Skocz do zawartości

Wűrzburg Reise -


Lobo26

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 144
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Lobo,

Wytężaliśmy wzrok, ale nic nie wypatrzyliśmy na okolicznych polach, trzebaby jeszcze przeglądnąć pobliskie zagajniki, ale dystans do nich jest chyba większy niż 1200 m.

Jest podobna podstawa, tylko mniejsza, ale ok. 10 km na północ, stoi przy Grossbaterii Flak 8,8. Weteran z tego Flaku twierdzi, że to W-R, ale ja jestem sceptyczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aardvark, interesująca informacja o podstawie przy Grossbaterii Flaku. Nie było czegoś takiego jak podobna podstawa tylko mniejsza". Rzadko bo rzadko, ale jednak czasami WR znajdował się przy Grossbaterii. Na terenie PL byłby to chyba pierwszy udowodniony przypadek, przy kilku kandydujących" do tego miana. Jeśli możesz, to podeślij mi proszę bliższe informacje na beaviso@NOSPAM.wp.pl
W zamian podpowiem Ci, że gdy będziesz ponownie koło wioski na literę Ł", to poszukaj brakującej drugiej podstawy jakieś 400 metrów na południowy-zachód od tej, którą już znalazłeś. Poczekaj tylko aż na polach nic nie będzie rosło.

Pozdr, M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Wrócę do pytania o sieć - w rejonie Koźla było stanowisko kierowania myśliwcami krypt.Schlessien" obsługujące Dolny i Górny Śląsk.Czy ktoś wie,gdzie dokładnie ono się znajdowało ? Czy jest wyeksplorowane - bo podejrzewam,,że to był obiekt podziemny i to dobrze maskowany.
a.k.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo - znajdowało się w Koźlu, w starych fortach. Nie jest to informacja pewna lecz mocno prawdopodobna.
Obiekty tego typu przyjmowały zazwyczaj jakąś formę naziemnego wzmocnionego budynku lub też bunkra (niekoniecznie całkowicie podziemnego).

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cosel" to tak ważny węzeł telekomunikacyjny dla armii lądowej ,jak Schweidnitz I" - a nawet ważniejszy.I był podatny" na zbombardowanie,przez co inny ważny strategicznie punkt nie mógł się w znajdować w pobliżu.Sieć łączności lotnictwa i armii nie pokrywała się - każdy miał swoją.Patrząc na położenie Cosel" i Schlessien" do którego zbiegały się linie telekomunikacyjne z różnych stron można wyznaczyć obszar 10x15km ,gdzie powinno znajdować się to stanowisko.Bo niestety nie mam do dyspozycji mapy 1:25000 z naniesionymi punktami :).
Ale jeśli w otwartym terenie wokół Koźla znalazłby się niepozorny prostopadłościenny obiekcik betonowy o podstawie 2.30m x 2.80m i wysokości 2.40m to będzie to b.ważna wskazówka - wtedy powiem,co dalej.
Bardzo ciekawy był system nerwowy armii i lotnictwa,jego elementy i relacje z innymi systemami.Jeszcze sporo tajemnic siedzi w ziemi ;).
a.k.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie sprawdziłem i prostuję - sieć armii i lotnictwa pokrywała się,tzn. linie biegły obok siebie np. wzdłuż dróg na wschodzie głównie poza dzisiejszymi granicami Polski od momentu realizacji planu Barbarossa".Stopień pokrycia - jakieś 40%.
a.k.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jagdabschnittsführer Schlesien (lub Jagdfliegerführer Schlesien) sformowano w Koźlu 15 września 1943 r. Wówczas ten rejon był względnie bezpieczny – pierwszy nalot 15. Armii Powietrznej na IG Farben i inne zakłady miał miejsce bodaj dopiero 7 lipca 1944 roku. Tak więc Zentral Gefechtsstand wcale nie musiał przyjąć formy podziemnego czy naziemnego schronu tak jak to miało miejsce na zachodzie Europy. Tutaj najprawdopodobniej wykorzystano zachowane fragmenty kozielskiej twierdzy położone w południowo-zachodniej części miasta, a więc nieco na uboczu, kilka kilometrów od najbliższego zakładu mogącego być obiektem nalotu. Możliwe, że zaadaptowano część jej pomieszczeń uzupełniając je barakami po których do dzisiaj zachowały się podmurówki.

A tak przy okazji, gdzie jeszcze w Polsce widzieliście fundamenty po radarach „Würzburg-Riese” ?

Pozdr.
Alkali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alkali,

Miałeś to na myśli?
http://www.gyges.dk/Gefechtsstand%20bunker%20Jafu%20Schleissien.htm

Znam to miejsce, to faktycznie fragment dawnej twierdzy, ale skąd pewność, że tam mieściła się stacja naprowadzania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie; Alkali i Beaviso pewnie byliście razem na terenie posterunku rlok w Gwiździe.
Jakie są Wasze odczucia po zobaczeniu tej ceglanej budowli ?
Czy to moze być SM ???

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aardvark -> tak, podobno to właśnie to miejsce. Co do pewności to takiej 100-procentowej nie mam ale lepszego miejsca na tę chwilę nie znam. O Flakach koło KK pamiętam ;-)

Lobo26 -> no faktycznie interesująca budowla. Na pewno jest starsza niż pozostałe i istotnie wygląda jak SM. Czytałeś mój post na PFE ? Wyjaśniłem Ci tam, że to nie posterunek rtech tylko dywizjon S-125 „Newa”.

pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lobo --> Byłoby fajnie, gdyby okazał się to SM, ale podtrzymuję opinię, że ma niestety zbyt małą średnicę na normalną Freyę". No i taki za ładny" jest jak dla mnie, zbyt starannie wykonany. Zawsze jednak pozostaje jedno ale" - jest nim alternatywna podstawa Freyi", mniejsza od stosowanej w wariancie LZ, coś podobnego jak w radarach marynarki Freiburg" lub radarach wtórnych Freya Flamme". Takie coś by się tam z powodzeniem zmieściło!


Aardvark --> Co do Koźla, to nie mam wyrobionego zdania. Polegam na opinii człowieka obeznanego w temacie, który poświęcił temu miejscu więcej zainteresowania. Trochę to dla mnie za mało, ale na razie na więcej się nie zapowiada.


M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich budynków jest kilka w okolicy G. Św Anny ale tam po wojnie tez były lotniska,a i podobne domki sa ponoć w okolicy Raciborza. Te koło Annki to sam widziałem.W Kożlu to raczej nie w twierdzy tylko w koszarach gdzie swojego czasu były zajefajne maszty typu wieża Eiffla-)no i jeszcze w Kożlu porcie tez był maszt dobre 100m ciekawe do czego słuzyly.Co do Riese to napewno działały w systemie trójkowym. 3 podstawy sa a jest ponoc więcej w strone Raciborza muszę to sprawdzic. Przypomniało mi sie ze centrała telefoniczna miesciła sie w centrum Kożla obok starych kazamat moze tam... .Na terenie fortyfikacji znajdowały sie obozy jenieckie anglików i szpitale . Wiem ze na terenie zakładu Blechammer-Nord było jakies centrum dowodzenia widziałem mapę z autentycznym opisem. Tam było od groma bunkrów i schronów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze dodać ze koszary w Kożlu zbudowane zostały przed wojna i w czasie .Tak więc jest to konstrukcja z litego betonu wyglądajaca z zewnątrz normalnie .W czasie nalotow nie zostały uszkodzone .Optowałbym za koszarami bo tu tez miesciły sie dowódctwa flaku ,ostrzegania powietrznego i myśliwców .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobie fotki i wszystko bedzie jase;-)).Na samej G.sw ANNY tez s az czasów wojny instalacje przejete przez LWP i chyba stoja opuszczone do sprawdzenia .A tak na marginesie to na tym terenie to ogrom róznych betonów wystającyh z ziemi :-0)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek67 -->
Jeśli będziesz ponownie na G. św. Anny, to rozejrzyj się proszę za takimi oto betonkami. Wymiary oddaje standardowy szpadel. Są one pogrupowane po 4 sztuki, oddalone od siebie o kilka metrów. Łącznie powinno znajdować się tam ok. pięciu skupisk takich właśnie betonowych klocków.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM jestem całkiem nowy ale tak się składa że podstawa taka jak wyżej znajduje się w mojej okolicy ,dodam że przed wojną znajdowało się w moim mjeście lotnisko wojskowe luftu"oraz fabryka myśliwców focke woolf 190 przepraszam za błędy.Miasto znjduje się w Lubuskim a są to Żary.Niebawem zamieszczę fotki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie