Skocz do zawartości
  • 0

Bagnet niemiecki S84/98 od Mauser'a


afrak

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

tych roznic jest sporo... abstrachujac juz od oznaczen (ktore trafnie zidentyfikowal 01dalton) za drugowojennoscia" tego bagnetu przemawiaja m.in.: naciecia na guziku zatrzasku i jelec montowany dwoma nitami. To tyle co widac na tych zdjeciach. innymi roznicami byla zupelnie inna opora ogniowa i ogolna stylistyka. Zdrów :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8total4 skąd się Tobie wzięło to 34?

Jest to bagnet s84/98. Bagnet s84/98/34 to modyfikacja wcześniejszego przeprowadzona w roku 1934 polegająca na zamianie drewnianych okładzin bakelitowymi. Oba modele bagnetów były produkowane do końca wojny.

Te okładki nie wyglądają na oryginalne...

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje że nie ma tam konkretnie podanego S 84/98/34 ale masz wyrażnie podane S 84/98 3 typ. to jest to samo bo chodz o modyfikacje z 1934 roku czyli już w okresie 3 rzeszy ;)). Ogólnie w publikacjach zachodnich S 84/98 dzieli się na 1,2 i 3 typ . Czy wiesz czym te typy się rożnią ? Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no Panowie toście mnie rozbroili identyfikacją ! 8total4 ma racje to S 84/98/34 ( modyfikacja 2 wojenna ) , pierwsza wojna to S 84/98 który się jeszcze dzieli na nowy i stary model . Po drugie to radzę szmatką ekran wytrzeć lub kupić lepszy monitor jeżeli jest widać bicie na prezentowanym bagnecie dot" i 44" które jeden z kolegów sugeruje . Bo ja na swoim widzię 4 ddl" czyli wyt. Jos. Corts . Produkcji póżnowojennej czyli końcówka 44 lub nawet 45 roku . Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dot - to kod producenta, w tym przypadku Waffen Werke Brünn A.G. Brünn na terenie Czech.
44 to końcówka roku produkcji.

Bagnet ma dorobione okładki i nieoryginalne śruby. Brak jest także osłony ogniowej.

Jeśli się gdzieś pomyliłem, proszę mnie poprawić.

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do producenta faktycznie masz rację. Sygnatura na foto była mało wyraźna i na pierwszy rzut oka wyglądało to na dot".

Co do oznaczenia to z tego co rozumiem oba modele były wytwarzane do 1945 roku. S84/98 faktycznie ma pierwszowojenny rodowód, z tym że posiada 3 wersje. Alte z rękojeścią jak od liścia. Neue z rękojeścią jak ten z fotek oraz modyfikację z 1934 czyli bakelitowe okładki. Jednak i nowsza wersja jak i wersja po modyfikacji z 1934 były produkowane do końca wojny. Ten na fotkach posiada drewniane (co prawda nie oryginalne okładki) także sugeruję wersje przed modyfikacją.

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie