Skocz do zawartości

Ciekawe miejsca Toruń


Nughal

Rekomendowane odpowiedzi

Znamy kilka miejsc stacjonowania 15 SS Lettland, która formowała się w Toruniu i okolicach (o nich zamilczę;)). Nie byłbym tak stanowczy w twierdzeniu że nie otarła się o Kamionki jak Wojciech115:)

W okolicach Kamionek Małych z pewnoscią SS łotewskie stacjonowało (znów przemilczę gdzie). Oprócz kwater po gospodarstwach SS-mani służyli jako strażnicy filii obozu Stutthoff, które powstały jako rezerwuar siły roboczej dla budowy umocnień wierdzy Toruń" i wykorzystywały głównie majątki ziemskie oraz infrastrukturę obozów HJ.

podczas odwrotu spod Torunia SS Lettland głównie wycofywała się w kierunku Bydgoszczy, choć w zamieszaniu odwrotu być może niektóre oddziały- szczególnie te odcięte- skierowały się na północ.

Historia drnapalma (poparta zdjęciami znalezisk) może mieć ręce i nogi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 370
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Do postu kol. R51 dopowiem tylko tyle, że miejsc stacjonowania Łotyszy w szeroko pojętych okolicach Torunia było całkiem sporo. Ich charakterystyczne ziemianki znajdują się często w miejscach, gdzie nikt by się ich nie spodziewał. Tak samo jak fantów po nich, które ciągle jeszcze wychodzą ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem Łotyszy w okolicach Torunia troszkę było ,ale wystepowali raczej w formacjach niemieckich,które tutaj stacjonowały.Obsługiwali obozy min stalag XX A .Nic mi nie wiadomo o ziemiankach budowanych przez nich,bo niby po co??No ale sprawdzę to ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu błąd. Nie troszke. W Toruniu formowała się 15 Dywizja SS Lettland.
Taka masa ludzi nie mogła być skoszarowana w jednym miejscu z tego powodu obozy SS Lettland rozsiane byy po samym Toruniu a nawet jego dalekich okolicach. Łotysze dotychczas służący w artylerii, jednostkach saperów czy Polizei Batalionach przenoszeni byli do SS. W Toruniu dostali jednolite wyposazenie i umundurowanie (patrz zdjęcia SS Lettland wykonane w okolicach Bydgoszczy podczas ich odwrotu- wszystko jednolite mundury i komplety maskujące parka- spodnie). Śladem tego jest duża ilość blach łotewskich jednostek pomocniczych i korpusówek czysto łotewskich znajdowanych w sąsiedztwie mniej licznych blach SS Lettland na terenie niektórych znanych nam obozów.
Co do charakterystycznych ziemianek" to nie byy to ziemianki tylko tzw. finskie namioty" czyli baraki na planie kola. Charakterystyczne okregi powstaly wskutek ich okopania. Podrzuce zdjecie z epoki takiego cuda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś uzna że wyraziłem się niejasno: 15 SS Gren. Div. Lettland została w 1944 roku przekształcona i uzupełniona z resztek 15 SS Frw. Div Lettland wykrwawionej w 1943 roku.
I jeszcze jedno fińskie namioty" nie są charakterystyczne dla SS Lettland. Z baraków tego typu korzystał Wehrmacht (patrz zdjęcie powyżej) Luftwaffe, SS, Hitlerjugend, RAD i przyjaciele;). Nie są więc typowe dla łotyszy i fakt ich pojawienia się w krajobrazie nie świadczy jednoznacznie o ich bytności. Tak jak pisałem powyzej (co mało kto doczytał) łotysze korzystali z infrastruktury obozów HJ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. R51 masz absolutną rację. Posłużyłem się skrótem myślowym pisząc o ziemiankach. Charakterystycznym elementem wykopywanym przez krety w pobliżu owych tajemniczych kręgów są długie śruby.
Wykorzystywanie infrastruktury HJ przez Łotyszy i Wehrmacht również mogę potwierdzić, gdyż zostało to sprawdzone organoleptycznie. Co więcej, tą samą infrastrukturę wykorzystywała potem Armia Czerwona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mi nie wiadomo o ziemiankach budowanych przez nich,bo niby po co??No ale sprawdzę to ..."
Kolego gajowy, możesz np. zacząć od sprawdzania w podanej poniżej lokalizacji:

http://wikimapia.org/11831776/pl/Ob%C3%B3z-pracy-przymusowej-z-1944-roku

Opis do tego miejsca w Wikimapii jest delikatnie mówiąc pomieszany, ale miejsce jak najbardziej trafne. Ponad 30 fińskich domków z jednej strony szosy i kilkanaście z drugiej (te drugie już mało czytelne). Piszę o tym bez skrępowania, bo tam już od lat nie ma czego szukać - tylu wykrywaczy co to miejsce zaliczyło, to pewnie nie widział sklep Viking w Warszawie. O innych miejscach wspominać nie będę, bo jeszcze jakieś mizerne nadzieje rokują, ale uwierz że jest ich kilka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobrze napisałem, że kolega R51 wie więcej na temat Kamionek ;).
Gdzieś w necie wędrowały już foty właśnie tychże namiotów czy też domków po Łotyszach w okolicy Torunia. Dużo zdjęć można, również zobaczyć w Łotewskiej książce. Zgadza się Łotyszy można było się spodziewać wszędzie, przypomniała mi się historia pewnego Łotysza, który nie tylko przez chorobę został przydzielony do pilnowania Żydówek w okolicach Torunia. Złapali go żołnierze Radzieccy gdy jechał na rowerze we wsi Zamek Bierzgłowski i tam go na miejscu zabito, miejsce pochówki nie jest mi dokładnie znane...
PS: Zdjęcie w załączniku jest zrobione PRAWDOPODOBNIE na szkoleniu w Toruniu (lub okolicach).
Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego nowego roku Pełnego miłych niespodzianek ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam wszystkich w nowym roku .przyznaje R51 masz rację co do ziemianek .Wiesz tkz zwana ziemianka jest wg mnie szeroko pojętym tematem.Były różne dla ludzi.do przechowywania żywności ,amunicji ,broni Było nie było Łotysze wędrowali z niemcami i budowali takie opcje .Wiesz po wypadach nad na mierzeje ziemianki kojarzą mi się inaczej ...pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relikty schronów ziemnych to ciekawy temat. Z biegiem lat wyrózniłem kilka ich podstawowych typów spotykanych na terenach walk z II WŚ;

a) pojedyncze stanowiska strzeleckie, niewielkie dołki często dzisiaj przypominające doły po karczunku -mocno zasypane, jeśli piasek w okolicy jest sypki, albo płytkie do pozycji leżącej lub kleczącej- najbardziej charakterystyczne dla Rosjan i Polaków (1939), choć szkopiki tez w krytycznym 1944/45 roku kopali sobie takie groby"

b) stanowiska wartownicze (z reguły opodal skupień ziemianek mieszkalnych", przy skrzyżowaniach dróg) pełniące także rolę OPL-ek, w kształcie litery L"

c)ziemianki mieszkalne- dosyć głębokie, w kształcie prostokąta z wejściem w krótszym boku, często okopane w celu odprowadzneia wody, posiadające rodzaj przedsionka

d) ziemne schrony bojowe- posiadają lepiej lub gorzej widoczną strzelnicę w szerszym boku, prowadzi do nich rów dobiegowy, stanowią z reguły uzupełnienie linii rowów strzeleckich

c i d sa do siebie podobne i często spełniały obydwie funkcje naraz

e) rowy strzeleckie wraz ze stanowiskami strzelców- wykorzystując ukształtowanie terenu wiją się zygzakami, na których wierzchołkach w róznych odstępach znajdują się stanowiska strzeleckie

f) ziemianki stajenne- w kształcie prostokąta z wyraźnie dłuzszymi dwoma bokami. W centralnej części tych dłuzszych boków znajduje się wejście, tak by można było rozlokować w nich konie. Ziemianki nieznacznie zagłębione w ziemi

g) schrony na pojazdy- prostokątne, z wyraźnie dłuższymi dwoma bokami, w miarę mozliwości wkopane w stok wzniesienia, z wyraźnym wjazdem w krótszym boku całkowicie otwartym

h) stanowiska artylerii p- lot- z reguły zamarkowane nasypem, czasem wcale nie zagłębione w ziemi, na planie okręgu (przypominają relikty po fińskich namiotach)

i) polowe magazyny amunicji- prostokątne, bez wejścia, z reguły głębokie

p.s.

Na Mierzei też występuja relikty fińskich namiotów"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie