Jump to content

Zapach metalu.


Recommended Posts

Witam.Może część z was-forumowiczów będzie zdziwiona moim stwierdzeniem,ale zauważyłem,że każdy metal ma swój zapach.Inaczej pachnie żealzo,inaczej aluminium,miedż lub mosiądz.Najbardziej jest to zauważalne w procesie czyszczenia metalu.Wydaje mi się,że najbardziej intensywny zapach wydaje mosiądz.Ciekawe czym jest to spowodowane.Może wypowie się jakiś chemik?
Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie.Teoria z linku,który podał kolega 1000WATT,jest dosyć ciekawa,jednak moim zdaniem błędna.Metalu nie trzeba dotykać,aby poczuć jego zapach.Kolego mowglyn - nie,nie pracuję na lotnisku,chociaż często latam samolotami.Zgodzę się za to z kolegą tomakzr.Kiedyś pracowałem na frezarkach i tokarkach,więc mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić,że obrabiany metal też wydziela zapach.Jest to pewnie związane z rozgrzewaniem się metalu w procesie skrawania.
Link to comment
Share on other sites

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapach

Żeby coś jednoznacznie stwierdzić lub zaprzeczyć należy najpierw zrozumieć istotę działania danego zjawiska lub mechanizmu.

Aby pierwiastek lub związek chemiczny mógł posiadać zapach, musi on być przede wszystkim lotny, czyli mieć zdolność do parowania w temperaturze pokojowej."

To nie metal pachnie,pachnie reakcja chemiczna jaka towarzyszy mu w danym momencie np.przy obróbce lub wykorzystaniu w użytku codziennym
Czy zna ktoś was zapach spiżu?Lub czy potrafi ktoś odróżnić zapach mosiężny od brązowego? I wreszcie czy w słownictwie ludzkim chociażby potocznym występują słowa związane z wonią metalu np. śmierdzisz jak żeliwo :)
Saluto!
Link to comment
Share on other sites

Witam!

Głupia sprawa, ale ja często wącham metal... szczególnie przy odznakach, odznaczeniach. Pocieramy palcem dla podniesienia temperatury i niuch niuch. Często pomaga w identyfikacji oryginalności.

Pozdrawiam, Łukasz
Link to comment
Share on other sites

Sztuczna patyna ma specyficzny zapach po potarciu. Ja się już w gówniane wykopki nie bawię. Nie jarają mnie stany agonalne, składaki, puzzle czy inne kombinatory. W dziejszych czasach dobrze każdy fant sprawdzić na wszelkie możliwe sposoby. Amen.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information