białorusi i w Rosji. ) To tak na szybko na tym forum , sprawy finansowe powinny być uregulowane zarówno jak i po jednej, tak i po drugiej stronie. Pozdro.
 8. Kindzal a jak się odniesiesz do tych zeznań jednego z byłych mieszkańców wsi Szpaki. „w 1944 r. po przejściu frontu pozostali partyzanci z oddziałów sowieckich normalnie pracowali na gospodarstwach , ale udawali się niejednokrotnie do lasu gdzie mieli ziemiankę broń też mieli . Ochraniali przez cały czas wieś .Wystawiali wartowników spośród mieszkańców” Mieszkańcy na pewno posiadali broń i czasami robili z niej użytek między innymi potrafili ostrzelać przechodzący w pobliżu wsi partyzancki oddział. Niektórzy z nieżyjących już mieszkańców wsi nawet rozpoznali swoich sąsiadów , potrafili opowiedzieć po nazwiskach , ale do dnia dzisiejszego się jeszcze obawiają . Rychu tam wszyscy potrafią i potrafili przeżegnać się po katolicku (dobre pytanie czy chcieli?), ale uwierz mi nie był to znaczący argument do ich rozstrzelania . I tak jak pisałem wcześnie; - powiązania rodzinne kto z kim był spokrewniony i tzw. miejscowe znajomości były sposobem na przeprowadzenie selekcji.
 9. Gościu napisał ze że ktoś mu tam powiedział ze odbył się Sąd ? może i tak mu powiedział w co bardzo wątpię ale jest taka możliwość? Ożywiła się dyskusja jaką osoba był „Bury” i w jakim przyszło żyć mu czasie , jak szybko z dobrego żołnierza walczącego o Polskę na kresach stał się odpowiedzialny za zabicie około 80 ludzi i spalenie kilku wiosek na Podlasiu. Na pewno nie będę go usprawiedliwiał, i raczej nigdy tego nie zrobię. Każdy ma prawo do własnej opinii o jego działalności i niech tak lepiej zostanie . Bury przebywając w ochronie lasów jeszcze przed wstąpieniem do 5 BW. niby poznał tamte okolice i zamieszkującą tam ludność ,ale nie mógł wiedzieć o wszystkim i o wszystkich (chodzi mi o konkretne osoby które współpracowały z NKWD i pózniej z UB). Kindzial pisze z stosował banderowski metody a i owszem że stosował bo czasami wyjeżdżał do Sanoka i utrzymywał łączność z tamtym regionem i dobrze wiedział co zrobili banderowcy na Wołyniu i póżniej wyprawiali na Podkarpaciu z Polakami. Jeden z byłych żołnierzy NZW komendy Bielsk Podl. powiedział mi kiedyś że jak tylko mianowano go szefem PAS-u na cały okręg to niektórzy żołnierze wykręcali się jak tylko mogli by nie służyć pod jego rozkazami. Rozmawiałem z wieloma osobami i z tymi po stronie co stracili swoich bliskich i z tymi co jeszcze żyli i żyją co go pamiętali i powiem wam że prawie wszyscy raczej się go bali niż mieli respekt jako do dowódcy. Podsumowując według mojej wiedzy rajd po Podlaskich wsiach i zabicie około 80 osób duży wpływ miał komendant pow. Bielsk Podl. Ps. „Kochanowski” ale jest też dużo innych spraw nie koniecznie przeprowadzonych należycie przez żołnierzy podległych „Buremu” długi temat. Pozdro.
 10. Nie wiem kto dostarczył ci takie informacje? - (i czy to są tylko twoje domysły?) o żadnym sądzie tzw. furmanów nie może być mowy. - ( była tzw. Selekcja, przesłuchanie - kto skąd pochodzi, jakie powiązania rodzinne były brane najbardziej pod uwagę pamiętaj że jeden z domniemanych sprawców rozstrzelania pochodził z tejże gminy , niektórzy pochodzili z małżeństw mieszanych ,lub byli jeszcze bardzo młodzi i nie żonaci i ostatnie jakie stanowili zagrożenie po ich ewentualnym zwolnieniu do domu ) z około 35- 40 furmanów przebywających w oddziale jako tzw. przewoźnicy zostało zwolnionych około 10 resztę rozstrzelano niepotrzebnie pozdro.
 11. Wszystkich członków siatki z Holonek i okolic dokładnie nie znam posprawdzałem część swoich notatek i nazwisko Grygorczuk w nich nie występuje, ale napisz do Jawora 1956 on posiada większą wiedzę związaną z tymi okolicami i jak ma to nazwisko w swoich materiałach to może ci odpisze. Pytasz kim był- „Bitny”- Jan Boguszewski –ps. Bitny sierż-pchor od stycznia 1946r awansowany na ppor. urodzony w 1914r. zamieszkały Żery Bystre w gminie Grodzisk pow. Bielsk Podl. Ukończył 4 kl. Gimnazjum i 2 lata szkoły morskiej .Brał udział w kampanii wrześniowej jako marynarz, w konspiracji od 1940r. był komendantem posterunku żandarmerii w Grodzisku w latach 1941-1943(prawdopodobnie pracę na posterunku nawiązuje za zgodą organizacji). W 1942r. wstępuje do NSZ i w tych strukturach pozostaje do 1945r. w kwietniu 45r. wstępuje do NZW i zostaje dowódcą drużyny w plutonie szkolnym Komendy Powiatu pod dowództwem Zbigniewa Zalewskiego ps. Drzymała. Ranny w bitwie pod Bodakami w maju 1945r gdzie poległ jego dowódca ps. Drzymała ,Orłowski. W sierpniu lub wrześniu 1945r. zostaje dowódcą oddziału PAS KP Burza był jednym z lokalnych dowódców którzy byli odpowiedzialni za wywołanie walk i nieporozumień między organizacją NZW a WiN-AKO na terenie Powiatu Bielskiego. Jego oddział był dwukrotnie rozbrajany przez oddział WiN-AKO ppor. „Wiktora” z 5BW raz w Czarkówce i drugi raz pod Płonowem . Razem z W. Dubaniewiczem ps. Żbik odpowiedzialni byli za tą sytuację bratobójczej walki w tym powiecie jaka miała miejsce w okresie od sierpnia do listopada 1945r. Następnie zasila szeregi tworzącej się 3 BW NZW jego oddział wszedł w skład brygady jako 2 pluton. Brał udział we wszystkich akcjach oddziału Jego pluton był odpowiedzialny za pacyfikację wsi Zanie i Zaleszany w których zginęło 30 osób w tym i dzieci a sporo osób zostało rannych. Również drużyny z jego plutonu pod dowództwem Dernowskiego ps. Ładunek i Modrzewia były odpowiedzialne za rozstrzelanie 28 furmanów pod Puchałami. Poległ 16.02.1946r. w bitwie pod Orłowem. Odznaczony Krzyżem Walecznych kontrowersyjna postać. W większości prowadził swoją działalność właśnie w tamtych rejonach na południe i południowy wschód od Brańska jak chcesz to popytaj o jego osobę w Sypniach lub w Grodzisku jak jeszcze ktoś żyje co go pamięta to może ci opowie . pozdrawiam
 12. Witam szanownych kolegów zwracam się do was z pewnym zapytaniem ; Czy jest ktoś na forum który zajmował się lub zajmuje losami 82 batalionu marszowego dowodzonego przez kpt. Wacława Radziszewskiego w Brześciu ,a mianowicie ilu żołnierzy z nim mogło pozostać i czy ktoś posiada chociaż szczątkowy spis oficerów, podoficerów i żołnierzy z jego batalionu ?
 13. Horseman pisałeś powyżej ze masz książkę Jana Onacika „Pod szczęśliwą gwiazdą” Czy mógłbyś sprawdzić czy występują w niej nazwiska Korzeniecki , Zieliński, Jakubowski , Łobasiuk, Turowski ,Zalewski, Szerszeń, jeżeli oczywiście występują ? Pozdro.
 14. Horseman tą książkę widziałem już rok temu znam brata Cherubina osobiście i rzeczywiście nic tam ciekawego nie ma o czym by nie było by wiadomo w większości są to przepisy z innych publikacji i książek .Na jedyny plus można zaliczyć, ze zamieścił kilka zdjęć partyzantów z tego rejonu Pana Kazimierza Chłóda ps. Szpała i mego kuzyna Jana Kondrata i kilku innych . Pozdro.
 15. PUBP w Bielsku Podl. przy pomocy WUBP w Białymstoku dokonywał przeciwdziałań przeciwko aktywnym członkom KP. NZW na terenie powiatu Bielsk Podl. Prowadzono sprawy ewidencyjne i agenturalne. W ramach tych spraw i przeciwdziałań były operacje likwidacyjne, akcje pościgowe i przygotowane zasadzki ,PUBP dążyło do; -ustalenia obsady personalnej Sztabu Komendy Powiatu NZW kryptonim Burza oraz struktur organizacyjnych -ustalenia składu osobowego całej organizacji , jej uzbrojenia, środków finansowych i form łączności z innymi organizacjami -ustalenie i rozpracowanie pomocników tzw. meliniarzy udzielającym pomocy i schronienia działającym bojówkom i poszczególnym członkom. -pozyskiwanie sieci agenturalnej wśród osób pełniących kierownicze stanowiska w organizacji i wykorzystania ich do rozpracowania operacyjnego. -intensywne i bardzo szczegółowe przesłuchania zatrzymanych członków NZW celem uzyskania informacji o innych członkach zwłaszcza ze szczebla kierowniczego Sztabu KP. NZW ich kontaktów oraz planów i zamierzeniach co do dalszej działalności przeciwko władzy ludowej. -wykorzystanie agentury w więzieniach do rozpracowania osób przebywających w zakładach karnych . -organizowanie operacji i zasadzek w terenie przy pomocy użycia sił wojskowych i milicyjnych celem likwidacji oddziałów zbrojnych NZW. -włączenie się pracowników aparatu Bezpieczeństwa Publicznego i MO do wszystkich akcji politycznych , zwłaszcza w przeprowadzaniu zebrań propagandowych na wsi przed referendum ,wyborami do Sejmu PRL, amnestią i innymi akcjami państwowymi. PUBP w Bielsku Podlaskim w latach 1946 – 1947 prowadził przeciwko organizacji NZW jedna sprawę agenturalną , 13 spraw formalnych , 1 sprawę poszukiwawczą i 27 ewidencyjnych. W sprawach tych wykorzystano 2 agentów i kilkunastu informatorów , w 1947r. i ogłoszonej amnestii prawie cała organizacja NZW na terenie powiatu nie ujawniła się i nadal pozostała w podziemiu. Po przygotowaniu materiałów operacyjnych postanowieniem szefa PUBP w Bielsku Podl. z dnia 15.06.1951r. wszczął operację o kryptonimie „NIL” i rozpracowaniem tym objęto ; -komendanta pow. NZW PS. Kochanowski -kierownika kancelarii Komendy Powiatu ps. Jadzwing -szefa wydziału Komendy Powiatu „Burza” ps. Bug, Kalina -komendanta rejonu o kryptonimie „ Grecja” ps. Hrabicz -dowódcę kompani terenowej ps. Mały Lis -dowódcę batalionu ps. Tyran -komendanta rejonu o kryptonimie „Abisynia” ps. Krakus -komendanta rejonu „ Zaporoże” i szefa PAS KP ps. Głuszec Oraz wielu innych członków organizacji ukrywających się przed władzami organów bezpieczeństwa
×
×
 • Create New...

Important Information