Skocz do zawartości

Przywrócone polskie obywatelstwo dla dezerterów


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

Sowiecki doradca przy
MBP płk Nikołaj Sieliwanowski, który w raporcie do Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych
Ławrientija Berii z 20 października 1945 r. informował: „[…] W Ministerstwie Bezpieczeństwa
Publicznego pracuje 18,7 proc. Żydów, 50 proc. stanowisk kierowniczych
zajmują Żydzi. W I Departamencie tego Ministerstwa pracuje 27 proc. Żydów. Zajmują oni
wszystkie stanowiska kierownicze. W Wydziale Personalnym – 23 proc. Żydów, na stanowiskach
kierowniczych – 7 osób. W Wydziale ds. Funkcjonariuszy (inspekcja specjalna) –
33,3 proc. Żydów, wszyscy zajmują odpowiedzialne stanowiska. W Wydziale Sanitarnym
MBP – 49,1 proc. Żydów, w Wydziale Finansowym – 29,9 proc. Żydów”12.
Jeszcze dalej w swoich ocenach posunął się w 1949 r. ambasador ZSRS w Polsce Wiktor
Lebiediew, pisząc: „[...] w MBP poczynając od wiceministrów, poprzez dyrektorów departamentów,
nie ma ani jednego Polaka, wszyscy są Żydami”
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zibol- piszemy o dwóch RÓŻNYCH rzeczach. Ja proszę o podanie ile tysięcy Żydów i jakie kursy/szkolenia ukończyli.
Ty podajesz opis stanowisk MBP wg kryteriów etnicznych. Z tego co pamiętam, takie wyliczenia ( jak cytowane przez Ciebie ) już padały. Ale nijak ma się to do szkoleń, że o Andersie nie wspomnę.

PS Chyba, że przyjmujemy taką karkołomną tezę, że wyszkoleni przez NKWD Żydzi, via Anders, udając że jadą do Palestyny pojechali utrwalać władzę ludową" na terenach Polski :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://polish-jewish-heritage.org/Pol/prlu.htm a tu coś z innej perspektywy wyjaśniającej motywy. Jak wiesz sowieci popierali utworzenie państwa Izrael w czasie wojny, dziwnym by było, żeby nie chcieli rozprzestrzeniać ideologii przy tak korzystnych warunkach, jakimi były tworzenie armii w zsrr, ale co do liczb to pewnie się nie dowiemy... Pewnie wykorzystywali niechęć żydowską do przedwojennej Polski, sami przecież nie mogli wstawiać własnych ludzi. Tak pewnie było łatwiej... Chyba Sarner o tym pisze... Nie przewidzieli wyjazdu" armii Andersa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie, jak tak?
Skoro mamy w miarę sensownie i na bazie sprawdzonych informacji dyskutować, to delikatnie ( i bez złośliwości ) poprosiłem o dokładne-udokumentowane ( choćby odrobinę ) źródła.
Inaczej mamy wiedzę mniej źródłową, ale bardziej opartą na bleblaniu.
Faktem niezaprzeczalnym jest, że w tej akurat mniejszości narodowej ujawniła się spora grupa szczerych i oddanych orędowników nowej ideologii i władzy.
Ale powtarzam- rzucając takie ciężkie oskarżenia, jak zrobił to Jawor, bądźmy dokładni.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia i wybory Żydów w Polsce nie były tak jednorodne. Reasumując - jeżeli spośród trzystu tysięcy polskich Żydów - mówię o obywatelach polskich powojennych, którzy ocaleli (z tego cztery piąte w Związku Sowieckim, a jedna piąta w ukryciu, w partyzantce albo w obozach niemieckich) - jeżeli spośród tych ludzi dwieście kilkadziesiąt tysięcy wyjechało w pierwszych trzech latach po wojnie, to znaczy, że ogromna większośc Żydów od początku nie chciała budowac komunizmu."
Chyba się nie zgodzę z tym stwierdzeniem, gdyż w swych założeniach Izrael był bardziej komunistyczny niż to przewidzieli Marks i Engels....;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prawo.

Tyle, że może przegapiłeś, że nasz wątek ( w bardzo dziwny i oderwany od tytułu sposób ) dryfuje wokół spraw Żydzi a polska racja stanu. Bartoszewski również stara się opisać udział Żydów w polskiej historii XX wieku.

I tu można, nieco żartobliwie, stwierdzić, że skoro budowali komunizm, to może lepiej że w Izraelu a nie w Polsce.
Tyle, że wtedy jedna z głównych tez bierze w łeb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest taka, że w Izraelu to prawie im się udało(no nie licząc, że byli nacjonalistami a tego ten utopijny ustrój nie przewiduje), a u nas wprowadzili czerwoną dyktaturę mającą z utopijną teorią komunizmu tyle wspólnego co świnia i księżyc....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zibol- a nie jest bliższe prawdy stwierdzenie, że BYLI JEDNYMI z wprowadzających?

Jeśli bowiem się ktoś uczepi Twojego sformułowania, że WPROWADZALI, to się okaże że TYLKO osoby narodowości żydowskiej ( o obywatelstwie teraz nie piszmy ) na bagnetach Rosjan i omamionych Polaków nam to zrzuciły chwilę przed amerykańską stonką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zibol- nie czepiam się. Obaj wiemy, że nie o takie szczegóły i nie tylko na Forum Odkrywcy wojny się toczyły.
Masz rację- uprościłem z czasownikami.

Czyli jest tak- zaczęliśmy dyskusję od wprowadzenia przez Żydów komunizmu w Polsce, skończyliśmy na obiektywnym wprowadzeniu przez Rosjan, Żydów, Polaków ( już pal licho resztkówkę innych nacji :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Została tu wymieniona iechęć żydowska do przedwojennej Polski" (może są jakieś oficjalne statystyki i dokumenty na ten temat aby poprzeć tę teze?). Kiedy tak generalizujemy to czy nie należy w takim razie wspomnieć o niechęci polskiej do przedwojennego i powojennego Żydostwa?
I jak wytłumaczyć tych Żydów co nie zdezertereowali i za Polske walczyli i zgineli właśnie pod Monte Cassino i na całym szlaku bojowym armi Andersa, a było ich setki jak nie tysiące? Naiwniacy, goje, czy może (bron Boże!)jakimś dziwnym przypadkiem polscy patryjoci?

A wracając troche do tematu z obywatelstwem dla dezerterów nie trzeba się spieszyć, a już pomyłką i zupełnym afrontem było by zrehabilitowanie zdrajców, i mam nadzieje, że do tego nie dojdzie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem słowo goj znaczy narody, a nabrało znaczenia obcy- nie Żyd... Co do sympatii obopulnej" to pisze o tym Sarner Żyd, jeśli byś znał historię słyszał byś o Judeopoloni, o wojnie dwudziestego roku i 1939 na wschodzie...Widzisz nie generalizuję, bo było w historii i tej dawnej i tej najnowszej wiele przykładów wspaniałych postaw. Postaw Polaków pochodzenia żydowskiego i wyznania mojżeszowego, a było też wiele przykładów haniebnych zachowań Żydów z polskim obywatelstwem... Tu ten mały szczegół w nazwaniu może wiele tłumaczyć... Dla jasności zdaję sobie sprawę z obopólnej winy narodów... Jednak dziś wygląda to jednostronnie....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czlowieksniegu!
2009.07.22. 08.42.17 napisałeś ... ale jak dla mnie stosując enigmatyczne tysiące Żydów, piszesz w domyśle o dziesiątkach tysięcy / minimum / ... ". Muszę z przerażeniem stwierdzić, że masz nadprzyrodzone możliwości pozwalające poznawać myśli piszących i mało tego, potrafisz je uzupełniać. Obawa przed takim Twoim działaniem nie pozwalała mi na podjęcie dyskusji".
zibol. Masz rację.
Myślę, że konkretne dane dotyczące skierowań w 1940 r. na polit i spec szkolenia wraz z podaniem narodowości i miejsca zamieszkania znajdują się w archiwach Rosji.Temat badawczy warty podjęcia a jego efekty byłyby godne uwagi / dokładne życiorysy Żydów komunistów są b.interesujące /.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jawor1956 oraz Człowieksniegu!
W takim razie trzeba liczyć to, co się da. Czyli może na dobry początek:
1) absolwenci kursu NKWD w Kujbyszewie (wiosna-lato 1944 r.), którzy dali początek UB,
2) absolwenci kursu Wystrzał" (zapomniałem gdzie to było, ale okres ten sam), którzy dali początek Wojskom Wewnętrznym, a później KBW.
Pozdro!
PS. Przypominam tylko, że Kujbyszew już jest zliczony... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jawor, a po części również Mowglyn- czyli generalnie możemy przerzucać się dowolnymi liczbami.

Tym bardziej, że w przypadku szkoleń w Kujbyszewie ( z tego co wiem było ich kilka, po c.a. 200 uczestników ) obejmowały one nie tylko ( jeśli patrzymy po narodowości ) Żydów, ale również Polaków, Białorusinów, Ukraińców. Dziwne natomiast, że w dostępnych mi ( przede wszystkim sieciowych opracowaniach- nie mój temat, nie mam a propos literatury ) nie ma wzmianek o obywatelach Republik Nadbałtyckich.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czlowieksniegu!
Nie rozumiem co mają do tematu wiodącego obywatele Republik Nadbałtyckich"? Jawor1956 napisał przecież: Tylko tysiące Żydów z Kresów RP w 1940 r.zostało wysłanych na różne kursy i " po naukę do sowieckich ośrodków".
Tak się składa, że takimi kursami, choć nieco późniejszymi z 1944 r., były Kujbyszew i Wystrzał". Tam właśnie skierowano grupy ludzi mające stać się w nieodległej przyszłości trzonem tworzonego w Polsce od podstaw komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Wiedząc ile osób skierowano na wspomniane kursy oraz znając ich narodowość, moża będzie stwierdzić jaki odsetek stanowili przedstawiciele poszczególnych nacji. Trzeba przy tym jeszcze pamiętać, że obok Polaków oraz Żydów, Białorusinów i Ukraińców (będących przed 1 września 1939 r. obywatelami polskimi), skierowano również na te kursy Polaków i osoby polskiego pochodzenia będące przed 1 września 1939 r. obywatelami sowieckimi.
Moim zdaniem będzie to próba w miarę reprezentatywna dla całości zagadnienia...
Pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowglynie- to była próba odpowiedzi na Twoje info o Kujbyszewie.
Czyli- pada informacja o tysiącach Żydów. Informacja poparta (?) Twoim wpisem. Usiłuję, poniekąd po omacku ale podpierając się logiką i matematyką, znaleźć uzasadnienie dla TYSIĘCY.

A obywatele Republik Nadbałtyckich, przyznaję że OT, przyszli do łba w czasie liczenia.

Pozdrawiam, znad michy pełnej ruskich pierogów :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w czasie pobytu w Petersburgu dali mi książkę -Łarysa A. Tyrchin, Leningradzkij Pedagogiceskij Institut ...,Moskwa 1987., w której autorka opisuje olbrzymi wysiłek Instytutu w organizacji i w przeprowadzeniu kursów dla przyszłych nauczycieli w szkołach znajdujących się na nowych terenach BSRR i USRR. W 1940/41 r. w kursach uczestniczyło 917 osób z tych terenów, a wyznaczonych przez rejonowe komitety partii. I tutaj ciekawostka - w większości byli to Żydzi ponieważ, jak zaznaczyła autorka, byli oni piśmienni! Z tych 917 osób 403 osoby zostały zakwalifikowane na wyższy kurs.
To tyle osób kształciło" się tylko w jednym pedagogicznym instytucie!
Oczywiście autorka nie podaje ich dalszych losów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie