Skocz do zawartości

OPL Wojska Polskiego


11021979

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 98
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Wróble czyli domniemam, że chodzi o ZU 23-2. Jestem akurat na dywizjonie uzbrojonym w ten cud techniki". Jesli chodzi o niezawodność działania to spisują się dobrze. Wszystko zależy od wyszkolenia obsług. Na naszym dywizjonie a zwłaszcza mojej baterii jako jedni z pierwszych w kraju mielismy obsługi zawodowe. po kilku latach szkolenia naprawdę aż miło popatrzeć jak strzelają. Posiadamy dwie wersje ZU 23-2: z celownikami kolimatorowymi i tachometrycznymi. Zwolenników obu wersji jest tyle samo. Starsza kadra woli z kolimatorem, młodsza z tachometrem. Kwestja przyzwyczajenia i ostrzelania. Dobrze sprawują się ponoć modernizacje typu ZU 23-2 TG i KG. Wyposażone w napędy elektryczne i nowy celownik do celów naziemnych(noktowizja) i rakiety GROM. Niestety dalej zbyt słaby zasięg. 2500m na współczesnym polu walki troche mało. Mimo opracowania amunicji podkalibrowej której zasięg wzrósł o około 1000 m. Zadowalajacy byłby zasięg rzędu 5 - 6 km ale z tego kalibra armaty nic sie wiecej już nie wyciągnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykanie posiadają podobny zestaw na bazie poocisków p-p AIM-120 SLAMRAAM montowanych na hammerach. SPARROW to także pocick klasy p-p. Posiada dobre charakterystki techniczne. Podejrzewam, że jest dobrym pomysłem zamontować go na Kub-ach. Problemem zestawów Kub jest to, że mogą ostrzeliwać tylko jeden cel jednocześnie tzw. jeden kanał celowania. Po zniszczeniu SSWN cała bateria jest bezużyteczna. Modernizacja oprócz rakiet musiałaby objąć stację naprowadzania (zwiększyć liczbę kanałów celowania do przynajmniej 4-6) lub tak jak w zestawie Buk każda wyrzutnia ma swoją stację naprowadzania + jedna stacja wstepnego poszukiwania dla baterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, widzę steell że służyliśmy pod jedną Brygadą ,ja w 91 byłem dowódcą obsługi zestawu Newa w 13 dywizjonie rakietowym Wożniki Śląskie,Pozdrawiam a co do wspomnień to trochę tej opelotki się łykneło, począwszy od CSK Bemowo Piskie ,13 DR Wożniki śl.zestaw Newa następnie 11 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego Wrocław poczciwe stare działka 37 mm wz 1939 no i na koniec mojej wędrówki zautomatyzowany system dowodzenia Wacław Kompania Radiotechniczna Ziębice która w chwili obecnej już nie istnieje,Pozdrawiam Jurek..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuję :///Rejon poligonu w Kazachstanie. W pobliżu poligonu Aszałuk znajduje sie poligon Kapustnyj Jar gdzie rosjanie testowali pierwsze ładunki jądrowe.///
****************************************
Służyłem w 2 Pomorskiej Brygadzie Rakiet Operacyjno-Taktycznych, która jeździła na strzelania bojowe rakiet 8K-11 i 8K-14 do Kazachstanu na poligon Kapustin Jar. Strzelaliśmy tam tylko głowicami elaborowanymi betonem.
Natomiast wszelkie próby ładunków jądrowych - Rosjanie prowadzili na poligonie w Semipałatyńsku.
Mój były podwładny - pułkownik Michał Trubas napisał o tym książkę- traktującą te sprawy naukowo. Podaję tytuł:
2 Pomorska Brygada Artylerii" ( Choszczno 1963-1992)
Wydawnictwo Comandor Warszawa 2005
ISBN 88329-99-5
e-mail comwyd@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja cos dorzuce od siebie. Troszke mniejszy kaliber ale tez OPL ;)
Na ta chwile w 25Bkp podstawowym wyposazeniem wszystkich baterii przeciwlotniczych jest ZUR (na foto). Wiem ze na magazynach uzbrojenia leza tez amerykanskie gifty Stingery. (Ale to raczej pokazowa niz rzeczywiste uzbrojenie)
pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Dla byłych operatorów zestawów rakietowych i miłośników link do ciekawej propozycji symulatora zestawów Newa, Wołchow, Krug, Wega. Gra wymagająca wiedzy na temat użytkowania tych zestawów i z radiolokacji.
http://sites.google.com/site/samsimulator1972/home/.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Kolejne jednostki OPL są rozwiązywane. 78 Pułk Rakietowy OP w Mrzeżynie jest już tylko dywizjonem. W niedługiej perspektywie ma być całkowicie rozwiązany. 61 Pułk Rakietowy OP w Skwierzynie również osiągnął strukturę dywizjonu. Wszystko wiąże się z końcem resursów na rakiety zestawów S-200 Wega i KRUG. nie ma żadnych decyzji o zakupie nowego systemu uzbrojenia a obecne zestawy odchodzą do lamusa. Jest to przykre.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Pytanie dla znawców tematu. Pisząc na forum o Północnej Grupie Wojsk Armii Radzieckiej natknąłem się na wątek dotyczący możliwości wykorzystania zestawu S-200 Wega do przenoszenia głowic specjalnych (jądrowych). Czy dywizjony w Mrzeżynie wyposażone w powyższy zestaw były planowane do użycia takich głowic a jeśli tak to skąd były zaopatrywane w głowice specjalne. Zdjęcie ze strony http://wria.pl/ przedstawia schron typu GRANIT z rakietami S-200 uzbrojonymi w głowice specjalne w Estonii. Taki schron znajduje się najbliżej Mrzeżyna w Bagiczu na lotnisku. Czy mógł być on wykorzystany do przechowywania głowic dla S-200?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie