Jump to content

Obrona Wizny- wyposażenie i uzbrojenie.


Recommended Posts

Witajcie,z racji tworzenia modu do gry Soldiers: Ludzie Honoru dotyczącym obrony Wizny poszukuję informacji dotyczących właśnie uzbrojenia WP. Obrońcy posiadali 2 karabiny ppan. i tylko 20 pocisków. Na wyposażeniu było także 6 dział 75mm? Jeśli tak, to jak wyglądały. Był one wmontowane"w schrony? Czy posiadali garłącze, moździerze jako garnizon forteczny? Chciałbym znać tez ilość broni ręcznej.

W razie pytań proszę pytać.

pozdrawiam Piotr
Link to comment
Share on other sites

Tak z pamięci. Tam były trzy plutony artylerii pozycyjnej (takich plutonów było 26, każdy po 2 armaty wz 02/26). Czyli pod Wizną powinno być 6 armat jak w/w. Ale w jednym z plutonów jedna z armat okazała się być niesprawną, czyli armat do walki było 5. 20 naboi do kbppanc to raczej na karabin niż w ogóle. Problem polegał na tym, że zakładano strzelanie z tej broni jedynie do pojazdów pancernych, w tym przypadku przewidziany zapas amunicji był wystarczający. W praktyce jednak uzbrojeni w te karabiny żołnierze traktowali je jak zwykłe kb piechoty i strzelali do wszystkiego co się rusza, tak jak ze zwykłego karabinu. Moim zdaniem nie przewidziano takiej sytuacji, rozwiązaniem mogłaby być słabsza amunicja, mniej zużywającą lufę i pozwalająca na strzelanie do „zwykłych” celów. Tyle, że to są refleksje post faktum, czyli każdy może się mądrzyć :-(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
malpa, w twoim opisie widzę niezgodność. Piszesz o armacie wz.02/26 i podajesz kaliber 76 mm, a one miały kaliber 75 mm. Były to armaty po przeróbce dostosowującej do amunicji używanej w armatch wz.1897.Typowa prawosławna" armata miało kaliber 76,2 mm.
I tak dla statystyki to w sierpniu 1939 roku polska posiadała:
425 armat wz.1902/26 kaliber 75 mm
89 armat wz.1902 kaliber 76,2 mm.

Pzdr
Link to comment
Share on other sites

No i jeżeli pod Wizna działały plutony artylerii pozycyjnej , to były one wyposażone w armaty wz.1902 o kalibrze 76,2 mm. Czyli były to armaty prawosławne" bez przekalibrowaniana 75 mm.

Pzdr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Witam

Dodam tylko, że plutony artylerii pozycyjnej liczyły około dwudziestu paru ludzi pod dowództwem oficera, bez żadnego wyposażenia kwatermistrzowskiego, czyli jak dzisiaj byśmy powiedzieli logistycznego (łącznie z brakiem środków transportu). Żołnierze ci byli całkowicie uzależnieni od wyższego dowództwa. W przypadku odwrotu, brak koni i wozów, o ile wcześniej nie zaimprowizowano transportu, uniemożliwiał zabranie dział z pozycji.

Pozdrowienia
Badylarz
Link to comment
Share on other sites

@ CP

Kiedyś rozmawiałem z porucznikiem artylerii, dowódcą działonu fortecznego. Powiedział, że przez całą służbę tylko raz ćwiczono okopywanie dział. W każdym innym wypadku armaty stały po prostu na gruncie. Dlatego w terenie może nie być śladów stanowisk ogniowych (lecz mogą być w ludzkiej pamięci)
pzdr
J.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dzięki wszystkim za odpowiedź, poprzednia odp się nie wysłała. Mam problem odnośnie mostu, czy mógł wyglądać tak jak na screenie? Wiem, że nie biegła tamtędy linia kolejowa, ale można zmienić teksturę, zawsze lepsze to niż robienie nowego modelu? Jeśli chodzi o jego rozmiary to mniejszy nie będzie ze względu na to, że po zmniejszeniu jednostki będą jechały na pierwotnej wysokośi. To nie ważne, ale istotne czy jest choć zbliżony to oryginału pomijając tory?


Jeszcze jedna prośba, mółby ktoś podesłać shcematy polskich schronów, wraz z kopułami pancernymi/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information