Jump to content

Na dworcu Wrocław Główny znaleziono pamiątki z przeszłości


Recommended Posts

Na dworcu Wrocław Główny znaleziono pamiątki z przeszłości
...

lucy 2011-02-13

Podczas remontu dworca Wrocław Główny robotnicy odkryli trzy tablice kierunkowe, które w Breslau montowano na pociągach. Na jednej ze ścian dworca odsłonili także fragment napisu Fahrkarten Vorverkauf, czyli przedsprzedaż biletów.
O znaleziskach informuje strona wroclawnowyglowny.pl. Trzy tablice kierunkowe, budowlańcy znaleźli w pobliżu nasypu kolejowego od strony ulicy Peronowej. Leżały około 20 cm pod ziemią. Na jednej z nich można odczytać całą trasę pociągu Wrocław - Monachium, czyli: Breslau (Wrocław) - Kohlfurt (Węgliniec) - Görlitz (Zgorzelec) - Regensburg (Ratyzbona) - Dresden (Drezno) - Hof (miasto w północnej Bawarii, w regionie Frankonia) - München (Monachium). Pozostałe dwie są niestety bardzo zniszczone, skorodowane i prawie nieczytelne. Z kolei na napis Fahrkarten Vorverkauf, czyli przedsprzedaż biletów, natrafiono podczas prac konserwatorskich w ryzalicie centralnym dworca (wysuniętej części budynku). Napis został tam umieszczony prawdopodobnie na początku XX wieku.

Portal informuje też, że wcześniej, na innej ze ścian odsłonięto fragmenty herbów: herb Królestwa Prus, herb Śląska(orzeł w czerwonej koronie) i tarczę ze znakiem Wrocławia.

Wszystkie odkrywki są teraz poddawane badaniom.

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,9097846,Na_dworcu_Wroclaw_Glowny_znaleziono_pamiatki_z_przeszlosci.html
Link to post
Share on other sites

Zdjęcie 3http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=5&ved=0CDwQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.rynek-kolejowy.pl%2F21834%2FSlady_Breslau_Hauptabahnhof_na_dworcu_Wroclaw_Glowny.htm&ei=z-lXTZWeApGS4gbUvqDlBg&usg=AFQjCNHE9t7FxMV_jFVCuEX1yBzIee40sg&sig2=6EH8xje-mp5v86It3viLqw

Link to post
Share on other sites
Kilkanaście lat temu robiono remont budynku dworca na Helu,pod deskami podłogi odnaleziono mnóstwo biletów które powyrzucane przez podróżnych tam powpadały przez szczeliny ,ktoś kto zbiera stare bilety kolejowe czułby się jak w raju najstarsze były z lat 30tych
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information