Jump to content

Kamienne Piekło" w Gross-Rosen potrzebuje wsparcia


Recommended Posts

Tylko błagam, bez bieżącej polityki... :-)


Kamienne Piekło" w Gross-Rosen potrzebuje wsparcia
Karolina Drogowska

2010-07-08

Muzeum w byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen organizuje akcję zbierania podpisów pod petycją do ministrów. - Liczymy, że wesprą dotacją projekt budowy wielkiego pomnika w kamieniołomie - mówią organizatorzy
Kamieniołom w Gross-Rosen, w którym powstanie monumentalny pomnik

- Z naszych danych wynika, że realizacja tego ambitnego projektu pozwoli przyciągnąć do muzeum około 120 tys. osób rocznie. To dla nas wielka szansa - mówi Aleksandra Wolska, kierowniczka działu zarządzania inwestycjami Muzeum Gross-Rosen.

Pomnik na wielką skalę

Projekt nosi nazwę Kamienne Piekło II" i zakłada postawienie wielkiego pomnika w obozowym kamieniołomie, który ma upamiętniać miejsce kaźni więźniów zatrudnionych do morderczej pracy przy wydobyciu granitu. Jego autorem jest architekt Mirosław Nizio, znany m.in. z projektu Muzeum Powstania Warszawskiego. Według jego koncepcji ogromny kamieniołom zostanie przedzielony na dwie części 30-metrową metalową ścianą. Przez pierwszą część będą wiodły monumentalne betonowe schody przedstawiające trasę, którą podczas wojny kilka razy dziennie pokonywali więźniowie. Poprowadzą one zwiedzających aż do ściany, z której przez szczelinę będzie można przejść na znajdującą się po drugiej stronie platformę widokową. Dno tej części kamieniołomu wypełnione jest wodą. Architekt chce umieścić w niej zrobiony z czarnego granitu znicz w kształcie wielkiego prostopadłościanu. 4,5 metra poniżej platformy widokowej będzie znajdowała się krypta. W jej ścianach wycięto numery obozowe więźniów, przez które do pomieszczenia będzie przenikać dzienne światło, odbijając kształty cyfr na podłodze. Na zewnątrz kamieniołomu na granitowych blokach będą wyryte nazwiska pomordowanych. Realizacja projektu ma kosztować około 30 mln zł.

Olga Danko, koordynatorka kampanii promocyjnej projektu rewitalizacji Muzeum Gross-Rosen: - Na razie jednak wciąż nie mamy środków na jego realizację. Od wtorku rozpoczęliśmy oficjalną kampanię społeczną zbierana podpisów pod petycją do minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego o przeniesienie projektu z listy rezerwowej dotacji na listę podstawową.

Blankiety można znaleźć w samym muzeum oraz na stronie www.gross-rosen.pl i w punkcie IT w Świdnicy. Akcja zakończy się w pierwszym tygodniu sierpnia.

Obóz już prawie odrestaurowany

Do końca tego roku zakończy się większość prac przy remoncie architektonicznej części obozu. To pierwsza część projektu Kamienne Piekło". Remont łącznie będzie kosztował 7,44 mln zł, z czego połowa pochodzi ze środków unijnych, 49 proc. dało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 1 proc. samorząd województwa.

- Dzięki środkom udało się oczyścić z zarośli dwie części obozu, do tej pory nieznane zwiedzającym: baraki, gdzie osadzono byłych więźniów obozu Auschwitz po jego likwidacji, oraz lokum niemieckich zarządów obozu - mówi Danko. - Niebawem odrestaurowana zostanie także wieża strażnicza.

Pracom konserwatorskim poddano w sumie 29 obiektów.

Okres tajemnic

Muzeum Gross-Rosen z kilkoma innymi obiektami z regionu związanymi z II wojną światową chce stworzyć wspólny projekt pod nazwą Tajemnice II wojny światowej na Dolnym Śląsku". Włączone zostaną do niego niektóre filie obozu, m.in. kompleks Riese w Górach Sowich czy zamek Książ.

- Filie były rozrzucone po Niemczech, Czechach, województwie lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim - mówi Danko. - Część oddziałów, jak na przykład filia kamiennogórska, już nie istnieje. W miejscu pracy więźniów pozostał jedynie pamiątkowy kamień. Chcemy jednak zebrać jak najwięcej informacji o punktach z naszego regionu i promować je wspólnie.

Muzeum chce, aby jego pomysł został włączony do nowej kampanii promocyjnej naszego województwa Tajemniczy Dolny Śląsk". W ramach projektu opracowanego przez krakowską agencję reklamową Eskadra urząd marszałkowski wyda foldery, ulotki i przewodniki prezentujące nasz region w aurze tajemniczości. Pod koniec 2011 r. reklamy pojawią się na stronach internetowych, m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Czechach i na Słowacji.

Gross-Rosen już przygotował swoje ulotki. W najbliższym czasie planuje wydać osobny informator.

Danko: - Sprzedaż takich miejsc jako produktu turystycznego" może wzbudzać kontrowersje. To taka przestrzeń kulturowa, które wywołuje bardzo silne emocje, związana z cierpieniem i śmiercią. My jednak nastawiamy się w dużej mierze na edukację ludzi w zakresie II wojny światowej. Planujemy m.in. organizować multimedialne lekcje historii dla nauczycieli i uczniów z Dolnego Śląska, szkolić przewodników. II wojna światowa jest nadal jednym z najbardziej tajemniczych okresów. Nie wiemy na przykład, do czego miały służyć ogromne podziemia, które od 1943 roku hitlerowcy przy pomocy więźniów z Gross-Rosen budowali pod zamkiem Książ, tym samym tworząc z niego kolejną filię obozu.

Obóz koncentracyjny Gross-Rosen został założony przez hitlerowców w 1940 roku w dzisiejszej Rogoźnicy koło Strzegomia. Szacuje się, że przeszło przez niego około 120 tys. więźniów różnych narodowości. Zginęło około 40 tys.


http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,8116587,_Kamienne_Pieklo__w_Gross_Rosen_potrzebuje_wsparcia.html
Link to comment
Share on other sites

Na renowację obozu 7,44mln, a na realizacje wizji artystycznej" 30mln... ciekawe...

Jeśli ktoś uważa, ze przez budowę takiej szopki obóz nagle stanie się atrakcja turystyczna, do której wycieczki będą walić drzwiami i oknami to albo upadł na głowę albo wali ściemę w celu wyrwania kasy
Link to comment
Share on other sites

Jest taka komedia Barei Miś" jednak nie myślałem ,że taki pomysł można bez mrugnięcia okiem wprowadzić w życie w 2010 roku ! Ale podziwiam podziwiam ... to nie są detaliści . Za 15 baniek mogę im replikę tego kamieniołomu wykuć obok ...żeby te tabuny turystów się pomieściły.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information