Manierkarz Napisano 7 Wrzesień 2009 Autor Napisano 7 Wrzesień 2009 Witam !Jestem kompletnie zielony w kwesti rekonstrukcji helmow czyli szpachlowanie itp. Kupiłem te helmy lacznie za 16 zl na allegro i nie wiem co mam z nimi zrobic,jak zacząc rekonstruowac zeby nie zniszczyc fantow ? Najchetniej tylko 1 bym szpachlowal czyli, ktory helm bardziej sie nadaje do rekonstrukcji ?Prosiłbym o pomoc i pozdrawiam !
Manierkarz Napisano 7 Wrzesień 2009 Autor Napisano 7 Wrzesień 2009 http://www.allegro.pl/item728738418_pozostalosci_polskich_helmow.htmlWieksze zdjecia helmow.Pozdrawiam
Thomson. Napisano 7 Wrzesień 2009 Napisano 7 Wrzesień 2009 Ciężka sprawa z tymi hełmami. Czeka Cię dużo roboty. Moim zdaniem do rekonstrukcji nadaje się ten po prawo bo ma jeszcze ranty w znośnym stanie. Jeszcze niedawno w Odkrywcy był artykuł kolegi Matejko o rekonstrukcji hełmów. Myślę, że najpierw należy zacząc od lektury.Pozdro
makul Napisano 7 Wrzesień 2009 Napisano 7 Wrzesień 2009 Zobacz sobie taki wątek-był kilka tematów niżej:http://www.odkrywca.pl/helm-polski-i-niemiecki,653039.html#653039Tam masz nieco informacji nt. restaurowania hełmów. A moim skromnym zdaniem robiłbym 2; jeśli blacha jest w miarę sztywna i hełm się nie składa to jest do zrobienia.Tak przy okazji-mam może głupie pytanie ale - czy na powierzchnię pokrytą minią można dać szpachlę czy dawać ją na gołą blachę (tj. szpachlę)?makul
Marek94 Napisano 13 Wrzesień 2009 Napisano 13 Wrzesień 2009 szpachla włukno szklane i dużo chęci i jeszcze więcej czasu
kurkow Napisano 15 Wrzesień 2009 Napisano 15 Wrzesień 2009 Kurde Manierkarz, tych hełmów, to Ci nie wybaczę, bo też je licytowałem, ale zaspałem na końcówkę aukcji :PZa 16,50 zł takie skarby...
Manierkarz Napisano 19 Wrzesień 2009 Autor Napisano 19 Wrzesień 2009 Hehe :)Oba to są bodajże ludwiki, ten po prawej to chyba wersja lekka z przestrzelina :( Chyba nie bede odrestaurowywal, to w koncu kawalek historii i nie chce zniszczyc wole zostawic w oryginalnym stanie :)Pozdro PS: Oplacalo sie za 16,50 zl ?
Manierkarz Napisano 19 Wrzesień 2009 Autor Napisano 19 Wrzesień 2009 Ten helm po lewej chyba wsadze do kwasu szczawiowego, wyjdzie cos ?Oplaca sie zamawiac ?Pozdro
kurkow Napisano 19 Wrzesień 2009 Napisano 19 Wrzesień 2009 Cenowo to zależy. Dla niektórych 16,50zł poszło się rypać za dwa przeżarte gary,a dla innych niezła okazja. Osobiście uważam, że był to dobry zakup z twojej strony, choć nie broniłbym się gdybyś chciał się ich pozbyć;)
Manierkarz Napisano 19 Wrzesień 2009 Autor Napisano 19 Wrzesień 2009 Dla mnie są to 2 z 320 tysiecy helmow ze swoja oryginalna wrzesniowa hostoria :)
Manierkarz Napisano 19 Wrzesień 2009 Autor Napisano 19 Wrzesień 2009 Kurkow bylbys tak mily i podal mi jakies instrukcje jak restaurowales swoje helmy wz.31 ? Bylbym bardzo wdzieczny.Aha i posiadasz moze taka wiedzie, mianowicie czy wz.31 w wersji lekkiej byl uzywany bojowo ?Pozdrawiam
kurkow Napisano 19 Wrzesień 2009 Napisano 19 Wrzesień 2009 lekkie wz.31 raczej były używane bojowo. Sam mam dwa lekkie wz.31 spod Iłży. Tak mi powiedział ich były właściciel. Podał mi nawet nazwę jednostki, ale niestety już nie pamiętam jak się nazywała.Co do odnawiania wz.31, to w moim przypadku była to sama szpachla i dużo czasu. Jeśli chcesz to zrobić porządnie, to pobaw się ze spawarką, migomatem i takimi cudami. Zanim jednak się za nie weźmiesz radzę się zastanowić czy kiedyś nie będziesz chciał mieć ich w takiej postaci jakiej teraz są, na półce ;)
polplastoka Napisano 22 Wrzesień 2009 Napisano 22 Wrzesień 2009 Witam Panów serdecznie. Właśnie się zarejestrowałem i cieszę się, że tak szybko znalazłem dyskusję na temat hełmów wz. 31. Nie dawno wszedłem w posiadanie jednego z takich hełmów , jakież to dzisiaj naturalne, za pośrednictwem allegro. Nic mi nie wiadomo na temat losów tego egzemplarza. Sprzedajacy skromnie go opisał. Jest w stanie niezłym. Poddaję go jednak renowacji z przeznaczeniem do rekonstrukcji. Zacząłem od zdjęcia starej farby, którą został pokryty 15 lat temu według opisu z allegro. Farbę wierzchnią zdjałem środkiem chemicznym. Pokazała sie minia, oraz kilka spawów i poszpachlowanych miejsc, które swiadczą o wcześniejszych próbach odrestaurowania hełmu. Dzisiaj zacząłem, jutro zdejmę farbę podkładową i przejdę do spawania. Muszę przyspawać wąsy do obręczy. Hełm w wewnątrz nie posiada nic poza mocowaniem podpinki. Moim marzeniem jest przerobić ten hełm na salamandrę". Będę kontynuował pracę i wątek, jeśli nie na tym forum, to na innym. Nie wiem, czy efekt pracy będzie taki jak założenie, ale wsparcie duchowe i doradztwo mile widziane i wskazane. Pozdrawiam
polplastoka Napisano 4 Październik 2009 Napisano 4 Październik 2009 Zamieszczam zdjęcie hełmu tego z lewej strony. Zdjęcie pochodzi z aukcji. Tak wyglądał zanim zdjąłem z niego farbę. Teraz jestem na etapie szukania wąsów do obręczy. Dałem sobie czas do końca nadchodzącego tygodnia. Jeżeli nie uda mi się nabyć oryginalnych wąsów, zrobie je sam. Ma ktoś pomysł, wiedzę z jakiej blachy mogę takie wąsy wyciąć? Nie mogę się posłużyć odwzorowaniem wąsów z drugiego hełmu, bo mógłbym je uszkodzić.
polplastoka Napisano 5 Luty 2010 Napisano 5 Luty 2010 Witam serdecznie Wszystkich i gorąco Wszystkich pozdrawiam. Dopiero dzisiaj po tak długiej przerwie wziąłem się za odrestaurowanie posiadanego hełmu wz. 31. Muszę przyznać, że idzie mi to mozolnie i nieudolnie. Nigdy wcześniej nie szpachlowałem. Zmarnowałem jedną puszkę szpachli. Zanim zacząłem szpachlować, to zeszlifowałem nity trzymajace wąsy. Nity od podpinki posłużyły mi wstępnie do stabilnego zamocowania hełmu. Usunę je po szpachlowaniu.
polplastoka Napisano 5 Luty 2010 Napisano 5 Luty 2010 Tak jak już wspomniałem, nie jestem zadowolone ze swojej pracy. Po wstepnym szlifowaniu razem z kolegą doszlismy do wniosku, że szpachlę trzeba nałożyć raz jeszcze. Zrobimy to jutro, lub w poniedziałek. Sam hełm był w dwuch miejscach spawany, w kilku innych klepany i rant jest dość licznie poszczerbiony, ale damy radę.
polplastoka Napisano 6 Luty 2010 Napisano 6 Luty 2010 Witam i dziękuję za zainteresowanie. Wczoraj szpachlę przycierałem papierem na płutnie o granulacji 60, gołą ręką. Tak jak pisałem wczoraj, dzisiaj nałożyliśmy szpachlę raz jeszcze, tak jak na zdjęciu.
polplastoka Napisano 6 Luty 2010 Napisano 6 Luty 2010 Widoczne na zdjęciu fasunek i podpinkę nabyłem na aukcji. podpinka niczego sobie, fasunek, cóż jest jaki jest. Najtrudniejszym wyzwaniem dla mnie będzie uzyskanie odpowiedniej granulacji korka. Może ktoś ma pomysł jak najlepiej przygotować korek, a może mozna uzyć cos zamiast korka. Osobiście myslałem o posypce lukrowej, która ma taki równy wałeczkowaty drobny kształt. Mamy z kolegą sprawdzić na kawałku blachy jak taki lukier będzie wygladał pod farbą.
vis1939 Napisano 6 Luty 2010 Napisano 6 Luty 2010 Lukier? to nie placek,więc chyba warto zrobić to jak należy i zgodnie z oryginałem.
polplastoka Napisano 7 Luty 2010 Napisano 7 Luty 2010 Krytyka jak najmilej widziana i jak najbardziej pożądana. Moim celem jest, by renowację, czy też rekonstrukcję wykonać jak najbardzie zgodnie z oryginałem. Tylko co to tak naprawdę znaczy? Najtrudniejszym zadaniem bedzie nałozenie korka na przygotowany wczesniej hełm. Ja nie wiem jaką metądą przeprowadzano tę czynność oryginalnie. Nigdzie nie znalazłem żadnej zmianki na ten temat. Wiem, że to że jej nie znalazłem, nie oznacza że takich informacji nie ma w necie. Dla tego otworzę jeszcze dzisiaj temat na forum dotyczacy metody otrzymania odpowiedniej granulacji korka i sposobu nałozenia go na hełm. Pomysłu z lukrem niezażucam, choć sam lukier zamieniłbym na drobne kawałki izolacji po przewodach elektrycznych, które mozna dość łatwo ukształtować odpowiednio. Dzisiaj zależy mi najbardziej na efekcie. To znaczy chodzi o to, by moja praca przypominała jak najdokładniej Wz. 31 „Salamandra” wizualnie, a nie sposobem wykonania. Jestem w posiadaniu jeszcze jednego hełmu, widać go na zdjęciach z pierwszych postów. Na nim jest zachowane sporo korka i farby. Obawiam się, że mogę nie dorównać oryginałowi stosując metodę tradycyjna. Jednak wolałbym, aby to był korek, a nie lukier, czy izolacja.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.