Jump to content
Sign in to follow this  
danieloff

Carskie klamry grawerowane-trawione

Recommended Posts

Udało mi się ustalić istnienie jeszcze jednego egzemplarza rawionej" klamry carskiej. Klamra jest w dobrej kolekcji a jej właściciel twierdzi, że kupił ją 10 lat temu za niemałe pieniądze. Szczegóły w rysunku orła identyczne.

I rewersik. Czy waszym zdaniem to też kopia? Tak samo, jak w moim egzemplarzu, nie podoba mi się tył tej klamry. Kwasem jechana?

widziałem wszystkie powyższe +1

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fleksografia
może wyjaśni wierność odwzorowania - powtarzalność

jedna - jest cieńsza - bez śladów kwasu" jakby walcowana

Kopi, a można trochę mniej tajemniczo? Z tą fleksografią to dla mnie za trudne - czy chodzi o techniczną możliwość aśmowej" produkcji tych klamer? Przeważnie, jak pojawiają się nowe kopie, to w krótkim czasie wychodzi" ich trochę na giełdach i Allegro. Tymczasem tych nie widuje się za wiele, kosztowało mnie sporo zachodu załatwienie fotek kilku znanych egzemplarzy, w dodatku były one pozyskiwane" na przestrzeni wielu lat. Dziwna sprawa z tymi trawionymi klamerkami.

Z tą fleksografią ...
-> nanoszenie wielokrotne identycznego rysunku...

rewersy sugerują różne wykonania

a rysunki są zgodne...

(gdyby to był 1944" i Niemcy" - to bym pomyślał, że chodzi o rozśrodkowanie i przeniesienie produkcji na rzemiosło)

--------------
nad jedną klamrą jeszcze pomyślimy - tą, która odbiega od normy
nie mam już pierwotnego przekonania o fałszywości...

Metaloplastyka to dla mnie czarna magia, jak były tłoczone klamry ˝klasyczne ˝gdy na odwrocie widać kontrę,czy na zasadzie matryca-patryca,czy matryca i podkładka z ołowiu ?

˝Precyzja rysunku orła raczej wyklucza odlew˝
nie mam pojęcia jak wykonano klamrę ale widziałem kiedyś odlewaną kopię 5 guldenówki gdańskiej,bez dobrej lupy (przynajmniej mi laikowi)trudno było ją odróżnić od oryginału,techniki są.

Mam w kolekcji klamry wykonane metodą odlewu lub półodlewu i to zupełnie inaczej wygląda. W tym przypadku mamy po prostu prostokąt mosiężnej blachy wyciętej z arkusza.

To i ja dorzucę swoją klamerkę, nie wiem, czy to ta sama technika, ale wygląda, przynajmniej dla mnie, laika, podobnie.

proszę o pomiar grubości blachy:
1. - gładkiego fragmentu - przy krótszym boku
2. - obszaru wypukłego orła
3. - tła herbu ze św. Jerzym

na konkretnym obiekcie

Blacha- 1,2 mm- 1,3 mm
Orzeł 1,4-1,5 mm (Św.Jerzy mieści się w tych wymiarach)
Pomiar zwykłą suwmiarką

nevermore72
...По моему в прошлом году обсуждали подобные пряги. К консенсусу не пришли. Моё мнение-делали травлением в крупных центрах по изготовлению изделий из металла: Нижегородской губ (города Павлово, Ворсма, Вача) и в Златоусте...

Czyli jak u nas - na dwoje babka wróżyła... Mam też opinie dwóch innych znajomych kolekcjonerów z Rosji - ich zdaniem moja klamra wygląda na oryginalną. Przyjąłem to do wiadomości, ale jednak nadal traktuję ją jako kopię. Wygląda na to, że były rzeczywiście takie klamry i współcześnie ktoś zaczął je kopiować.

ja zostałem przekonany...
zbyt duża różnorodność stanów zachowania i rewersów

przy identyczności rysunków...

opinia ze źródła - zgodna...

cel - rozśrodkowanie sił produkcji wojennej

------------------

współczesne / wątpliwe - można by przedyskutować...

A jak wobec tego wytłumaczyć dziwny wygląd rewersów niektórych z tych klamer, typowy dla współczesnych kopii postarzanych kwasem? Choćby tej mojej?

ciekawy temat -może moderator przenieść ten wątek na nasze odkrycia i zmienić mu tytuł ? na Carskie klamry grawerowane-trawione . czy coś w tym rodzaju :) -pozdro

...A jak wobec tego wytłumaczyć dziwny wygląd rewersów niektórych z tych klamer, typowy dla współczesnych kopii postarzanych kwasem? Choćby tej mojej?...
działanie kwasu - w obu przypadkach

Huk się trochę rozpędził z tym grawerowaniem"

techniką było trawienie
obróbka mechaniczna dotyczyła polerowania granicy - obszar trawiony - nietrawiony" i oczywiście po całości"

grawerowanie - jako proces technologiczny - jest sprzeczny z celowością zastosowania trawienia