Skocz do zawartości
  • 0

W stary opuszczonym domu.


Piguła

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Za zdj. 2 jest używana na wsi do dziś młóckarnia" która czyści zborze z różnych kłus.

Zdjęcie pierwsze mam wrażenie,że przedstawia sieczkarnie" również używaną na wsi(nie jestem zaś pewien)Ale jeśli w środku tej beczki są noże,to problem rozwiązany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś nie wie, moze niech nie odpowiada :)
Na zdjęciu nr 2 jest tzw wialnia". Z góry sypało się zboże, które miało iść na siew. Korba napędzała ruchome sita oraz wiatrak nadający pęd powietrza. Zboże wędrowało przez sita, gdzie eliminowane były wszelkie kamyczki większe od ziarna oraz nasiona chwastów, które z kolei były mniejsze. Podmuch powietrza eliminował za to plewy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pierwszego przedmiotu, to może to być też miodarka, wirówka do której wkładało się ramki z plastrami miodu a siła odśrodkowa robiła swoje. To dosyć karkołomna teoria ale tak mi się skojarzyło:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z miodarką - hm... się nie zgodzę - chociaż zagadnienie technicznie analogiczne...

a teraz powiem dlaczego

bo znam pralkę tego samego producenta
występującą na terenie piguły
zbudowaną z tych samych komponentów
ta mogła być przystosowana do napędu pasowego silnikiem elektrycznym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młynek do czyszczenia zboża i innych nasion różnił się tym od tzw. wialni" że nie posiadał żadnych sit (popularnie nazywanych arfy"), siłą czyszczącą był pęd powietrza wytwarzany przez specjalny wentylator, (można go nazwać odśrodkowy), natomiast wialnia zawsze miała odpowiednie wymienne sita (arfy) w zależności od tego co się chciało przeczyścić i oprócz tego jeszcz podobny wentylator jak w tzw. młynku". Wialnia odczyszczała nasiona bardziej dokładnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie