Jump to content

TS-8 Bies w krzakach


Cronos

Recommended Posts

Witam, jestem właścicielem (innego) Biesa, czy ktokolwiek może przekazać namiary na tego Biesa w krzakach? Czy można go: kupić,uratować, wymienić? Szkoda, że tak gnije ale i tak jestem jestem zaskoczony. Na mojej liście ustaliłem 29 istniejących w świecie Biesów - o tym w dżungli" nie wiedziałem. Pozdrowienia.
Link to comment
Share on other sites

Witam. Niestety nie wiem gdzie znajduje sie ten wrak, mam nadzieje ze wkrotce to sie to okaze. Z tego co piszesz wnioskuje ze orientujesz sie rowniez w ilosci zachowanych silnikow Narkiewicz WN-3. Wiem ze fundacja budujaca replike RWD-6 ma problem ze znalezieniem silnika - rozwazaja zastosowanie AI14RA, ale ten rozni sie iloscia cylindrow od docelowego Genet Major, poza tym wymaga przekonstruowania ukaladu chlodzenia oleju. Zastanawiam sie czy istnieje szansa pozyskania WN-3? Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Witam.Warto odszukać owego Biesa (przed złomiarzami)- mielibyście silnik do swojej repliki, mnie interesuje wyposażenie kabiny - które jest widoczne na filmie z youtube. Moim zdaniem zdobycie WN-3 jest możliwe, a informacja, że w PL są dwa - w skrzyni bez resursu - jest prawdziwa, ale trzeba sprawdzić - bo kilka Biesów lata i może te silniki trafiły właśnie do tych maszyn. Znając koszty remontów (i przeróbek) silników, mam wątpliwości czy warto przerabiać coś krajowego, i czy nie lepiej znaleźć podobny silnik - za oceanem. Taniej wyjdzie i łatwiej z serwisem.
Trzymam kciuki za RWD, projekt - marzenie. Pozdrawiam.
A Bies pewnie leży w krzakach na terenie wojskowym, tylko tam mógł spędzić tyle lat - w tak dobrym stanie.
Link to comment
Share on other sites

dokładnie ten :)
Myślę że jest szansa wyrwania od nich parę zabytków tylko kogoś mądrego kto zna się na paragrafach :) a może by oddali do odbudowy?
Od roku 2000 muzeum to jest placówką państwową, podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czyli mają jakąś umowę wiążącą (my wam damy dofinansowanie a wy utrzymujecie zabytki w nienagannym stanie) hmm może się mylę ale jeśli nie to tam jest dziesiątki rdzewiejących zabytków zarośniętych krzakami a nawet drzewami. Zaraz ciekawego lynka.
Link to comment
Share on other sites

Przepraszam za jakość, nagrywane telefonem.
Gdyby ktoś niedowidział to jest ciężarówka przerośnięta drzewem, drzewko wyrosło pod autem, przebiło podłogę lub znalazło jakąś dziurę i podniosło szyberdach, nad kabiną widać piękną koronę drzewa.
Nie wiem ile to tam gnije ale z pewnością długo.
Takich fantów jest tam bardzo dużo, mam to wszystko nagrane ale co za dużo to nie zdrowo.
Może ktoś w końcu się za to weźmie i uratuje co nieco.
http://www.youtube.com/watch?v=lg-E4C9FlgE&feature=plcp&context=C3ead9e3UDOEgsToPDskKGmPKjBFQ9p12NMKl9ZmvM
Link to comment
Share on other sites

Witam, no i bingo. Podziękowanie dla Meserka Kurtza i Rajka, internetowi też - wieczna chwała. Już wiemy gdzie gnije kolejny Bies. Jeśli jest tak jak piszecie - czyli muzeum państwowe, to nic się nie da zrobić. Trudno, szkoda Biesa, postaram się sprawdzić czy coś moża w sprawie". Pozdrawiam
PS czy ktoś zna numer tego TS-8 ?
Link to comment
Share on other sites

Jeśli rzeczywiście jedna sztuka z tego muzeum została odrestaurowana to oznacza że ktoś z zewnątrz to robił bo na pewno nie oni. Może jednak osoba lub organizacja zajmująca się remontami takich maszyn byłaby w stanie wyprosić od nich ten wrak.
Link to comment
Share on other sites

Udało mi się wygrzebać zdjęcia, jakie zrobiłem podczas wspomnianego pobytu w Otrębusach. I okazuje się, że Biesy były dwa:

Ten pierwszy, w całkiem przyzwoitym" stanie ( to chyba ten, który został wyremontowany ):

http://img696.imageshack.us/img696/6215/img1690by.jpg

I ten, który stał w krzakach:

http://img254.imageshack.us/img254/1036/img1748h.jpg

Zdjęcia zrobiłem w 2008 roku.
Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie, zgadza się, były dwa Biesy, ten lepszy lata, drugi (kadłub)wciąż jest w muzeum. Tak czy inaczej, moja ewidencja Biesów, rośnie (co cieszy). Np nie jestem pewien czy w Indonezji są dwa Biesy czy jeden, różnie piszą - jeden na ekspozycji, a ponoć drugi w magazynie. Dzięki za zdjęcia - fajne.
Link to comment
Share on other sites

W Otrębusach nie wyremontują Biesa, bo to po prostu nie ich działka. Pewnie tylko przejęcie tych 2 samolotów przez muzeum uratowało je przed zezłomowaniem. Nie ma co wieszać psów nad samym muzeum jako takim, bo przez lata uratowało i odrestaurowało koło 300 zabytkowych pojazdów. OK, może nie wszystko mogą pomieścić, może na zapleczu coś stoi i wrasta, może są tam jakieś skarby w krzakach, ale nie róbmy z muzeum w Otrębusach drugiego MOB.
http://www.muzeum-motoryzacji.com.pl/pl/eksponaty/samochody/
http://www.muzeum-motoryzacji.com.pl/pl/eksponaty/motocykle/
http://www.muzeum-motoryzacji.com.pl/pl/eksponaty/rekwizyty/
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information