Skocz do zawartości

śladami bandyty z powstania warszawskiego.


stg1971

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

wpadła mi taka ciekawostka(nieśmiertelnik),wyszła na południe od wrocławia około 120 km,nie zadawał bym sobie trudu jakby wyszła w warszawie,ale tu można pośledzić szlak i próby ratowania skóry,na pewno mordował w warszawie (powstania w getto,warszawskie),może na słowacji a w maju 1945 próba ucieczki do austri,czy się mu to udało??? czy sprawiedliwości stało się zadość, proszę o jak najwięcej danych,pozdrawiam.stg.

Napisano
W gettcie warszawskim operowały m.in.:
- 41 Batalion Policji (pocz. 1943)
- 53 Batalion Policji (pocz. 1943)
- Policyjna Kompania Rezerwy Köln" (maj 1943)

Jest jeszcze taka strona, z procesów w Niemczech:
http://www1.jur.uva.nl/junsv/ddr/DDRDienststellenengfr.htm
Napisano
Cóż, losy nierychliwe ale czasami sprawiedliwe.
Część ohaterów" zapracowanych w czasie Powstania, skończyła właśnie na Śląsku.
Napisano
Warszawskie dowóddztwo żandarmerii mieściło się na Mokotowie przy ul. Dworkowej 3,dowódcą był ppłk.Gode.Właściciel blaszki mógł działać w innej miejscowości dystryktu warszawskiego nie tylko w stolicy,ale oczywiście teoretycznie w walkach z powstańcami mógł także brać udział.Biorąc pod uwagę aktualną aspołeczną postawę urzędników z WaSt-u jeżeli chodzi o udzielanie informacji o właścicielach blaszek osobom prywatnym więcej informacji sią raczej nie uzyska.
Napisano

Pol.Btl.34 z tego nieśmiertelnika także tłumił Powstanie w getcie. Jego właściciel swe wojenne losy zakończył na Kielecczyźnie we wrześniu 1944 (razem z ośmioma kolegami)...

Napisano
Ordnungspolizei - Orpo - Policja Porządkowa
W skład Orpo wchodziły dwie formacje: Schupo i Gendarmerie.
Gendarmerie - żandarmeria.
Była to formacja działająca na prowincji, jej terenem działania były wioski oraz małe miasteczka do 5000 mieszkańców.
W Warszawie znajdowały się:
- Komenda Żandarmerii na Dystrykt Warszawski [al. Szucha 23], komendant Oberstleutnant der Gendarmerie Göde (Kommandeur der Gendarmerie - KdGend),
- Komenda Żandarmerii na Powiat Warszawski [ul. Dworkowa 3-5], komendant Liebscher.
Na ulicach stolicy żandarmeria nie występowała, jej teren działania zaczynał się poza granicami miasta. Nie należy jej mylić z Feldgendarmerie - żandarmerią polową, która była policyjną formacją Wehrmachtu, kontrolującą jedynie umundurowanych członków niemieckich sił zbrojnych i formacji militarnych.
Żandarmi z Dworkowej w czasie Powstania Warszawskiego wsławili się egzekucjami ludności cywilnej wyciągniętej z pobliskich domów, oraz słynną egzekucją 120 powstańców z pułku AK Baszta", którzy omyłkowo wyszli z kanałów na Puławskiej.
  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie