Skocz do zawartości

Seria Tygrys


aczapa

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 84
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
Są. Krzyżówka z Tygrysem, oraz Czterej Pancerni :-) na T-34 z Tygrysem.

Wysoką cenę osiągają mintowe stany pierwszych wydań z lat 1957-60. Widziałem na własne oczy egzemplarze które na 100% nie były czytane. Oczywiście pozostaje kwestią otwartą to czy ktoś w ogóle to kupi. Cena jednostkowa to kilkadziesiąt złotych za sztukę. To że niektórzy żądają kilku stów, jest czymś normalnym, a nuż jakiś napalony się znajdzie.

Miałem ponad 500 tytułów. Zbierałem od początku lat 70-tych.
Całość pchnąłem na all..... za 1 zł za każdy kolejny tytuł;-)
Paczka ważyła circa 20/kilka kilo.

Jednak niektóre tytuły mam w życzliwej pamięci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Jestem w posiadaniu prawie wszystkich tytułów / brak z końca lat 90-tych.
Pamiętam, wyczekiwaliśmy przed kioskiem ,,Ruchu,, na ,,Tygrysy,,- Tygodnik ,,Żołnierz Polski,, - ,,Za Wolność i Lud,, -Tygodnik ZBOWiD, później Tygodnik ,,Motor,,
Czytałem i czytałem, teraz z upływem czasu stwierdzam,że w większość była napisana rzetelnie, ale też niektóre podpasowane pod ówczesne realia.
Dzisiaj są ,,Tygrysy,, poukładane w biblioteczce na strychu. jak potrzebne są materiały, zaglądam do nich.

Pozdrawiam
DODGE52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rzetelności treści Tygrysa można by napisać nie jedną dysertację doktorską.Polecam ten temat jako mało zbadany.
Treść kształtowała się w zależności do rozwoju struktur cenzorskich doby PRL-u. Lata 50-te to tematy związane z Powstaniem Warszawskim i PSZ na Zachodzie. Mamy zatem takie tytuły jak 'Ludzie z innego świata,"Zamach na Kutscherę "Cyrk Skalskiego, "W pościgu za V-1 czy "Wielki dzień dywizjonu 303.
W roku 58 mamy prawdziwe otwarcie na tematykę II wojenną, gdzie ukazują się tytuły które nie będą wznawiane w latach późniejszych. Chociażby " Zagłada Pearl Harbor, "Wielki bluff Admiralicji, "Lew pustyni w potrzasku, czy "Cichociemni
Mam tu na myśli ponowne wznowienie w latach lata 70/80-tych.
Wówczas komuna ściślej kontrolowała tematykę związaną z frontem zachodnim i działaniami AK.
W latach 60-tych widzimy rosnący nacisk na tematykę wrześniową. Krytyczną co prawda, ale zawsze jest to wrzesień 1939.Czytelnik otrzymuję min; "Bój pod Wizną, "Bitwa nad Bzurą,"Ostatnie rubieże, czy 'Szosę piotrkowską"
I tak przez lata. Z tym że wątki sowieckie, jak i armii na wschodzie zaczynają dominować, przerywane jedynie przez publikacje Arcta, Króla, Moczulskiego, Supińskiego czy Szubańskiego.
Lata 80-te to ostateczny upadek serii, wówczas króluje LWP, partyzantka AL i BCH. Po roku 1985 wznawia się tematy które odblokowuje pieriestrojka w Rosji Sowieckiej. Wówczas powstaje Tygrys z interesującą okładką pt.  ćwiczeń do boju". Widzimy na nim mały ruski czołg który próbuje stawić czoła niemieckiej inwazji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
O walkach z UPA był też Kurs bojowy: Bieszczady", zdaje się że to w nim była scena jak Antoni Żubryd chciał uprowadzić pociaka z pilotem z sanockiego lotniska.
Sam chciałem zapytać o tytuł tygryska, którego czytałem w latach 80tych, pacholęciem będąc na wakacjach u dziadków. Dziadek miał pół wersalki wypełnionej tygrysami a ja, kiedy tylko padało i na dworze za bardzo nie dało się bawić, zaglądałem do tej wersalki.
Tygrys był o polskiej partyzantce (w książce nazywano ją oddziałem samoobrony) walczącej z UPA i Niemcami. Pamiętam że mieli własną siatkę wywiadowczą opartą o pracowników poczty, kupowali broń od bodaj węgierskich żołnierzy stacjonujących w okolicy, była jakaś scena z zasadzką na ważnego gestapowca który dał się we znaki okolicznym mieszkańcom (Krwawy Willy?). Książka kończyła się połączeniem z oddziałem radzieckich partyzantów działających w tych rejonach pod dowództwem kpt.(?) Muchy" i atakiem samolotów szturmowych na wskazane przez naszych partyzantów cele.
Kurczę, sporo szczegółów, kiedy zaczynałem pisać posta pamiętałem tylko o oddziale samoobrony, reszta wyszła w trakcie. Jak widać książka wywarła na moim małoletnim umyśle spore wrażenie ;)
Czy ktoś pamięta tytuł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

ha, znalazłem, pamiętałem że książka była już niemłoda i sczytana kiedy ja się nią interesowałem więc zacząłem, za listą z Wikipedii, przeglądać starsze tytuły (lata 70-te), które jakoś mogły pasować, trafiłem dość szybko
1/73, Przeciw Śmierci", Krystyna I. Stażyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czlowieksniegu (11666 / 682)
2014-05-28 16:20:17

Widzisz tylko zewnętrzną część okładki i to jeszcze na zdjęciu więc ile możesz powiedzieć o wartości tej książki zastanów się trochę.W środku nie wiesz w jakim jest stanie a i okładka nie najgorsza.Napiszę więcej od momentu zamieszczenia postu 3 godz. temu dostałem już 2 maile z ofertą wymiany bądź odsprzedaży więc jednak ktoś zbiera nie ma a mieć chcę ale cenna 25zł to za mało za tą książkę a to i tak 5 razy więcej jak kosztowała nowa.Poza tym nie mam zamiaru sprzedawać bynajmniej na razie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już że o cenie Tygrysa decyduje jego stan. Swego czasu na allegro były wydania z lat 1957-58 w stanach mintowych. Wówczas sprzedający mógł zawołać 20-30 złotych za sztukę.
Rekordu jaki padł za Tygrysa wyłącznie z krzyżówką pewnie nikt nie pobije. Podobnie jak za egzemplarz z fotosami Czterech Pancernych"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cezar81 (2453 / 119) 2014-05-28 19:32:39

Ale ja Ci nie wróg....
Dają, to bierz i uciekaj :-)
W chwili obecnej na portalach aukcyjnych* można ten tytuł dostać i pojedynczo, i w pakiecie z innymi. Co więcej- za mniej niż Tobie oferują.

Dwa- ja swoich -set egzemplarzy się nie pozbyłem z dwóch powodów. Nie mam zwyczaju książek oddawać na makulaturę. Drugi- czas poświęcony na wystawienie aukcji byłby więcej dla mnie wart niż ewentualny zysk.





* z ciekawości właśnie sprawdziłem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie