kloki Napisano 31 Sierpień 2010 Napisano 31 Sierpień 2010 Nieśmiertelnik wzoru II-wojennego, niemieckiego. Po takiej ilości danych na nieśmiertelniku osobę zidentyfikować może chyba tylko iemiecka strona", która ma dostęp do archiwów.
pawel888 Napisano 31 Sierpień 2010 Napisano 31 Sierpień 2010 A co z rokiem 1936? Taki też jest w możliwościach o ile już idziemy tym tokiem rozumowania. <pozdro
Hebda Napisano 31 Sierpień 2010 Napisano 31 Sierpień 2010 zakładając że to data urodzin.jak 06 to pod koniec Wielkiej Wojny miałby 12 lat-nie brali takich.16rok odpada.chyba że IIWŚ26r- 18latek na Powstanie Warszawskie:)IIWś
kloki Napisano 31 Sierpień 2010 Napisano 31 Sierpień 2010 Ja bym obstawiał 1906 lub 1916. W 1939 roku miałby w drugim wypadku 23 lata, czyli jako młody żołnierz po służbie zasadniczej na pewno byłby wysłany na front i posiadał wybitą normalnie blachę. Dlatego bardziej bym skłaniał się do 1 wersji. 33-latka nie ciągaliby w '39 roku na front. W 1944-1945 roku było już duże zapotrzebowanie na wojska mobilizacyjne" i volkssturm, a taki 39-latek jak najbardziej pasował do zaciągu, dlatego mógł być z łapanki przydzielony do jakiejś jednostki... ale to tylko gdybanie. A może jakiś cywil sobie wydrapał scyzorykiem, bo też chciał mieć taki? Wersji może być wiele. Myślę, że wydrapał to bardziej laik, niż regularny poborowy. Ten drugi z pewnością wiedziałby jak należy wydrapać blaszkę.Może historia i rejon znalezienia (przybliżony) pozwolą coś w tej sprawie powiedzieć...? Będzie można określić jednostki, których działania były przydzielone na ten region.
Hebda Napisano 31 Sierpień 2010 Napisano 31 Sierpień 2010 zmocz go ,posliń,i popróbuj pod róznymi kontami,czasem a wilgotno"lepiej widać
kloki Napisano 31 Sierpień 2010 Napisano 31 Sierpień 2010 Nieśmiertelnik wzoru II-wojennego, niemieckiego. Po takiej ilości danych na nieśmiertelniku osobę zidentyfikować może chyba tylko iemiecka strona", która ma dostęp do archiwów.
kloki Napisano 31 Sierpień 2010 Napisano 31 Sierpień 2010 Wzór I-wojenny, jak możesz sam zauważyć, nie był łamany i był innych wymiarów. Ten, który posiadasz był używany przez wszystkie formacje armii III-Rzeszy. Różnice były jedynie w materiale wykonania - cynk lub aluminium (i o ile dobrze kojarzę z alpaki też się zdarzały?). Twój został wydrapany, czyli możliwe, że właściciel został późno wcielony i nie miał możliwości regularnego wybicia.
abcd Napisano 31 Sierpień 2010 Napisano 31 Sierpień 2010 Od 1917 prusacy zacząli używać wzoru nieśmiertelników które kształtem praktycznie nie różnią się od 2 wojennych niemieckich .Regulaminowo sygnowane były imieniem, nazwiskiem,datą ur. adresem oraz przydziałem.Blaszka ze zdjęć powyżej wygląda na przeznaczoną dla pracowników cywilnych w instytucjach WH-Wehrmachtgefolge ,chociaż jej pierwszowojennego pochodzenia definitywnie wykluczyć się nie da.Spróbuj odczytać rok urodzenia w całości.
Pytanie
kloki
8 odpowiedzi na to pytanie
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.