Skocz do zawartości

Lot Gagarina - to juz 50 lat !


Ostoja

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam

Za 50 dni będziemy obchodzić 50. rocznicę lotu pierwszego człowieka w Kosmos. Jedno z najważniejszych wydarzen w historii naszej cywilizacji.
Niestety w PL raczej nie szykuja sie jakieś wazne imprezy. Napewno bedzie w Moskwie i Wiedniu. A ja bede swietował: jade do Krakowa na planowaną na poczatek kwietnia konferencje, w ktorej ma wziać udział gen. Hermaszewski. :)

http://yurisnight.net/
http://yurigagarin50.org/
http://www.yuri-gagarin.com/yuri-gagarin-50th-anniversary/
Napisano
Coraz więcej kontrowersyjnych wypowiedzi na temat słychać od różnych ludzi zajmujących się Rosją i ich dyplomatycznymi sztuczkami. pozdr
Napisano
I historyczny artykuł. Skoro Americanos na pierwszej stronie napisali o locie to znaczył, że uwierzyli:
http://www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/image_feature_800.html,

gdyż do dzis są tacy co kręcą głowami. Tak samo jak kręca głowami, że Amerykanie nie lądowali na Ksiezycu w 1969 :)
Napisano
Rosjanie mają ujawnic nowe, niepublikowane dotąd materiały dotyczące przygotowań do misji Wostoka 1.

Co do kontrowersyjności to o kazdym panstwie mozna tak powiedziec. A chodzi o to by wymyslec taka teorie spiskowa na ktorej mozna zbic fortune.
Miliony zarobili Ci ktorzy nawymyslali głupot typu: Yeti, UFO/Roswell, LochNess, teorie spiskowe WTC, Apollo 11 i rosyjskie loty załogowe.

Ja tam wierzę bo latanie w kosmos to fascynacja sama w sobie :)
  • 1 month later...
Napisano
Ostoja pisze: ///Ja tam wierzę bo latanie w kosmos to fascynacja sama w sobie :)///
**************************
Ja także wierzę. Ale co tam ja - zwykły robaczek co ma tylko kurs szybowcowy. Z poziomu chmur jeszcze nie czuje się kosmosu. Czytałem wiele rzeczy dot. kosmonautów tak hamerykańskich jak i radzieckich. Prawie wszyscy po tych lotach - przeszli niesamowitą przemianę w światopoglądzie.
I stali się autentycznie wierzący. I co ciekawe, nie namawiani - odczuwali podobno w kosmosie i na księżycu przemożne przeświadczenie o obecności siły wyższej. I to byli ludzie, którzy w porównaniu z takim ciemnogrodem jak ja - byli za pan brat z najnowszymi osiągnięciami techniki.
Głosili to nawet - nie bojąc się posądzenia o śmieszność. A wypadku kosmonawtow sojuznych - nawet z możliwością bliskich spotkań 1 stopnia z białymi miedwiediami.
I to jest dla mnie bulwersujące. Jak to poskładać do kupy ( czyli ładu materialnego). Bo sam lot jestem sobie w stanie wyobrazić. Według mnie to taki szybszy szybowiec...
Prostaczek - Mozets.
Napisano
Taki sporo szybszy. I trochę trudniej się nim manewruje

Po rozpadzie ZSRR wyszło trochę nowych faktów dotyczących lotu Gagarina. Oczywiście nie umniejszając w żaden sposób historycznego znaczenia wysłania pierwszego człowieka w kosmos, ani nie negując faktu, że było to wielkie techniczne osiągniecie Rosji Radzieckiej trzeba przyznać, że lot nie wyglądał tak różowo i bezproblemowo jak przedstawiała to ówczesna propaganda. W kilku momentach cała misja była blisko katastrofy

W 156 sekundzie lotu doszło do zaniku zasilania w systemie kierowania drugiego stopnia, przez co jego silnik pracował kilka sekund dłużej niż powinien. Efekt był taki, że apogeum orbity zamiast planowanych 230 kilometrów osiągnęło 327 kilometrów. W razie niemożliwości uruchomienia zespołu hamującego kapsuła Wostoka w wyniku tarcia o szczątkową atmosferę samoistnie zeszłaby z orbity i spadła na ziemię w ciągu 5-7 dni. Z wyższej orbity zajęłoby to 15 do 20 dni. Problem polegał na tym, ze system podtrzymywania życia mógł pracować przez maksymalnie 8-10 dni.

Powrót też nie przebiegał bezproblemowo. Silnik hamujący pracował ok. sekundę krócej niż powinien. Po tym jak silnik przestał pracować przez jego dyszę (i dyszę silnika sterującego) wydostawał się azot w wyniku czego statek zaczął się obracać w niekontrolowany sposób. Sekcje statku (kapsuła i zespół hamujący) miały się rozdzielić 10 sekund po zatrzymaniu silnika hamującego, w rzeczywistości nastąpiło to dopiero po 10 minutach (w wyniku rozgrzewania się przy wejściu w atmosferę). W wyniku tych wszystkich problemów Gagarin przestrzelił" punkt lądowania o prawie 700 kilometrów.
Po katapultowaniu się z kapsuły (na pułapie 7000m) poza spadochronem głównym samoczynnie otworzył się też spadochron zapasowy. Gagarin miał również pewne problemy z otwarciem zaworu dostarczającego do wnętrza skafandra powietrze atmosferyczne.
Napisano
Nie widzę zwiazku miedy lotem w kosmos a przemiana duchowa z niewierzacego w wierzącego. Te odczucia astronautów biora sie z zycia w stanie niewazkosci i tyle. Nigdy w takim stanie nie byłem ale udowodnione juz jest ze dlugotrwałe przebywanie w takim srodowisku powoduje lekkie zaburzenia psychiczne (odwracalne) i fizyczne niegroźne dla zdrowia.
Czy Gagarin sie nawrócił - watpie. Po sukcesie który odniósł nie zył po bozemu: tankował i żarł na całego. Potem sie opamietał troche, wrocił do latania i nieszczesliwie zginał.
Napisano
ankował i żarł na całego."

Temu akurat się zbytnio nie dziwię - najpierw wysłali go w kosmos a później zapowiedzieli, ze jako pilot już niczym latać nie będzie bo jest zbyt cenny jako obiekt propagandowy". Dość frustrująca sytuacja.
Nagła popularność (i wszystko co z nią związane) tez pewnie dała mu się we znaki
Napisano
Dzięki za wyjaśnienia. Teraz to już wszystko wiem. Jak to dobrze zapytać. I dostać inteligentną odpowiedź. I dobrze, że odbudowała się po wojnie warstwa nowej szeroko myślącej grupy społecznej, niosącej oświaty kaganiec".
Jeden z filozofów polskich twierdzi,że inteligencja dzieli - głupota łączy". Ale chyba się myli. Jakby nie było - to jednak zbyt wysoki diapazon na moje zdolności pojmowania. Rewir gajowego Maruchy - to ostoja - w której czuję się swojsko. Wracam do matecznika. Popatrzeć jak świnia na gwiazdy.
  • 2 years later...
Napisano
Jestem świeżo po lekturze książki Jamesa Harforda - Siergiej Korolow. O krok od zwycięstwa w wyścigu na Księżyc."

I potwierdzam to co napisał Trooper85 (2011-04-17 20:44:54). Problemów było co nie miara. Dodam, że Wostok 1 był statkiem w pełni sterowanym automatycznie z Ziemi. W kapsule, w kórej siedział Gagarin nie było żadnego pulpitu sterowania. W razie awarii i utraty sterowalności z Ziemi Gagarin nie miał żadnych szans na przeżycie.

W książce jest oczywiście dużo wiecej o misji Wostoka i nastepnych projektach kosmicznych ZSRR.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie