Jump to content

pavlo777

Forum members
 • Content Count

  164
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. jeremiahjohnson - te fajne mapki np z 16 - 09 - 1939 r. to z jakiej książki, jeżeli można zapytać?
 2. każde większe opracowanie nt bitwy nad bzurą. szkoła w dobrzykowie podobno wydala fajną broszurkę, z planem bitwy i mapami. nie ma terenu na którym wyczyszczono wszystko, kwestia szczęścia i ciągłego szukania.
 3. już nie biegam, w tamtych okolicach byłem daaawno temu, fanty fajne były ( mundurówka, bagnety), większość od chłopów. to że znajdujesz fantów, nie oznacza że ich tam nie ma, one muszą tam być, tylko teren zniechęcający. poczytaj o 15 i 27 DP. - wyjście z gąbina w kierunku na dobrzyków. no i nie szukaj tylko tam, gdzie walczyli, ale tez tam, gdzie nasi rozsypywali sie po bombardowaniach. czyli po pierwsze primo ksiązki, po drugie primo ksiazki, po trzecie primo książki. na opowieści miejscowych gdzie było wojsko, nie masz co liczyć, bo już pewnie nie żyją. temat niemieckiego desantu w dobrzykowie tez był gdzieś na tym forum, poszukaj dokładnie.
 4. bluemen123, bez jaj, gąbin- dobrzyków, las łącki to przecież okolice gostynina, a tam sie rżneli, że hej. w każdej książce o bitwie nad bzurą o tym piszą.
 5. W Raporcie Witolda" napisanym przez rtm Witolda Pileckiego w 1945 r. jest wzmianka: Wkrótce po nim rozstrzelany został (tym samym sposobem) jeden z najserdeczniejszych moich przyjaciół, dzielny oficer 13 p. uł., por. 29. Przekazał mi w spadku wiadomość o miejscu ukrycia w 1939 roku sztandarów dwóch pułków ułańskich (4 i 13)." Niestety rtm Pilecki został roztrzelany w 1948 roku:(
 6. prawdopodobnie sztandar 37 pp został odkopany przypadkowo przez niemców w czasie okupacji. kobieta która to widziała miała wówczas 13 lat, przedwczoraj rozmawiał z nią mój kolega. pamieta ona, że po znalezieniu leżał rozłożonym u niej na podwórku. jeżeli jej sie nie pomyliło, to sprawa byłaby rozwiązana.. p.
×
×
 • Create New...

Important Information