Jump to content

Zmarł agent Stirlitz


Recommended Posts

Moskwa (PAP/ITAR-TASS) - W wieku 81 lat zmarł w Moskwie w piątek Wiaczesław Tichonow, odtwórca roli agenta Stirlitza w radzieckim serialu szpiegowskim z lat 70. Siedemnaście mgnień wiosny".

Tichonow grał również w ekranizacji Wojny i pokoju" z 1969 roku, która została uhonorowana Oscarem. Pojawił się też w innym oscarowym filmie - Spalonych słońcem" Nikity Michałkowa. Jednak największy rozgłos przyniosła mu rola Stirlitza.

Główny bohater serialu, określany niekiedy jako adziecki James Bond", to agent wywiadu ZSRR działający pod koniec II wojny światowej w strukturach SS. Wychodzący bez szwanku z rozlicznych opresji Stirlitz stał się bohaterem licznych dowcipów. Do języka potocznego trafiły też dialogi z serialu, który ze względu na szeroką popularność określany jest mianem kultowego.
Link to comment
Share on other sites

Taka anegdota.
Kiedy Breżniew z opóźnieniem obejrzał serial „Siedemnaście mgnień wiosny” jego osobista pielęgniarka, z którą miał powiedzmy bliskie stosunki, wmówiła mu, że pracownik wywiadu Isajew żyje sobie biedny i zapomniany.

Breżniew zaczął wtedy męczyć otoczenie by natychmiast mu Isajewa odnaleźli. Szukali, szukali, ale znaleźć nie mogli. Breźniew zadzwonił do samego szefa KGB Andropowa. Służby szukały, szukały i doniosły, że takiego nie ma.

Los chciał, że Breżniew wyznaczył już datę odznaczenia zasłużonego człowieka Złotą Gwiazdą Bohatera ZSRR… No i dzięki temu aktor Wiaczesław Tichonow został odznaczony Złotą Gwiazdą Bohatera… Pracy Socjalistycznej za wykonanie roli Isajewa-Stirlitza...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information