Skocz do zawartości

Polski Rower Cywilny - Rowery w II RP


1610

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...
  • Odpowiedzi 103
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dziwi mnie ze pracownicy muzeum techniki nazywaja piaste AFS angielska? Oto co pisze badziej wiarygodne zrodlo czyli ksiazeczka o historii bydgoskiego rometu:

Piasty tylne samohamowne sprowadzano z Warszawy - marki AFS firmy A Feingenbaum i Syn."

A napis egistered trademark" jest co prawda po angielsku ale nie oznacza zadnej firmy tylko prawa do znaku.

No cóż...zbyt szybko i pochopnie odrolnia sie duze połacie warszawy a ludnosci z tych terenów proponuje sie posady w muzeum techniki :-P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower Las jest ...wyrobem braci czeskich. U nich Las to..tez las wiec allegrowicz ktory go nabył sie poprostu zasugerował. Piasta tempo tez jest czeska!

Rower w RP to nie jest szczegolnie unikalny temat.
Np w samym Poznaniu bylo 16 wytwórni rowerów

Niestety ...technicznie i dizajnersko bylismy gorsi od czechów ktorzy rowery produkowali juz od poczatku 20 wieku.

PWU był próba zerwania z tandeta i zaoferowania krajowemu odbiorcy solidnego wyrobu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Remontuję rower damski marki Kamiński.
Mam pytanie na jakich kołach on powinien być złożony, bo 28 które były przy rowerze jakoś mi nie pasują. Powinny być 26"?
Drugie pytanie dotyczy malowania roweru. Nigdzie nie udało mi się trafić na zdjęcia na podstawie których udało by się ustalić jaki był wzór i kolory. Ostatnie pytanie dotyczy siatkowej osłony tylnego koła powinna być, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz. Każda informacją jest dla mnie niezwykle cenna. Niestety do tej pory udało mi się zobaczyć egzemplarze pomalowane w sposób raczej nie mający nic wspólnego z oryginałem. Dla tego jeśli było by wiadomo jaki był układ szparunków i czy były gdzieś malowane znaki producenta będę wdzięczny. Przypuszczam że rowery występowały w kolorze czarnym, ale czy na pewno i jakie jeszcze? Błotnik nie ma otworów pod siatkę, ale nie jestem pewien czy jest z tego roweru. Podobno powinien posiadać znaczek podobny do tego z główki ramy. Przedni błotnik to radosna fantazja poprzedniego właściciela (podobno był przy rowerze).
Co do kół to mam rozumieć że wszelkie oferty sprzedaży całych kół z piastami Torpedo ( firmy Torpedo) z metalowymi felgami są do odrzucenie.
Generalnie zależy mi na jak większej ilości informacji na podstawie których będę w stanie przywrócić rower do jego pierwotnego stanu.
Panie fordgtb gdzie można nabyć te opony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam obok hurtownie i tam sprzedaja taki rozmiar ...
proponuje abys poszukal hurtowni z tanimi czesciami rowerowymi i poszedl tam z obrecza...bo mozma sie zdziwic ze mialo pasowac a nie pasuje.

Co do ukladu szparunków to u kaminskiego panowala dowolnosc.
Rower Kamisnkiego nie byl czarny (raczej rzadko) proponuje skopiowac uklad malowania i szparunków z damki PWU ktora masz wyzej...to najlepszy pomysł.

Ja mialem kiedys kaminskiego w....kolorze kosci sloniowej ze zlotymi szparunkami i purpurowymi trojkatami płomieniami.
Calosc prezentowała sie jak rower dla biskupa.

Malem tez rame koloru zielonego ze zlotymi szparunkami i kanarkowymi" trojkatami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze masz takze niezle kopniety widelec przedni. Ja moge sie z toba umowic tak:
jesli pomalujesz rame i zrobisz na niej szparunki dostaniesz ode mnie taki widelec w prezencie...prosty do pomalowania i pochromowania tylko półki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryba (moj dobry kolega!) pomalowal tak korone bo mial takie widzimisie. Kamisnki malowal rowerki jak ten PWU. Uwierz bo mialem 2 meskie.
Potraktuj rame acetonem....zzera wiekszos farb...poza akrylami. Zrob zdjecia pozostalosci farby i przebiegu pasków i daj do piaska i proszku (najtaniej) ale tylko nałóż pierwsza warstwe...bez klarlaku. Nastepnie kup folie z odrywanym paskiem posrodku naklej na rame wg koncepcji twoich albo pwu pasków (niestety grubosc paska wychodzi 2-3mm) popackaj przerwe kolorem, jakim chcesz (kolor paska) Po wyschnieciu usun folie i przepoleruj paski, naloz kalkomanie kaminskiego (ktos je robi!)i daj do proszku klarlaku.

Jak jestes z poznania to dam ci adresy na to wszsytko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety do Poznania mam jakieś 400 km. Z ,malowaniem i piaskowaniem nie będzie problemów. Prosił bym tylko (jeśli to możliwe) o namiary na wykonawcę kalek kamińskiego. Poza tym szukam tylnego błotnika ze znaczkiem i przedniego (czy tu był znaczek nie wiem). Niestety u siebie jeszcze nie znalazłem. Na razie będę ją czyścił anielskim włosiem. Zostaje po nim farba, a dobrze usuwa rdzę. Będzie z tym trochę roboty, ale jest nadzieja że jak się coś zachowało to może wyjść.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi to ktos w Warszawie. Musialbys tam podziałac.
Sorry ale ale kaminski mnie nie interesuje jest to rower ze wschodu a ja zbieram rowerki z przedwojennego wojewodztwa poznanskiego wiec nie wiem kto robi te kalki. Jak poszperam moze znajde foto napisu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie wielu godzin wczorajszego googlowania nie udało mi się natrafić na wykonawcę kalek, lub ich sprzedawcę. Jakaś wskazówka kto to może być (wykonawca kalek do Sokoła?)
Natomiast udało mi się trafić na starą nieaktualną ofertę na allegro z listopada na której jest wyścigówka męska. to ten schemat malowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale jak powiedzialem nie mam adresu do gosci od kalek ...prawdopodobnie z Warszawy. Sam tez w Warszawie nigdy nie bylem.

A propos malowania to wydaje mi sie ze tak to powinno wygladac. Kaminski ozywial swoje rowery jaskrawym malowaniem i tak to wygladało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam rower, prawdopodobnie Łucznik na co wskazuje tylne koło z białą oponą stomil, piasta torpedo z 1938 roku, uchwyt hamulca z napisem Łucznik oraz siodełko Unja. Niestety nie posiada tabliczki producenta co utrudnia identyfikacje. Zębatka jest nieoryginalna- renak.
Bardzo bym prosił o jakiekolwiek informacje na temat tego roweru, tzn. jakie posiadał oświetlenie ( z łucznika z początku wątku wnioskuję że bosch, widać też że posiada nieco inną ramę )w jakim występował malowaniu itd.

Z góry dziękuję, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie