Skocz do zawartości

Ułani w kolczugach ?


Cronos

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Znalazłem na wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolczuga taką ciekawostkę: W 1920 roku w Polsce, w ramach 5 Pułku Ułanów sformowano pluton ułanów pancernych. Dwudziestu ułanów wyposażono w kolczugi oraz hełmy typu francuskiego wz. 1915 Adrian." Prawda? , ma ktoś jakieś zdjęcia?
Napisano

Tak to prawda, pulkownik Sochaczewski dowodząc 5 P. Ulanów Zasławskich postanowił stworzyć poczet liczący 10 (20) ulanów (dane na ten temat są różne) sam zaprojektował te ubiory - hełmy rzecywiście francuskie.Kolczugi wykonane ze stalowych kółek w kształcie bardzo szerokiego kolnierza zarzucane na ramiona. Na fotce rok 1920prawdopodobmnie przegląd 21 P. Ułanów. (jest jeszcze inna fotka z tego przeglądu) tutaj 21 P. Uł. widać zupełnie po prawej stronbie - siwy koń.

Napisano
Też jako ciekawostka - jeśli dobrze pamiętam, w Rozmowach z katem" był taki moment jak Stroop opowiada ze do walki z powstańcami w getcie wysyłali specjalne oddziały Niemców - coś a la komandosów. I właśnie oni także używali specjalnych koszulek w formie kolczugi. Miało to podobnież chronić przed pociskiem wystrzelonym z pistoletu oraz przed nożami.
Więc pomysł nie jest taki głupi.
Napisano
Hej

Przed szablą, czy nożem, tak jak makul napisał, mogłoby toto chronić w jakimś stopniu. Przed jakimkolwiek pociskiem z broni palnej - bardzo wątpię. Była kiedyś na jakimś forum dyskusja o kolczugach i dwaj koledzy stamtąd przeprowadzili stosowny eksperyment z kolczugami rycerskimi własnej roboty (a ściślej fragmentami materiału na nie; jeden z kółek z drutu, drugi z takich pierścieni stalowych). Jedną i drugą kolczugę jeśli dobrze pamiętam już z 5 m przebijały nawet pociski 22LR.
Napisano
Kolczugi z założenie bronią jedynie przed cięciem, a nie pchnięciem. Przed mocnym pchnięciem mieczem czy kopią żadna kolczuga nie obroni. To samo dotyczy strzału pistoletu, łuku czy kuszy.
Napisano
Prawda, 2 zdjecia widzialem ulanow na apelu konno, niestety kopii dla siebie nie zdobylem. O ile dobrze pamietam, helmy mialy w tylniej polowie kolczugi przytwierdzone do daszka helmu. Cos z lekka majaczylo ze mogly i byc nosale. Niesytety ktory pulk, nie pamietam.
Napisano
Witam
Sprawa wygląda bardzo ciekawie. Wiem, że w 1920r używano dość często historycznej broni białej ale o kolczugach jeszcze nie słyszałem. Czy byłaby możliwość otrzymania lepszej fotki na prv (michalmiazga@yahoo.com)? Ciekawi mnie też źródło informacji o kolczugach.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie