Jump to content

Tadeusz Kościuszko Bitwa pod Szczekocinami 1794, Co sądzicie?


Recommended Posts

Obecnie w Polsce tylko cztery pola bitew wpisane są do rejestru zabytków i podlegają ochronie prawnej (Grunwald, Maciejowice, Raszyn, Westerplatte)."

http://zabytek.pl/idm,968,program-ewidencji-pol-bitewnych.html

+Racławice jako pomnik historii

http://zabytek.pl/idm,720,raclawice-teren-historycznej-bitwy-raclawickiej.html
Link to comment
Share on other sites

zbyszek 12315: ta klamra jest od uprzęży końskiej i niekoniecznie musi pochodzić z tej bitwy, kulki też, bo jak wiesz w Koniecpolu walczyli także Powstańcy Styczniowi..

ps. Szczekociny z tego co słyszałem od miejscowych - kopano juz na poczatku lat `90, więc raczej pomysł mało przełomowy ;o)

pozdro.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
  • 4 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Cześć! Co do miejsca bitwy pod Szczekocinami to rozegrała się ona w gminie Moskorzew, na wschód od wsi Chebdzie. W 1917r usypano tam niewielki kopiec w miejscu, z którego według tradycji Kościuszko dowodził. Jest to kilkaset metrów na wschód od Chebdzia, na wzniesieniu zwanym Złotą Górą.
Z tego co wiem to ten teren jest własnością prywatną mieszkańca wsi Chebdzie.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ziemia już nie jest własnością ludzi została odkupiona.a oto artykuł : Samorząd województwa przekaże gminie 16,5 tysiąca złotych. Przypomnijmy, że Kopiec Kościuszki znajduje się na prywatnych gruntach. Właściciel ziemi odwołał się do sadu, prawomocny wyrok sądu nakazał usunąć gminie to miejsce pamięci, upamiętniające żołnierzy poległych podczas insurekcji kościuszkowskiej.

Po nieudanych próbach przejęcia terenu na rzecz Skarbu Państwa (kiedyś grunt ten należał do wsi Moskorzew), gmina zdecydowała się na wykupienie go od prywatnego właściciela. W tym celu o pomoc finansową poprosiła marszałka. Na ostatniej sesji sejmiku radni zdecydowali o przekazaniu gminie pieniędzy."
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information