doctor Napisano 12 Marzec 2011 Autor Napisano 12 Marzec 2011 Witam.Zakładam nowy wątek na temat organizacji Służby Zdrowia w WP we wrześniu 1939 roku.Jako, że to mój pierwszy post i nie wiem czy moderator go zaakceptuje;)aby się za dużo na darmo nie napisać zacznę od opisania organizacji w batalionie piechoty.W batalionie etaty wojenne służby zdrowia przewidywały 1 lekarza(z informacji które posiadam był nim przeważnie oficer rezerwy).Miał on do dyspozycji patrol sanitarny w składzie: podoficer sanitarny i 2 sanitariuszy.Wyposażenie materiałowe stanowiły: torba lekarska wraz z zestawem narzędzi lekarskich(posiada może ktoś dokładny spis wyposażenia torby, zdjęcia-byłbym wdzięczny za zamieszczenie),zestaw materiałów opatrunkowych, wóz materiałowy, wóz do ewakuacji rannych.W kompanii piechoty były 2 patrole sanitarne, które podlegały lekarzowi batalionowemu. Patrol składał się z podoficera sanitarnego i 2 sanitariuszy-noszowych.Wyposażenie patrolu stanowiły torba podoficera sanitarnego, 2 torby szeregowca sanitarnego i nosze.Na początek to tyle. Z pewnością są na forum osoby interesujące się Wojskową Służbą Zdrowia, a więc myślę, że nowy temat się rozwinie.Pozdrawiam.
kowalinho Napisano 12 Marzec 2011 Napisano 12 Marzec 2011 Ja za to bardzo chętnie zobaczyłbym posiadane przez kolegów przedmioty związane z WP San. Żeby zachęcić sam wrzucę niedługo zdjęcia kilku takich przedmiotów.Pozdrawiam,
Gebhardt Napisano 14 Marzec 2011 Napisano 14 Marzec 2011 No to chyba warto dokonczyc organizacje w pulku piechoty.W kompanii strzeleckiej byla sekcja a dwa patrole 1+2, w tym dowodca pierwszego patrolu byl rownoczesnie dowodca sekcji. W kompanii ckm bylo chyba podobnie,W kompanii ppanc jeszcze sprawdze.
doctor Napisano 14 Marzec 2011 Autor Napisano 14 Marzec 2011 W pierwszym poście opisałem organizacje służby zdrowia w kompanii i batalionie piechoty. Teraz pora na pułk.Na czele pułku stał lekarz naczelny pułku. Miał on do dyspozycji 1 sierżanta sanitarnego, 1 kaprala sanitarnego i 1 strzelca (pocztowy osobisty).Wyposażenie materiałowe obejmowało: 1 torbę lekarską, 1 zestaw pgaz, 5 par noszy rezerwowych, wóz materiałowy konny oraz wóz do ewakuacji rannych.Naczelnemu lekarzowi pułku podlegali pod względem fachowym lekarze batalionowi.
Gebhardt Napisano 15 Marzec 2011 Napisano 15 Marzec 2011 Mea culpa, w kompanii ckm etatowo byl tylko jeden patrol sanitarny 1+2 chociaz w praktyce czesto wg relacji bylo ich dwa, tak jak w kompanii strzeleckiej. W kompanii ppanc tez etatowo mial byc jeden patrol ale w praktyce bylo do 3ch. W kompanii zwiadowcow: prawdopodobnie tylko jeden sanitariusz na rowerze.
Edmundo Napisano 21 Wrzesień 2016 Napisano 21 Wrzesień 2016 Fajna fota któregoś z pułków strzelców podhalańskich.
ArturSz Napisano 21 Wrzesień 2016 Napisano 21 Wrzesień 2016 To jest wózek dwukółka używany w systemie ewakuacji rannych.Z dawniejszych lektur pamiętam, że wózki takie przewidziane były do komunikacji pomiędzy punktem opatrunkowym opatrunkowym i stacją wozów sanitarnych. Nosze - przełaje, wózki - po drogach.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.