Jump to content
Sign in to follow this  
dzonka1234

55 poznański pułk piechoty

Recommended Posts

Witam

Armia Poznań armia w wojnie obronnej 1939"
55 Poznański Pułk Piechoty w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939"

Autorzy: Piotr Bauer, Bogusław Polak

Działania pułku powiązane są ze szlakiem bojowym BON Rawicz.
Szukaj w Internecie, są tam opracowania. W Rawiczu-Masłowie, mieszka też uczestnik tych wydarzeń. Przejrzyj też odpowiednie wątki na tym forum. Powodzenia, miłej lektury.

Rezmer Waldemar: Armia „Poznań” 1939; Wydawnictwo Bellona, Warszawa 1992;

Odrowąż-Zawadzki Zygmunt Ludwik Stanisław: Dzieje 14. Dywizji Piechoty (poznańskiej), Gdański Dom Wydawniczy, Wydawnictwo DJ, Gdańsk 2005;

Jeśli chodzi o 55 PP, to w rejonie który podajesz są jakby dwie historie. I i II batalion stacjonował w Lesznie. Brał on udział w walkach ulicznych w Lesznie i w wypadzie na Wschowę. III batalion był w Rawiczu. Walczył na ulicach Rawicza 1.09, potem przeszedł do Sarnowy i Miejskiej Górki. 02.09 powrócił do Rawicza, przegnał Niemców - dotarł do dzisiejszego Załęcza. Podczas tego dnia w Rawiczu zginęło 3 żołnierzy. Potem na rozkaz opuścił Rawicz i wycofywał się przez Krobię, Gostyń, Śrem... dalej wiadomo gdzie.
Mozna o tym poczytać także we Wspomnienia znad Warty i Bzury" Romana Abrahama. Istnieje tez kilka ciekawych opracowań na ten temat z lokalnej rawickiej prasy. Są też dostępne spisane wspomnienia kilku żołnierzy, oraz mieszkańców Rawicza.

W tych okolicach walczył także BON Rawicz. szczególnie w Kaczkowie.

No właśnie, znalazłem ten odległy wątek, wrzuciłem zdjęcia i zbaraniałem. Nie pojawił się na WP II RP i dopiero zorientowałem się po chwili, że znajduje się tutaj. Więc jestem za" o przeniesienie jego przez Moderatora ;-)