Skocz do zawartości

Worki z piaskiem


Widd39

Rekomendowane odpowiedzi

Wg. publikacji Umocnienie polowe z 1934 roku, to worki mogly być nawet i papierowe, o innych surowcach nie było mowy, ale zapewne to był surowy len i juta. Acz ja obstaję raczej przy lnie, bo tego w naszym kraju nie brakowało. Wymiary napełnionego i zawiązanego worka to 25/50/15cm, czyli znacznie mniejsze niż współczesne czy z demobilu" na ziemniaki.
W składnicach co najwyżej były worki na piasek, ale w której i ile,to nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre pytanie.

Nie znalalazlem zadnych sladow ze byly produkowane/zamawiane przez K.Z.Sap. mimo ze baony saperskie byly wyposazone w duze ilosci workow (np baon typ IIb etatowo mial ich 900 na stanie). W glowe jednak zachodze jaki inny departament mial by sie tym zajmowac jezeli nie saperzy. Czyzby po prostu skupowano jakies worki rynkowe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co z przekąsem Horhe? Rewelacyjnymi" ;)
Też chciałem zrekonstruować :)
Rysunek jest nieco wcześniej, u mnie jest to strona 269 (Instrukcja ma chyba kilka wersji, bo w dwóch jakie porównywałem numery stron się nie zgadzają).

Dlatego pytałem o materiał z jakiego je robiono. Pewnie to będzie len, jak słusznie zaznaczył Horhe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też ta sama strona, ale dorzucę normy przenoszenia i przewożenia narzędzi i materiału saperskiego za Podręcznikiem dowódcy saperów" Wwa 1934
Woreczek do piasku: człowiek- 100szt, dwukółka(biedka) 500szt, Wóz- 1350szt, samochód 1,5t- 3350szt, samochód 3t- 5000szt.
Wracając do pierwszego pytania:...W jakich składnicach w 1939 r. znajdowały się worki z piaskiem....
przypuszczam, że w magazynach mob.,skąd transportowano je w zalezności od zapotrzebowania zgodnie ze schematem koleją do stacji zaopatrzenia, samochodami do punktów dostarczania środkami samochod., potem do składów dywizyjnych, składów saperskich pułkowych i na końcu do oddziałów walczących.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Instrukcji saperskiej- Podstawowe wiadomosci techniczne, Warszawa 1934 jest jeszcze coś takiego:
...Worki na ziemię powstaję przez zeszycie dwóch prostokątnych kawałków materii płóciennej lub papierowej o wymiarach 0,70x0,33m. Tasiemki służą do związania napełnionego worka. W razie braku zastępuje się je drutem. Odzież z worków jest krótkotrwała. Odnosi się to zwłaszcza do worków papierowych, które szybko gniją.
Najlepiej jest wypełniać worki piaskiem, nie ubijając go przytem zbytnio,gdyż worek wtedy łatwiej pęka.
Worków z ziemią używa się do uszczelniania (zagłuszania)komór minowych, szybkiej naprawy wyłomów w tamach i groblach podczas powodzi, w fortyfikacji polowej - do odziewania przedpiersi, budowy strzelnic, naprawy wyłomów, barykadowania rowów oraz do założenia okien i drzwi przy przygotowaniu budynków do obrony. Odziewanie scian wykopów workami stosuje się w wypadkach wyjątkowych.
Napełniony worek ma wymiary 0,25x0,50x0,15m (ryc.286- wszystkim nam już znana), próżny zaś 0,33x0,70m.
Ciężar napełnionego worka 20-25 kg.Przewozi się worki w paczkach po 50szt, ciężar około 9kg.
Odziewanie workami odbywa się znacznie szybciej niż darniną (1sap-3m2 na g). Stosuje się jedynie odziewanie rębem. Naprawa odzieży jest łatwa.
Przy odziewaniu wyższych ścian (wyłomów itp)worki układa się naprzemian- raz licem, raz bokiem ku skarpie; końce związane daje się do wewnątrz, czyli ku ziemi. Pierwszą warstwę od dołu zabłębia się w ziemi na połowę grubości worka (ryc. 287).
koniec o workach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Koledzy ciężko studiujecie warunki techniczne przepisy itp.rozważacie dywagujecie, a tu w Gdańsku Wołoszański urządza wielką rekonstrukcje na Westerplatte z okazji rocznicy 1 wrzesnia i układa piękne białe syntetyczne worki z piachem chyba zabrane z terenów popowodziowych;( żałość, ale os" wie lepiej.

przepraszam za offtop ale niemogłem sie powstrzymac
Pozdrawiam
Red alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Red Alf nie zasmiecaj forum! Błyskaj swoimi postami w innych działach. Jak jesteś taki mocarz, to nakłoń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków,aby wydał zgodę na kopanie w Miejscu Pamięci Narodowej. A jak worki będą wyglądać 1 września,to się okaże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie