Skocz do zawartości

Archeolodzy skanują Polskę


arturborat

Rekomendowane odpowiedzi

Na konferencji archeologicznej w Łukowie 30 stycznia 2015r. specjalista od scanningu laserowego powiedział, że do końca tego roku ma być pokryta cała Polska ta warstwą.
Jednakże wersja ogólnodostępna czyli bezpłatna będzie w niskiej rozdzielczości. Ta technika opracowywania pow. ziemi jest niestety bardzo droga. Będzie kasa - będzie warstwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Czy do skanowania LIDAR są potrzebne koniecznie samoloty? Przecież satelity mają technologię tak nowoczesną, że żaden umysł tego nie ogarnie. Jeśli chodzi o koszty, myślę że skanowanie ze satelity będzie tańsze niż ze samolotu. Ogólnodostępna warstwa LIDAR nigdy nie będzie w wysokiej rozdzielczości ze względu na zachowanie tajemnicy. Czy ktoś kiedyś wymyśli skanowanie ze satelity nie tylko powierzchni, ale w głąb ziemi? Chyba głębokość do 50 metrów wystarczy dla eksploratorów. Tutaj możecie pobrać podręcznik szkolenia LIDAR.
http://szkolenialidar.gugik.gov.pl/szkolenia/materialy-szkoleniowe/podrecznik/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś kiedyś wymyśli skanowanie ze satelity nie tylko powierzchni, ale w głąb ziemi?Chyba głębokość do 50 metrów wystarczy dla eksploratorów"

Dobre:) Nawet gdybyś dzięki takiej mapie znalazł coś obiecującego np. na głębokości 10 m to po pierwsze - nie mógłbyś tego niepostrzeżenie wykopać i zabrać a po drugie nie wiem czy byłoby cię stać finansowo na taką odkrywkę.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
NID portal mapowy wyłączył usługi Geoportalu(komunikat przy wczytywaniu strony). Od wczoraj nie mogę włączyć warstw - isok, ortofoto, topo. Wie ktoś czemu, ew. na jak długo? Ortofoto mieli rozdzielczość zdjęć że daj panie boże jak najdłużej.
http://geoportal.nid.pl/nid/

Na Geoportalu nie mogę nic zobaczyć - wyskakuje- błąd mapy? Czy tylko u mnie takie błędy występują?
link - http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=1297506

Prośba o sprawdzenie przez innych użytkowników - może to u mnie cos nie teges
Szkoda by było...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Lidar - szlachetna technologia ale...

Dzięki niemu widać wszystko - stanowiska archeologiczne: kurhany, grodziska itd. Teraz pseudo-poszukiwacz jak zostanie złapany w takim miejscu nie będzie się już mógł tłumaczyć, że nie wiedział.Mając Lidar + GPS - uznane zostanie to jako działanie z premedytacją i kary będą wyższe.
Nie cała PL jest nim pokryta (w wersji darmowej ogólnodostępnej) i chyba już nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie