Skocz do zawartości

Wszystko o Hs-3-Smętek"


pawel888

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje smętka na swój pierwszy zakup.O ile widzę po wpisach, że w militarce leśnej się sprawuje, to widzę nieprzychylne komentarze co do odkrywek monet na polach itd.
(przepraszam za niefachowe nazewnictwo ;) )
Naprawdę w tym terenie nie ma sensu z nim chodzić? mam sporo takich terenów, ale zależy mi również bardzo na militarce.
Z góry dzięki za pomoc!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • Odpowiedzi 196
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Mam pytanie dotyczące ''konserwacji'' hs-3 u Pana Henryka, mianowicie pękł mi izolator łączący cewke z aluminiową sztycą, zrobiłem z jakiejś rurki ale słabo zdaje egzamin, pozatym złamałem śrube mocującą cewke i zwykła nie trzyma dobrze. Oprócz tego podłokietnik jest klejony i moża by było wymienić na nowy. Czy wysyłał ktoś w ostatnim czasie wykrywacz do Pana Henryka? Jakie mogą być koszty takiej konserwacji i wymiany części?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policymaster - jakos 2-3 tyogdnie temu mialem te same problemy, pękła mi ta tuleja z tworzywa przy okazji drobnego dostrojenia cewki pan Henryk wymienił całą tą cześc z tworzywa za bodaj 10zł (sam koszt tej rurki i dołożył srubkę gratis :) Radze zadzwonić i się po prostu dogadać :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam. Tak wiem - temat wałkowany ale odpowiedzi na pytanie mnie nurtujące nie znalazłem. Czy smętek jest sprzętem który będzie służył mi,że tak powiem do usranej śmierci ? mam możliwość zakupu 6 letniej wykrywki po dość interesującej cenie. Czy 6 letni wykrywacz z zasady ma już coś nie tak ? jak to wygląda ? Czy może smętek to sprzęt nie do zaje...żdżenia?
Bardzo proszę o pomoc :)

Bartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam, wiem że wątek wiele razy się już pokazywał, kupiłem sobie hs-3 i nie umie jej ustawić do gruntu przeczytałem już wszystkie fora instrukcjie itp, albo jestem taki tępy albo jest uszkodzona.
Opisze teraz jak ustawiam smetke do gruntu :
- Diskryminate między 2-3
- funkcja manual
- volume na 10
Unosze smetne na wysokość biodra , wciska przycisk na rękojeści i trzymając duzik Reduluje TUNE tak aż sygnał bedzie ledwie słyszalny ( trzymam nadal smetke na wysokosci biodra) nastepnie po wyregulowaniu TUNE i trzymając nadal wcisniety guzik w rękojeści opuszczam powoli cewke na wysokość około 30cm od gruntu nastepnie puszczam przycisk i dociskam cewke do gleby. No i co dalej Cisza" chodze i chodzi i nic jedynie widzi przedmioty stalowe na głebokości max 10cm. Prosze o pomoc albo dokładne wyjaśnienie jak ustawić sprzęt ponieważ jestem laikiem i chyba mnie to przerosło. Baterie sa nowe Philips cewka najmniejsza.

Dzięki wielkie za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Karfa, wygląda na to że wszystko robisz dobrze. Na biodrze wciskasz przycisk, regulujesz TUNE do progu slyszalności. opuszczasz cewke, puszczasz przycisk i przemiatasz. Dyskryminacje masz mała, ja mam na ok 3.

Albo masz teren bez fantów ew tylko płytkie sygnały albo coś z wykrywaczem. Jeżeli chcesz napisz na 1954525 chociaż jak na mój gust robisz wszystko jak Pan Bóg przykazał :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ karfa:

A. Dla trybu All-Metal stroisz tak:

1. Pokrętło Ground Balance" ustawiasz na '0', następnie sonda na wysokość bioder, naciskasz przycisk na rękojeści i pokrętło Tune" ustawiasz tak, aby słyszeć cichy dźwięk.

2. Puszczasz przycisk na rękojeści (Smętek zapamiętuje sobie poziom)

3. Sonda do ziemi. Jeśli ton w słuchawkach się nie zmienił (albo prawie się nie zmienił) - Smętek jest dostrojony do gruntu i można zacząć pracę.

4. Jeśli ton przy opuszczeniu sondy zmienił się (zrobił się głośny lub zanikł) - sondę ponownie podnosimy na wysokość bioder, ponownie naciskamy przycisk na rękojeści i przekręcamy pokrętło Groud Balance" (nie Tune"!) w lewo albo w prawo o pół działki. Puszczamy przycisk na rękojeści i sonda do ziemi.

5. powtarzamy punkt 4. regulując położenie pokrętła Ground Balance" aż ton przy opuszczeniu sondy się nie zmieni.

* Procedura jest dokładnie opisana w instrukcji do Smętka.
* Czasami jest tak, że trafi się grunt, dla którego nie da się ustawić poprawnie balansu gruntu. Wtedy pracuje się na najlepszym ustawieniu albo, lepiej, na niskiej dyskryminacji - rzędu '0,5'...'1'

B. Dla pracy z dyskryminacją wystarczy jedynie przełączyć się na dyskryminację oraz pokrętłem Discriminate" ustawić poziom dyskryminacji (koledzy opisywali powyżej wielokrotnie).
Następnie sonda na wysokość kilkunastu cm nad poziom gruntu, ale tak, aby była lekko wyżej niż przy normalnym przemiataniu, krótkie naciśnięcie przycisku na rękojeści, czyli wykonanie strojenia do gruntu - i już można pracować.

Tu uwagi:
- Smętek będzie wył", jeśli sonda pójdzie wyżej nad poziom gruntu niż była w momencie strojenia do gruntu. Może się też tak stać, jeśli nie opus\\sci się sondy przechodzącej nad małym zagłębieniem terenu.
- warto często kontrolować, czy Smętek się nie odstroił - podnosimy sondę i słuchamy czy 'wyje'...

C. Albo ustawić Smętka w tryb Automatyczny" i od razu do pracy. Czułość mniejsza niż przy All-Metal, ale na początek, dla wprawy, można sobie popracować. I będziesz wiedział, czy jest coś na twoim terenie...

Co do koloru, to jeśli jest nie za głęboko i nie ma w pobliżu żelastwa - powinien znaleźć. Ale jeśli teren jest zaśmiecony, to o kolorze zapomnij raczej... chyba, że będziesz kopał wszystko... to typowy sprzęt na żelastwo...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
@ matt15:
przy pracy na dyskryminacji sygnał wiodący nie jest w praktyce słyszalny.

W instrukcji jest to trochę nieprecyzyjnie opisane, że po dostrojeniu się do gruntu (czyli naciśnięciu guzika na rękojeści) przy opuszczaniu sondy sygnał wiodący będzie cichł, co by właściwie znaczyło, że powinien być słyszalny.

W praktyce wysokość dostrojenia sondy to ostry pułap, gdzie powyżej tej wysokości smętek od razu zaczyna wyć" w sposób ciągły (i to jest ostrzeżenie w czasie pracy, że sonda poszła 'za wysoko'), a poniżej tej wysokości prawie natychmiast cichnie.

Tak więc w praktyce, pomiędzy powierzchnią ziemi, a wysokością na której było dokonywane strojenie do gruntu - czyli w zakresie pracy sondy przy przemiataniu - jest cisza, przynajmniej ja też tak mam.

Trzeba dojść do wprawy, tak by stroić się możliwie nisko, by mieć jak najlepszy zasięg, ale na tyle wysoko, żeby dało się pracować bez ciągłego wchodzenia w zakres wycia"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ matt15:

1. Czułość na kolor.

Nie zwiększysz czułości smętka na kolor. To sprzęt typowo na żelastwo i z kolorem to u niego jest tak sobie.

Jeśli kolor leży samotnie w ziemi i nie specjalnie głęboko (tak z kilkanaście cm) to powinien go spoko zobaczyć.

Jeśli zaś gdzieś przy kolorze w promieniu kilkudziesięciu centymetrów leży żelastwo - to można w ciemno przyjąć, że na dyskryminacji smętek tego koloru nie pokaże, bo 'zabije' go żelastwo. Dużo potrafi zależeć też od rodzaju koloru. Czyli, w terenie zaśmieconym znaleźć smętkiem kolor to bywa duże wyzwanie.

A zlokalizować precyzyjnie cel cewką 30-tką - to zupełnie inna historia. Warto jak najczęściej używać spustu, aby symulować pin-pointera, wtedy jakoś to idzie... ;)

Więc albo All-Metal lub praca dynamiczna i kopiesz All (teren zaśmiecony), albo praca z dyskryminacją (teren czysty), ale wtedy musisz potrenować ustawienia dyskryminacji i sposób machania cewką - znaleźć optymalne ustawienie dyskryminacji i szybkość przemiatania cewką. Sam producent zaleca małe wartości dyskryminacji przy poszukiwaniu koloru (2...4). Sumując, trzeba ostro pracować głową, zastępując brakujący smętkowi procek... ;)

A optymalnie, jeśli chcesz zbierać kolor, kup sobie jakiegoś drobnicowca albo coś uniwersalnego, choćby z drugiej ręki".


2. All-Metal / Auto

Jak sam producent podaje, czułość w trybie Auto (dynamiczny) jest dużo mniejsza niż w trybie All-Metal (ale nie mówi - ile mniejsza...).
Pewnie i tak jest, ale to głównie przy szukaniu na maksymalnych głębokościach - tam trzeba na All-Metal. Przy małych i średnich można sobie i tak i tak.

Auto jest faje, bo na All-Metal to smętek potrafi często tracić dostrojenie do gruntu, a jest na to piekielnie wrażliwy - gwałtownie spadają wtedy zasięgi i w ogóle mogą działać się cuda. A na auto sobie idziemy, machamy i znajdujemy...
Poza tym, są grunty, gdzie nie można zrobić dobrego balansu gruntu albo są są inne warunki (np. duża wilgoć) kiedy trzeba pracować na All-Metal.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ups, małe przejęzyczenie - ostatnie zdanie mojego postu powinno oczywiście kończyć się nie tak:
...(np. duża wilgoć) kiedy trzeba pracować na All-Metal.",
a tak:
...(np. duża wilgoć), kiedy trzeba pracować na Auto."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie