Jump to content

15 PAL z Bydgoszczy


Recommended Posts

 • Replies 56
 • Created
 • Last Reply
Jest książka Zarzyckiego Piotra 15 Wielkopolski Pułk Artylerii Lekkiej" z Ajaksowskiej serii Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej, jest też opracowanie Konrada Ciechanowskiego - Armia Pomorze", są też wspomnienia Apoloniusza Zawilskiego, na które przemope wskazał post wyżej.
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...
Z moich ustaleń 15 PAL dotarł do wsi Sieraków kolo Warszawy około 19 Września 1939.Wieś została wyzwolona przez pułki kawalerii dowodzone przez gen.Abrahama. Gen.Abraham z pulkami kawalerii uderzył na wieś Laski obstawiając tyły na wzgórzach wsi Sieraków 15 PAL, zabezpieczając droge rozbitym oddziałom z bitwy z nad Bzury armii Poznań i Pomorze.Pułk 15 bronił sie do 22 września 1939 we wsi Sieraków,jednak zbrakło amunicji i pułk musiał się rozbroic pozostawiając we wsi sztandar.Sztandar był przechowywany przez cały okres okupacji.W roku 1946 sztandar został oddany władzy PRL.
Link to comment
Share on other sites

We wsi Sieraków były 3 stanowiska armat 75mm jedno 100mm i dwa 37mm. Nie wiem które baterie obsługiwały te działa.Sztandar 15 PAL był oddany w całości grot,płat i drzewiec.Sztandar zabrali Ubecy jakie były dalsze jego losy?nie wiem.
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...
Witam serdecznie. Poszukuję materiałów ,zdjęć 15 Palu 6 baterii z lat 1939- 1932. W tych latach w tym Pułku służył mój ojciec. W 1939 zmobilizowany w Bydgoszczy wyruszył na wojnę z tym pułkiem . Pod koniec m-ca września wzięty został do niewoli niemieckiej pod Kutnem . Proszę o jekiekolwiek na ten temat informacje, a szczególnie interesują mnie zdjęcia 6 baterii tego pułku z lat 1930--1932 Pozdrawiam MD
Link to comment
Share on other sites

 • 3 years later...
Bardzo dziękuję za spore informacje dot. 15PAL-u z Bydgoszczy. Jestem zainteresowany fotografiami tego Pułku z lat 1931-32. Jestem w posiadaniu 2 zdjęć , które zostały zniszczone i są tylko fragmentami 2 zdjęć 6 baterii tego pułku.
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...
 • 2 months later...
 • 1 month later...
Witaj Samgnus .Nie chwal się że masz lepsze zdjęcia dot 15-tego PAL-u Jak rzeczywiście je masz to je pokaż , bo na razie ta kupa zdjęcia " jak to nazwałeś jest z tamtego czasu lepsza niż Twoje wirtualne przechwałki. Pozdrawiam serdecznie
Link to comment
Share on other sites

 • 7 months later...

Na powyższej fotografii w większości są uwiecznieni podchorążowie III rocznika najprawdopodobniej Szkoły Podchorążych Artylerii, czy są to koszary SPArt., to pytanie do znawców architektury militarnej Torunia. 15 PAL stacjonował w Bydgoszczy, w Toruniu stacjonował 31 PAL (przy Centrum Wyszkolenia Artylerii) i 8 PAC.

A co do "Akademii Kadetów" we Lwowie to prawidłową nazwą był Korpus Kadetów Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam za błędy w nazewnictwie. Dopiero studiuje losy dziadka i wciąż się uczę. Dziadek slużył w 15 PAL w Bydgoszczy i jest na tym zdjęciu. Nie wiem z jakiego okresu pochodzi fotografia ale ze wzgledu na pieczątkę zakladu fotograficznego pomyślałem że to bardziej "bydgoski" rozdział slużby niż "lwowski".

Link to comment
Share on other sites

Fotografia podchorążych pochodzi z lat 1936-1938, świadczą o tym rogatywki wz. 35, kurtki wz. 36 oraz oznaki stopnia sierżanta starego typu na naramiennikach. W 1938 r. na naramienniki sierżantów wprowadzono "krokiewki" w kształcie litery V analogiczne do widocznych na otokach czapek. Co do korpusów kadetów to absolwenci tychże mieli pierwszeństwo we wstępowaniu do szkół podchorążych bo takową nazwę od 1928 r. nosiły szkoły oficerskie. Patrząc na widoczny w tle budynek koszarowy to jestem przekonany (po porównaniu z innymi fotografiami) że powyższą fotografię wykonano na terenie Centrum Wyszkolenia Artylerii w Toruniu w skład którego to centrum wchodziła między innymi Szkoła Podchorążych Artylerii.

Co do fotografii przedostatniej to z widocznej na niej tablicy wynika że jest to szkoła podoficerska 11 Dywizjonu Artylerii Konnej który to stacjonował w Bydgoszczy ale z 15 PAL-em nie miał za wiele wspólnego oprócz tego że obie jednostki zakwaterowane były w jednym kompleksie koszar przy ulicy Gdańskiej które to koszary nosiły imię Bartosza Głowackiego.

 

Link to comment
Share on other sites

szery74 jeśli możesz to "wrzuć" fotografie z lwowskiego Korpusu Kadetów, być możliwe że znajdą się jakieś ciekawostki a myślę iż nie będzie to za bardzo kolidowało z motywem przewodnim tegoż wątku czyli 15 PAL-em i nikt z forumowiczów nie będzie protestował.

Również Pozdrawiam i życzę "owocnych" badań nad powyższym tematem.

Link to comment
Share on other sites

Ok Edmundo. Nawiązując jeszcze do tematu 15 PAL w życiorysie dziadek napisał tak: w latach 34-36 przebywal w Szkole Podchorążych Artylerii w Toruniu po zakonczeniu ktorej przydzielony do 15 PAL w Bydg. W ramach kampanii 39 przeszedł szlak bojowy ze stanowisk bojowych w Osowej Gorze do Warszawy. 

1559576964101429706848.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
 • Create New...

Important Information