Skocz do zawartości
  • 0

!!! Polska łuska - Wasze przypuszczenia


Ave Danzig

Pytanie

Witam, łuska pochodzi z okolic Zgorzelca, mauserowska , elaborowana i wystrzelona z MG.

http://img87.imageshack.us/f/orzels3867.jpg/
http://img40.imageshack.us/f/orzes3867.jpg/

Niespotykana sygnatura : orzełek 38 S 67

I pytanie do Was, otóż co to za S" czyli kto był dostawcą mosiadzu ?

Pzdr.AD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

No to mamy nową, ciekawą odmianę bić na polskich łuskach.
Nie powinien dziwić fakt braku identyfikacji tej łuski w necie itp. Sam mam około 20 odmian bić polskich łusek nie występujących w książce Landminera.
Brak sektorów ? to przecież nic nowego, takie bezsektorowe bicia występowały. W tej łusce wszystko jest jak należy, jedyną nowością jest litera S. Być może oznacza dostawcę niewielkiej ilości blachy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skasowanie nie ma nic do rzeczy. Najpierw łuska została wybita z orłem a dopiero później orzeł został ewentualnie skasowany przy powtórnej elaboracji np. przez Niemców.
A bezsektorowość no cóż, może nie powszechna ale występująca i to dosyć często :
- nabój 7,92mm x107 DS wz.1935 (bity bezsektorowo)
- nabój 13,2mm x99 Hotchkiss wz.1930 (bity bezsektorowo)
- nabój 20mm x140 wz.1938 (bity bezsektorowo)
ponadto w latach 20-tych spora liczba amunicji bita jest bezsektorowo oraz Państwowa Fabryka Amunicji Skarżysko w roku 1937 i 1938 biła także bezsektorowo łuski do 7,92mm x57 Mauser wz.1905, czyli te które kolega Ave Danzig zamieścił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kasowania" orłów to wg. mnie jest głupie, komu by się chciało klepać pojedyńczo każdą łuskę :)

Proszę zobaczyć na fotce, wspulna cecha tych łusek z różnych wytwórni to te charakterystyczne wgniecenia. Ewidentnie widać że tak jak pisałem na początku zostały wystrzelone z tego samego typu broni (i nie było to MG).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie