Skocz do zawartości

Autoliza - Pytania.


xen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z góry przepraszam, jeżeli zły dział itd....
Postanowiłem, że zaczną czyścić swoje fanty, by móc się nimi cieszyć jak najdłużej... Lecz kompletnie nie wiem jak się za to zabrać. Słyszałem już o autolizie, lecz nikt DOKŁADNIE mi tego nie wytłumaczył. I tutaj prośba do was, drodzy koledzy.

Mógłby ktoś podrzucić mi link, albo na priv albo w temacie do dokładnego przygotowania i wykonania procesu autolizy. Szukałem, ale jakoś nie wpadło mi w oczki...
Proszę też, abyście poradzili mi, jak najlepiej oczyszczać" fanty z rdzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż odpuści rdza. sprawdzaj co jakiś czas.
roztworu musi być tyle aby fant był cały zamoczony.
proporcje kreta 100-150g na litr wody.
aluminium musi sie stykać z gołym metalem chociaż w jednym miejscu więc musisz oczyścić mechanicznie.
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łopatologia stosowana:)
Składniki:
- Pojemnik odpowiedniej wielkości (zależy od wielkości fanta).
- Woda.
- Wodorotlenek sodu NaOH (kret).
- Drut\\taśma aluminiowa(Al), bądź cynkowa(Zn).
- Fant.
Sposób użycia:
1. Wlać wodę(Najlepiej ciepłą) do pojemnika(Woda musi całkowicie zakryć czyszczony przedmiot).
2. Wsypać NaOH( roztwór 10-15%).
3. Wymieszać.
4. Owinąć czyszczony przedmiot drutem\\taśmą (Co najmniej w jednym punkcie drut musi się stykać bez pośrednio z metalem).
5. Włożyć czyszczony przedmiot do roztworu.
6. Oczekiwać:)

Uwagi:
- Roztwór wodorotlenku sodu jest sub. żrącą- zaleca się szczególną ochronę oczu, a także innych części ciała.
- Przedmiot czyszczony ma się gotować" w roztworzę, aż się wyczyści:) (Jeżeli nie nastąpi to po jednokrotnej kąpieli", to należy cały proces powtórzyć).

PZdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Roztwór wydziela wodór, który jest drażniący dla dróg oddechowych. Zaleca się robienie ów procesu w miejscu dobrze wentylowanym (Ja osobiście wywalam sprzęt do garażu). pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dasz wrzątek to sie skonczy zle dla ciebie i otoczenia.
mozesz sobie zrobic próbe: wsyp troche kreta do sloika wrzuc alu i zalej wrzatkiem.
woda musi byc ciepla .
ja osobiscie daje 2łyzki stołowe kreta na litr wody. ostatnio czyszczac odłamek z pierścieniem wiodącym wstawiłem fant kolo 21 wieczorem a wyjąłem o 10 rano nastepnego dnia. potem szczotkowanie i konserwacyja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nada się.
Drut do TIGa jest stopem aluminium z najczęściej 5% domieszką krzemu lub magnezu.
Drogi interes... lepiej kupić na złomie trochę kg instalacji z alu.
Kilka tanich źródeł elektrod" do autolizy:
- Rynny i obróbki blacharskie z tytan-cynku.
- Stare instalacje elektryczne.
- Ogólnie blachy z cynku lub aluminium.
PZdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciu widać, że coś się dzieje. Tylko trzeba czasu na efekty. Jak przestanie ulgotać" to wyjmij i szoruj szczotką. Zobaczysz czy efekty cię zadowalają jak nie to powtórz proces.

ps inne wynalazki też się nadadzą typu kret itp pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up, no jasne że tak. Jak Ci się już cały rozpuści a efekt jest niezadowalający (pozostałości rdzy która nie schodzi przy użyciu szczotki z twardym włosiem) to owijasz znowu i pakujesz ponownie do zupki, najlepiej nowej.

pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Przy okazji ,autoliza /samorozkład/to teremin z medycyny sądowej http://pl.wikipedia.org/wiki/, przy oczyszczaniu przedmiotów stalowych z użyciem aluminium lub cynku jako katody w roztworze NaOH mamy cały czas do czynienia z elektrolizą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie