Jump to content

skrzypol1

Forum members
 • Posts

  138
 • Joined

 • Last visited

  Never

Everything posted by skrzypol1

 1. Moi drodzy, powyżej w linku macie namiary, gdzie szukać. W sprawie 2. WBP to sprawdzę monografie pułkowe. JacekIIKorpus, podaj jednostkę, w której służy Twój dziadek, a będzie łatwiej pokierować.
 2. Informacja dla Bernarda II Korpus. Jeżeli chodzi o archiwa, to trzeba szukać tutaj: http://www.pism.co.uk/badania_rodzinne.htm
 3. Witam, zdjęcia pokazują żołnierzy II Korpusu. Moim zdaniem klika zdjęć to są zwykłe pocztówki z tamtego okresu. Jeżeli na jednym ze zdjęć jest podpis 2 pułk artylerii przeciwlotniczej, to może być trop, że Pana dziadek służył w tym pułku. Jednkże ten pułk nie brał udziału w walkach II Korpusu, bo był formowany dla 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej. Na jednym ze zdjęć - chyba inscenizowanym - tam gdzie jeden z żołnierzy udaje zabitego lub rannego, na lewym rękawie widać naszywkę 2. Dywizji Pancernej. Zdjęcie podpisane Prawdopodobnie Anglia", to są tzw. eczki śmiechu" w Anglii, w których kwaterowali polscy żołnierze w ramach Korpusu Rozmieszczenia i Przysposobienia. Pozostaje pytanie też, kiedy dziadek wrócił do Polski? Jest pytanie kiedy dotarł do II Korpusu? Czy w trakcie działań wojennych, czy też już zakończeniu wojny? Kilka pierwszych zdjęć pokazuje wojsko II RP do 1939 r., co świadczy, że Pana dziadek odbywał wtedy służbę. Rocznik 1916 mógł być wcielony w 1937 r. Tak czy inaczej bez zasięgnięcia informacji w archiwach się nie obędzie. Tak będzie najszybciej i najprościej, bo tak to możemy - przy braku innych mocnych dowodów/dokumentów długo dywagować. Ponieważ Pana dziadek przewinął się kilka okresów historii Wojska Polskiego trzeba będzie napisać przynajmniej na trzy adresy z poniższego linku. http://www.pism.co.uk/badania_rodzinne.htm Chętnie poznamy historię dziadka jak uzyska Pan już informacje z tych źródeł. PS. A tak z ciekawości, to co się stało z tymi medalami/dyplomami po dziadku? Może warto rodzinę jeszcze rozpytać.
 4. Witam, sprawdziłem monografię Pułku 6 Pancernego i osoby o takim nazwisku nie ma.
 5. Agnesa, powyżej znajdziesz link, gdzie są namiary. I jeszcze pytanko, czy może pamiętasz (wiesz) w jakiej jednostce służył Twój Tata?
 6. Tak na szybko sprawdziłem dwie monografie jednostek pancernych 2. Korpusu (poniżej) i tam Pani taty nie ma pod żadnym z dwóch nazwisk. Handke Waldemar: SEMPER FIDELIS. Dzieje Pułku 6 Pancernego „Dzieci Lwowskich”, Instytut im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Lesznie, Leszno 2006; Suchcitz Andrzej: Dzieje 1 Pułku Ułanów Krechowieckich 1941 – 1947, Koło Krechowiaków, Londyn 2002, Jest jeszcze do sprawdzenia monografia Pułku 4 Pancernego Skorpionów", ale to chwilę potrwa, bo nie mam części z wykazem żołnierzy. Jakby Pani miała jeszcze jakieś fotki taty to proszę wkleić, może zgłębimy coś po jakimś szczególe. PS. Przepraszam za tego Pana" :-)
 7. Witam, zdjęcia rozwiały wszelkie wątpliwości. Pana tata był żołnierzem II Korpusu. Wskazują na to naszywki na lewym rękawie - jest to symbol 2 Brygady Pancernej oarz na prawym ramieniu tzw. tarcza krzyżowców, symbol 8. Armii nadany 2 Korpusowi za bitwę o Monte Cassino. Oficer, od którego tata odbiera dyplom, to nie jest gen. Maczek. W książce, której redaktorem jest Witold Żdanowicz pod tytułem Monte Cassino, Ankona, Bolonia 1944-2004 Żołnierze 2 Korpusu Wojska Polskiego we Włoszech", Katowice 2004 jest zamieszczony spis żołnierzy 2 Korpusu, którzy wrócili do Polski. Z tego co pamiętam jest tam również przydział każdego wymienionego. Może tam będą jakieś informacje. Dodatkowo, jeżeli tata wrócił do Polski (takie małe założenie), przechodził przez punkt repatriacyjny i poźniej pewnie był wysłany do cywila. Jego teczka może być w Centralnym Archiwum Wojskowym. Problem w tym, że CAW jest jest obecnie w remoncie i trzeba by zadzownić i się dowiedzieć, czy udzielają takich informacji. Pytanko ostatnie, czy zdjęcia są na odwrocie jakoś opisane?
 8. Proszę nie odebrać poniższych uwag źle lub osobiście, ale fakty przedstawione powyżej to pomieszanie z poplątaniem, co może wynikać z nieznajomości tematu oraz braku wyraźnego przekazu przez tatę. Poniżej kilka wyjaśnień dlaczego: 1) Gen. Maczek nie walczył we Włoszech, tam walczył 2. Korpus pod dowództwem ge. Andersa. 2) Jeżeli służył w Wehrmachcie i uciekł we Francji, to raczej trafił do I Korpusu, który stacjonował w Wielkiej Brytanii, na wskazuje zdjęcie z gen. Maczkiem, 3)Pana tata nie mógł być na Monte Cassino 6 dni po jego zdobyciu (ok. 24 maja 1944) z uwagi na fakt, że wtedy Francja była pod okupacją niemiecką i jak podejrzewam służył wtedy w szeregach niemieckich. Przypominam, że inwazja w Normandii rozpoczęła się 6 czerwca, a na południu Francji bodajże 15 sierpnia. 4) Proponuję, aby napisać (skontaktować się) z instytucjami, które są w poniższym linku. http://www.pism.co.uk/badania_rodzinne.htm 5) Proponowałbym napisać również do instytucji niemieckich, ale w tym momencie nie mam namiarów. Jak znajdę to wrzucę posta.
 9. Jest monografia 12. Pułku, najpierw wydana w Londynie, a później w kraju w 1991 przez Ossolineum. Jest pewnie też wydany przez Ajaks zeszyt poświęcony temu pułkowi. Można sprawdzić, czy w którejś z bibliotek cyfrowych nie ma historii tego pułku wydanej przed 1939 r. Poniżej wklejam link do aukcji z Allegro: http://allegro.pl/ulani-podolscy-dzieje-pulku-ulanow-podolskich-i2208833693.html
 10. Rezmer Waldemar: Armia „Poznań” 1939; Wydawnictwo Bellona, Warszawa 1992; Odrowąż-Zawadzki Zygmunt Ludwik Stanisław: Dzieje 14. Dywizji Piechoty (poznańskiej), Gdański Dom Wydawniczy, Wydawnictwo DJ, Gdańsk 2005;
 11. Szukaj w książkach, które zamieściłem w poniższym linku: http://alpha.bn.org.pl/search~S4*pol?/dPolskie+Si{u0142}y+Zbrojne+na+Zachodzie.+4+Pu/dpolskie+sil~ay+zbrojne+na+zachodzie++++4+pul~ak+pancerny+skorpion/-3%2C-1%2C0%2CB/exact&FF=dpolskie+sil~ay+zbrojne+na+zachodzie++++4+pul~ak+pancerny+skorpion&1%2C2%2C
×
×
 • Create New...

Important Information