Skocz do zawartości

Test pasta do czyszczenia FM Metal


Swiety82

Rekomendowane odpowiedzi

Do pełnej satysfakcji przydałoby się jeszcze jedno czyszczenie. Guziki miedziane czyści inaczej niż monety-zostawia ładny ciemny kolorek i połysk na guziku, natomiast nie pozostawia gołej rażącej miedzi. Do monet z miedzi nie polecam za bardzo, efekt z miedzią pokażę później jak mi czasu starczy(choć KIWI który kiedyś testowałem też zupełnie inaczej działa-pozostawia jakąś inną powierzchnię-link http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=651815#836055)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no bardzo ładnie ją zniszczyłeś. Nie wiem kiedy zacząłeś przygodę z numizmatyką ale jeśli jeszcze nie wiesz to ci powiem, że nie o takie czyszczenie w kolekcjonowaniu chodzi. To co było na monecie to patyna czyli te kilkadziesiąt lat historii które teraz zamieniłeś w wypolerowaną klamkę. Szczęście w nieszczęściu to była tylko Jadwiga.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie z ta patyna:) czasmi trzeba te piekne brudne nalociki przez was tak lubiane usunac zeby ukazac szczegoły monetki , a czasami te nalociki nie sa zabezpieczeniem dla metalu , wrecz przeciwnie sa zagrozeniem i co zostawic zeby niszczało? czyszczenie metali , zabytkow to nie tylko nasze upodobania te praktyki stosowane sa przez archeologow , muzealnikow :) tylko ze my amatorzy nie mamy wiedzy jak to robic i czesto szkodzimy . a mozna inaczej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty mówisz? patyna to jest warstwa ochronna i nic monecie nie zrobi a już zwłaszcza na sreberku takiej próby jak to. Nie widzisz ile ta moneta straciła po tej polerce? Ile szczegółów zostało startych i już się ich nie odzyska?
Jeśli uważasz że patyna szkodzi zabytkom to sobie o niej trochę poczytaj dowiesz się, że jest wręcz odwrotnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bez histerii ;)

Monetę dostałem, u mnie nie występują-była brudna i brzydka, bez jakiejś nadzwyczajnej patyny-moneciaki mnie nie interesują więc pozwoliłem sobie na taki test aby pokazać ciekawskim tematu jak ten środek działa. A że to populares to strata żadna.

Jak moneta Ci nie odpowiada mogę zrobić test na widelcu-chyba że też objedziesz mnie za patyne :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem co to patynka, ale tak mowi sie czesto na naloty ktore nia nie sa, poprostu sa nalotami. i chyba szlachetna patyna powastaje tylko na miedzi natomiast na innych metalach pojawiaja sie szczelne warstwy pasywne zabezpieczajace przed korozją .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy - to czy ktoś chce mieć wyczyszczone monety czy guziki, czy wręcz przeciwnie (w patynie) - to jest TYLKO i WYŁĄCZNIE jego sprawa. każdy postępuje jak mu się podoba, mając świadomość swego działania, Ja osobiście wolę patynę, ale poddaje swoje przedmioty pewnym zabiegom pielęgnacyjnym - nie koniecznie pozbywając się patyny,

poza tym trzeba rozróżnić : patynę od zalegającego syfu.

pozwolicię, że coś wam zacytuję - i proszę o opinie : CZY TAKIE działanie na monecie było słuszne i wskazane - a ja wam później napiszę o co chodziło i skąd jest cytat.

cytuję :

Nie od razu wiedzieliśmy, co to jest. Najpierw musieliśmy szczoteczką oczyścić ją z ziemi. Potem monetę wrzuciliśmy do specjalnych chemikaliów, które usunęły pozostałe brudy na monecie."

czekam na opinie - i żeby nie było trollowania proszę o odpowiedzi, typu : ŹLE lub DOBRZE.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyfus oczywiście że jeśli na monecie jest po prostu syf + szkodliwe produkty korozji to trzeba się tego pozbyć wszystkimi możliwymi metodami.
Sam również używam różnych chemikaliów, szczoty mosiężnej też ale najpierw 100 razy się zastanowię zanim wezmę się za czyszczenie. Patynę też mi się czasem zdarzy usunąć ale nie takimi metodami, przez szorowanie pastą polerską bo to tylko może monecie zaszkodzić. Sławek wiem że to był tylko test ale potem taki test obejrzy sobie jakiś domorosły konserwator i pojedzie pastą typu SAMA jakiegoś talara a potem będzie płakał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100423/BYDGOSZCZ01/95490737
No i teraz sobie wyobraź że ktoś bierze sobie szczotę + pastę polerską.... a tak proszę w jakiej pięknej patynce pozostał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego my się chyba nie rozumiemy-pasta polerska to pasta polerska-oparta najczęściej na wosku-służąca TYLKO i wyłącznie do polerowania. Pasta do czyszczenia służy do czyszczenia-efekt polerki" to czysta powierzchnia monety-srebra-bez wosku, tłuszczu i syfu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a tak proszę w jakiej patynce pozostał" - sorry, ale nie do końca się z tobą zgodzę....

patyny to tam zostało tyle co kot napłakał....z 700 lat

moje o wiele młodsze monetki - w patynie z histotią

http://myvimu.com/exhibit/12187--groszy#photo_2
http://myvimu.com/exhibit/567-poltorak-zygmunt-iii-waza

i trafnie znalazłeś cytat :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chociaż fotka tego nie pokazuje na monetce jest złota patyna i co dać ją do płynu do czyszczenja,a wieżcie mi moja żona potrafi monetke dopieścić a zwłaszcza sreberko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Rob_13, piękny Sigi III :0 ładna patyna zostawa bo ją zmarnujesz.

Po mojemu to tak
Patyna jest piękna jak jest piękna i wtedy jedynie myjemy i oliwimy ale...
są przypadki gdy do patyny doklejone są kawałki piasku lub takie nieporządane solne wykwity i wtedy ani to ładne ani nie widać prawie monetki i tylko wtedy staramy się doprowadzić do lepszego stanu.

Ja mam taką miejscówkę podmokłą i ziemia jest mocno torfowa i kwaśna. Nie wiem dlaczego ale wszystkie srebra z tej ziemi są otoczone naprawdziwszą rdzą z żelaza. Wygląda to jak zardzewiały grubo krążek. Na pierwszy rzut okiem to do wywalenia. I to miałem takie 3 przypadki. Nie p[omagało rzadne czyszczenie ani mechaniczne ani nawet cytryna prze 2 dni. Zdesperowany wrzuciłem ją w płyn do czyszczenia umywalek, i dopiero powoli rdza została rozpuszczana odsłaniając piękną srebrną monetkę. Inaczej się nie dało. Zaraz Wam wkleję, bo była już na tym forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie