Skocz do zawartości
  • 0

Orzełek aluminiowy


jacek825

Pytanie

Czy ktoś wie co to za orzeł , jest z aluminium wymiary 48mm/33mm . Wiem o nim tylko tyle że kolega ma go około 30 lat i dostał go od jakiejś babci która twierdziła że pochodzi z powstania , być może warszawskiego .

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro masz e wszystkie" opracowania to mam wrażenie, że ich nie czytałeś skoro powątpiewasz w okupacyjną produkcję orłów...

Broszury, katalogi czy foldy desy to na prawde literatura przez duże L"...

Jeżeli możesz to rozwiń opinie na temat Orzeł symbol przynależności" i tzw ryngrafów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powojenne zdjęcie Pana, który pod okupacją niemiecką produkował orły, dwie różne w rysunku odmiany, dla AK. Na fotce widać prasę i oryginalne stemple, których używał w czasie wojny. Obecnie narzędzia do produkcji tych orłów znajdują się w MWP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekaw tych rzetelnych i profesjonalnych opracowań o orłach konspiracyjnych. Niestety ale to bardzo śliski i trudny temat. Wystarczy wspomnieć o sławnej produkcji z Łomży (tu mozna mowić już o przemyśle).
Za kilka lat tego typu orły gdy nabioro blasku starości i patyny będą nie do odróżnienia. I na pewno ktoś pokusi się o jakieś opracowanie - ale czy o to chodzi. Dlatego trzeba uważać z określaniem każdego orła ktory pojawi się i będzie przypominać przedmiot orłopodobny - oryginałem z konspiracji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby żaden dowód (człowiek omylnym jest) ale z tego co kojarzę w MPW mają kilka konspiracyjnych.
W tym linku też są (wymagane logowanie)
http://forum.dobroni.pl/f,polskie-orly-do-czapek,8979,100.html

Tu też jest (bez logowania)
http://www.numizmatyka.waw.pl/sklep/orzel-konspiracyjny-bity-w-cynku_odznaczenia-psznz_4646
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem ale tego typu katalogi nie są żadnym miarodajnym źródłem informacji. Właściciel mówi, że to orzeł z Powstania Warszawskiego a tu znowu pisze co innego. Orły konspiracyjne to w większości egzemplarzy mit stworzony na potrzeby rynku lub teatrzyk cieni dla tych co wydawali i wydają setki złotych na taki misz masz. Nawet dawni żołnierze AK śmieją się z takich określeń. Poza jednym lub dwoma udokumentowanymi przypadkami wykonań orłów w warunkach konspiracyjnych cała reszta to historie wyssane z palca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rudolfina nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz.A jeżeli nie wiesz to się po prostu nie udzielaj bo orły tworzone za okupacji to wbrew twojemu zdaniu naprawde szeroki temat.Polecam zagłębić się w lektury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane z POLSKI ORZEŁ WOJSKOWY XX WIEKU" Informator wystawy w Muzeum Historii Katowic (styczeń 1986):... orzeł wykonany w obozie jenieckim w Staviolg (Norwegia)przez kpr. Jana Hajduszkiewicza, celowniczego wartowni Nr 5 na Westerplatte (fot. 36)" - informacja o orle aluminiowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są kolego poważniejsze i lepiej omawiające temat opracowania jak broszury muzealne i ja nie zamierzam przedstawiać ci tytułów.To ty podjąłeś temat podwarzający produkcje okupacyjną polskich orłów więc jeżeli umiesz to się obroń...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaka to literatura. Mam wszystkie opracowania na temat orłów od lat 60-tych (katalogi z wystaw, broszury, foldy Desy, itp). W jednej dany egzemplarz to sztuka okopowa, w drugim taki sam opisany jako wykonanie dla kombatantów a w trzecim (perełka) okaz wykorzystywany przez legionistów. Prawda jest taka że wiekszość tego co pojawia sie na aukcjach i forach to kopie i tzw. produkcja domowa na szkode kolekcjonerów. A już 2 pozycje książkowe 'Orzeł symbol przynależności'+ tzw. ryngrafy, to szczyt głupoty, bezczelności i smiech na cały świat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie