Jump to content

Indie- najmniejszy myśliwiec świata.


Recommended Posts

Indie dołączyły do elitarnego grona państw, zdolnych samodzielnie opracować i zbudować od podstaw naddźwiękowy samolot bojowy. Do służby przyjęto pierwszy myśliwiec Tejas, wcześniej znany jako LCA. To najmniejszy i najlżejszy wielozadaniowy samolot bojowy na świecie.
W poniedziałek Tejas otrzymał wstępną zgodę na włączenie do służby. Oznacza to, że w najbliższym czasie pierwsze maszyny będą przechodzić intensywne testy w indyjskim lotnictwie. Ostateczne przyjęcie do służby jest planowane na rok 2012. Obecnie zamówiono 40 maszyn, jednak wojsko prognozuje swoje zapotrzebowanie na około 300 Tejasów.


Program LCA zapoczątkowano jeszcze w 1983 roku. Indyjskie lotnictwo chciało otrzymać samolot, który mógłby z powodzeniem zastąpić starzejące się Migi-21. Nowy samolot miał być relatywnie tani i nieskomplikowany i służyć do wypełniania mniej wymagających zadań. Większy i o większych możliwościach samolot miał zostać wyłoniony w ramach programu MRCA.

Indyjskie władze od kilku dekad forsują politykę samodzielności w dziedzinie produkcji uzbrojenia. Program LCA miał być swoistym przetarciem szlaku i sposobem na zdobycie niezbędnych umiejętności w dziedzinie produkcji nowoczesnych samolotów bojowych. Niestety dla Hindusów, budowa samolotów bojowych wymaga ogromnego doświadczenia i umiejętności, więc program LCA ciągnął się przez niemal trzy dekady.

Wstępne projektowanie zakończono na początku lat 90-tych. Pierwszy prototyp zbudowano w 1995 roku, ale maszyna przez kilka lat była uziemiona z powodu problemów z silnikiem i opracowaniem systemu sterowania. Ostatecznie Hindusi zrezygnowali z ambicji opracowania własnego napędu i zdali się na amerykański silnik od firmy General Electric. Ostatecznie pierwszy lat odbył się w 2001 roku.

Sarkozy sprzedaje reaktory i myśliwce
Francuzi wybudują Indiom 2 reaktory atomowe. Podczas wizyty prezydenta... czytaj więcej »
Tanie narzędzie

Tejas jest bardzo mały jak na standardy współczesnych maszyn bojowych. Jego maksymalna masa startowa (samolot, paliwo i uzbrojenie) to około 13,5 tony. Dla porównania, F-16 mogą podczas startu ważyć prawie 20 ton a jego następca, F-35, nawet około 31 ton.

Niska jest nie tylko masa, ale też cena. Jeden indyjski myśliwiec będzie kosztował około 20 milionów dolarów. Dla porównania najstarsze i najtańsze wersje F-16 to około 25 milionów dolarów sztuka.

Najważniejsze dla Indii jest skuteczne opracowanie myśliwca wielozadaniowego. Pomimo małych rozmiarów i umiarkowanych zdolności bojowych, jest to dobra baza do rozwoju większych i bardziej złożonych maszyn w przyszłości.

http://www.tvn24.pl/-1,1688970,0,1,najmniejszy-mysliwiec-swiata,wiadomosc.html

Link to post
Share on other sites
JAS 39 Gripen (tylko nie jestem pewien czy to dane dla A/B czy C/D)
masa własna: 5700kg
masa startowa normalna: 8500kg
masa startowa maksymalna: 14000kg

HAL Tejas
masa własna: 5680kg
masa startowa normalna: 9500kg
masa startowa maksymalna: 13500kg

obie maszyny w zasadzie na tym samym silniku
Link to post
Share on other sites
E tam,to składak ja w nim widzę wpływy francuzów/Mirage/ i brytów Jaguar.
Jest mały to i niewiele może,i na pewno nie jest pierwszy Indie od wielu lat coś takiego próbują,czy im wyjdzie?
Ja myślę że nie.
Panowie nie porównujcie tego do Gripena,to nie ten poziom .
Wg mnie trzeba mu szukać konkurentów tylko w ćhińszczyżnie bo to podobny asortyment.
Link to post
Share on other sites
Oczywiście poza porównaniem wagowym" nie ma sensu porównywać tej maszyny z Gripenem, bo ten w obecnej postaci to już wielozadaniowy samolot bojowy w pełnym tego słowa znaczeniu. A Tejas to w rzeczywistości lekki myśliwiec z dość ograniczonymi możliwościami w zadaniach innego typu.
I z chińszczyzną" też bym go nie porównywał bo Chińczycy są od dłuższego czasu zdolni do samodzielnej produkcji zdecydowanie bardziej zaawansowanych maszyn. W ostateczności nieco zbliżony możliwościami może być JH-17/FC-1, chociaż jemu też raczej wyrób Hindusów będzie ustępował.
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information