Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

balyk

czy TKS miały światła?

Recommended Posts

Przeglądając zdjęcia tankietek zastanawia mnie brak świateł... może coś wiecie na ten temat... czy były to światła doczepiane?

Share this post


Link to post
Share on other sites
na zdjęciach faktycznie żadnej lampy nie widać, natomiast na rysunkach jest:
http://www.weu1918-1939.pl/pancerne/tankietki/tks/dowodztwo_pancerne_tankietki_tks.html

więc pewnie była odczepiana.

Share this post


Link to post
Share on other sites
TKS'y mialy szperacz zainstalowany po stronie dowodcy pojazdu, jak na rysunkach zamieszczonych przez pavlo777. Mialy tez tylne swiatlo pozycyjne. Nie stosowano w nich reflektorow na przodzie, ktore zostaly dodane dopiero przez Niemcow w zdobytych przez nich pojazdach.

Swoja droga to dziwne ze reflektorow nie instalowano fabrycznie. Droga w kolumnie marszowej noca musiala byc koszmarem dla kierowcow, tym bardziej ze Polacy nie stosowali niczego podobnego do lampy Notek". Jak zachowac dystans w kolumnie widac tylko male swiatlo pozycyjne poprzedzajacego pojazdu? Musialo to byc dosc trudne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na rysunkach i wielu fot.TKS widoczny jest wspornik szperacza z lewej strony w zasiędu lewej ręki kierowcy. Niestety w pojeżdzie z MWP odbudowanym w Ursusie ten element nie został uwzględniony.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tutaj http://derela.republika.pl/tk_forpl.htm jest jedno zdjęcie niemieckiego TKSa z założonym oryginalnym szperaczem (i sporo zdjęć z niemieckimi reflektorami - swoją drogą, ciekawe, dlaczego ich nie maskowali?...)

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information