Jump to content

Hełmy niemieckie wz.16 - renowacja


Recommended Posts

Czy ktoś z Was próbował renowacji hełmu niemieckiego wz.16 ? Ostatnio kupiliśmy sobie kilka dzwonów do zrobienia pod kątem 1920 roku i póki co staneliśmy z kolegami przed problemem farby. Wstępny pomysł jest, żeby je zrobić wykończone tak jak używała armia niemiecka do 1918 roku + do tego dodać jakieś skromne elementy spolszczenia".

Z tej okazji pojawia się sporo pytań - czy hełmy niemieckie z 1918 miały jakiś jednolity kolor ? Na zdjęciach widać różne - od szarych, przez oliwkowe ... czasami nawet w kamuflażu. Na zdjęciach WP z 1918-20 niewiele można powiedzieć o kolorze, ale widać że głównie używano hełmów w jenolitym kolorze.

Czy te hełmy miały jakiś podkład ? Np. minię ? Czy farbe docelowo kładziono wprost na blachę ?

Zapraszam do dyskusji, wątek na pewno się rozwinie, w końcu 1920 rok powoli zaczyna robić się coraz bardziej popularny. Wszystkie zdjęcia egz. oryginalnych bądź już odrestaurowanych mile widziane.
Link to comment
Share on other sites

jest dośc obfita literaturana temat hełmów pierwszowojennych. Częśc była malowana jednolicie, część z kamuflażu (łatwo go znaleźć w litaraturze - w ksiazkach wydawnictw Brassey oraz Schiffer a takze na stronie firmy p . Frankowskiego) Przyznam jednak,że nie spotkałem żadnego zdjecia WP, na którym byłby hełm w kamuflażu (co jednak nie znaczy, że ich nie stosowano - wiadomo - dostępne obecnie zdjęcia to tylko wycinek historii). Co do różnicy kolorow - partia helmów poszła do Armii austro-wegierskiej
Link to comment
Share on other sites

Pieknym i godnym odtworzenia jest obraz hełmow widoczny na fotce strzelców wileńskich.
Hełm w z cała pewnoscia w kolorze niemieckim, z namalowanym polskim orłem.
Zmiana koloru ochronnego hełmu niemieckiego w ówczesnych warunkach poprstu wydaje sie niczym nie uzasadnionym nonsesem.
Teskonota za narodową symboliką, za wymarzonymi i wymodlonymi znakami narodowymi" znajduje ujscie w wyamalowaniu orłow.
Ciekawe i dla epoki znamienne.

We Lwowie w okresie walk z Ukraińcami naturalne bylo takze uzywanie helmow austraickich. wystepowaly w barwie szarej lub brunatnej.

Nalezy jednak stanowczo unikac tzw szerokoepokowego podejscia uniwersalnego" tj malowania hełmow niemieckich przeznaczanych do rekonstrukcji WP 1918-1921 na polski khaki. To jeszcze nie byl czas tego koloru.
Malowanie typowe dla np czasu desantu batalionu z Wejcherowa (na jednym ze zdjec) na Westerpaltte w 1933 nie sprawdzi się dla czasu walk nad Wisłą czy Dnieprem w 1920.

Dpo rekonstrukcji piechura z roku 1920 wybrałem francuski Adrian wz 15. Tu takze decyzja odnsnie barwy musiała byc podjeta jednoznacznie - hełm pozostaje w typowym francuskim łekicie horyzontu", polskim akcentem wobec kilku prawidłowych historycznie mozliwosci został jako aktulana opcja metalowy orzel wz 19, który w roku 1920 zaczął sie dopiero co pojawiać...
Link to comment
Share on other sites

Tu takze decyzja odnsnie barwy musiała byc podjeta jednoznacznie - hełm pozostaje w typowym francuskim łekicie horyzontu".

Problem iz z tego co wyczytalem byly 2 odcienie niebieskiego uzywane przez Francuzow, no i pod koniec wojny (kiedy dokladnie?) zaczeto przemalowywac adriany na musztardowo, podobnie helmy jednostek kolonialnych nie byly niebieskie - jakie trafily i w jakich proporcjach do WP to sie nie da ustalic.

Zeby skomplikowac, to rosyjskie i belgijskie adriany nie byly niebieskie, a byly zapewne w WP uzywane. Do tego jeszcze byly wloskie, szarozielone.

Pare fotek oryginalnych helmow jest na: http://www.helmy.w8w.pl/francuski%20wz.15.htm#100
Link to comment
Share on other sites

Za książką p. Kijaka:

Cytat:
----------------------------
Hełmy niemieckie wz.16 i wz.17 przybyły do Polski wraz z II Brygadą Legionów, gdzie figurowały na stanie po utworzeniu Polskiego Korpusu Posiłkowego. Rozdawano je do akcji tzw. kompaniom szturmowym. Sprawa ogólnego wprowadzenia hełmów dla jednostek Polskiego Korpusu Posiłkowego była już w 1916 roku przedmiotem dyskusji w zespole oficerów zajmujących się sprawami umundurowania pod przewodnictwem płk Z.Zielińskiego, jednak koncepcję zarzucono. I Brygada Legionów nie używała żadnych hełmów.

W niepodległej Polsce hełmy niemieckie wz.16, wz.17 stanowiły najliczniejszą grupę. Należy podkreślić, że w nazewnictwie Departamentu Uzbrojenia jako niemieckie traktowane były również hełmy austriackie wz.17, co wynikało z ich podobieństwa. Hełmy niemieckie i austriackie nie były przerabiane, Jedynie oryginalne podpinki zamieniano najczęściej na podpinki wyposażone w klame3rkę metalową z bolcem, później w zapinkę, jak w hełmie wz.31, oraz przemalowywano czerepy.

Hełmy niemieckie i austriackie używane były przez Krakowską Legię Oficerską w 1918 roku oraz licznie w czasie działań wojennych 1920 roku, szczególnie na południowym odcinku frontu, nawet przez niektóre jednostki kawalerii. W hełmy niemieckie wyposażano też załogi kilku pociągów pancernych. Czasem mocowano na nich orły metalowe lub malowano orły o różnych sylwetkach, w tym także na stylizowanych tarczach, skośnie przedzielonych na pola białe i czerwone.

W czasie walk o Lwów i w czasie wojny polsko - bolszewickiej 1919 - 20 w niektórych jednostkach (np. 5 pp Legionów) oficerowie mieli na hełmach austriackich i niemieckich poza malowanym orłem dosyć szeroki biały pasek, a ponadto, w tym konkretnym przypadku również biało - czerwony prostokąt na czole hełmu. Odnotować należy także przypadki malowania biało - czerwonych obwódek, wyobrażeń trupich czaszek oraz wizerunku odznaki pułkowej. Natomiast duża owalna odznaka z orłem na czerwonym polu, obwiedzionym białą obwódką widoczna jest na poniższej fotografii:

Hełmy niemieckie przemalowane na kolor khaki używane były zarówno z malowanymi orłami oraz bez żadnych oznak, czy czym te ostatnie występowały w większości. Zachowały się fotografie egzemplarzy do mocowania orłów metalowych.

Łączna ilość hełmów niemieckich, będących na uzbrojeniu wojska w kwietniu 1934 wynosiła 19.115 sztuk, w tym 5.000 w KOP. Pochodziły one głównie z uzbrojenia zdobytego na okupantach. Za granicą zakupiono jedną partię hełmów niemieckich wz.17 w 1924 roku w ilości 6.820 sztuk. Były to pozostałości po wojennej produkcji austriackiej, które zaoferował Dom Handlowo - Eksportowy Leopolja" w cenie 8 zł 20 gr za sztukę.
-----------------------------------

Wracając do tematu. Czy może ktoś z kolegów robił już renowację takiego hełmu, np. na potrzeby rekonstrukcji I wojennej ? Może znane są już jakies odpowiedniki w/g wspólczesnych wzorników numerycznych np. RAL-u itp ?
Link to comment
Share on other sites

Hełm jest w łękicie horyzontu" o ciemnym, niebiesko szarym odcieniu.
Dwa takie ezgempalrze znajdują sie w warszawskim Muzeum WP w sali poświęconej walce o niepodległosc w latach 1914-1920 i owych dwoje namacalnych swiadkow potraktowalem jako punkt odniesienia przed decyzja zmieniać czy zostawić".
Link to comment
Share on other sites

Zapewne zwrot Pochodziły one głównie z uzbrojenia zdobytego na okupantach." odnosi się również do hełmów, które wniosły ze sobą (na sobie) Wojska Wielkopolskie. Czy stosowano tam jakieś odmienne formy malowania / oznaczania przynależności, czy też można zastosować generalizujący opis p. Kijaka?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information